Dělba bodů v Liberci, i přes úvodní dominanci Příbrami se nakonec raduje mistr

V dohrávce 20. kola přivítala Dukla pátý tým průběžného pořadí extraligy mužů VK Příbram. Dukle na dnešního soupeře chybí tři body a když se jí podaří zvítězit 3:1, nebo 3:0, vystřídá Příbram a přiblíží se čtvrtému Brnu na jediný bod. V každém případě dnešní utkání bylo o co hrát. Vstoupit do play off z elitní čtyřky je výhodnější, a hlavně čtvrtfinále začínáte hrát doma. Dukla nastoupila již v plné síle. To se dá říci i o hostech, kterým se vrátil kapitán Martin Böhm a hned do základní sestavy. Celé utkání provázela skvělá atmosféra, chvilkami to vypadalo v hledišti a zákulisí jako při lize mistrů v Berlíně. Ale zpět k utkání. Hosté první dva sety s přehledem ovládli na podání a hlavně na bloku a zaslouženě rozdílem třídy se ujali vedení 2:0 na sety. Až ve třetím setu ukázal úřadující mistr z Liberce, že nikdy není utkání prohrané. Ještě za stavu 14:15 ve třetím setu, po úspěšném útoku příbramského Jindřicha Kuchaře těsně vedli hosté, ale potom již nedokázali držet s Duklou krok a podlehli v pěti setech 3:2..

VK Dukla Liberec - VK Euro Sitex Příbram 3:2 (12:25, 19:25, 25:20, 25:17, 15:11)

Rozhodčí: Kamil Renčín a Jan Krtička

Počet diváků: 585

Domácí: Správka, Veselý, Patucha, Galabov, Leikep, Janouch, libero: Kopáček. Střídali: Kramar, Stolc, Krisko, Staněk.

Hosté: Böhm, Shestak, Renovica, Poikela, Mikulenka, Palgut, libero Juračka. Střídali: Kupilík, Rychecký, Suda, Mach, Kuchař.

Vyjádření:

Domácí:

Aleš Správka (kapitán VK Dukla Liberec): "Začátek utkání nám opět ujel, nebyli jsme schopni odztrátovat žádný balon. Příbram nás počapala a v podstatě jsme si ty dva sety prohráli samy. Od třetího setu se to zlepšilo, přestali jsme dělat chyby a bojovností jsme to dotáhli na 3:2."

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): "Příbram dnes začala výborně na servisu a v obraně. Vlastně nám nedali ty první dva sety šanci. My jsme velmi špatně útočili a jsem rád, že jsme to od třetího setu otočili. Soupeře jsme potom zatlačili servisem. Začali jsme dobře bránit, a hlavně jsme ztrátovali, což bylo nejdůležitější."

Hosté:

Martin Böhm (kapitán VK EURO SITEX Příbram): "Liberec zezačátku nehrál ty první dva sety vůbec dobře. My jsme toho využili dobrým servisem a obranou, ale pak nám došly síly na útoku, takže jsme to neudrželi a Liberec se potom dobře rozehrál."

Martin Kop (trenér VK EURO SITEX Příbram): "Gratuluji Liberci. I přes marodku jsme začali výborně. Filip Palgut hrál s antibiotiky, má angínu a Martin Böhm je čtrnáct dní po výronu kotníku, přesto jsme ty dva sety hráli více jak perfektně. Pak se Liberec zvedl na servisu - Galabov s Patuchou. Přesto jsme stále bojovali. Pak v tom tiebreaku v konci rozhodly asi dvě, tři obrany Liberce. Jinak jsme rádi za bod, ale po těch dvou setech, to mohlo být i více. Ale jedem teď ještě dvě kola a uvidíme, na koho půjdeme v play off."

Hosté do utkání vletěli jak na ohnivém kocourovi. Dělovým podáním (Nikola Renovica) a neprodyšnou obranou na bloku (Vladimír Mikulenka) rychle získávají svůj náskok. A když se přidá pár chybiček Dukly na útoku, hosté se ujímají vedení 3:12 (2x eso Anttila Poikela). Dukla při podání Slawomira Stolce snižuje na rozdíl pěti bodů (7:12), ale to je na dlouhou dobu ze strany domácích vše. Hosté přidávají další bodové body přímo z podání (4x eso v prvním setu) a blokem (6 bodových bloků v prvním setu) a konec setu na sebe nenechává dlouho čekat. Již za stavu 11:24 se hosté radují z prvního setbolu (blok - Anttila Poikela). Poslední dva body patří zkaženým podáním.

I druhé dějství hráli hosté od úvodu neuvěřitelně dravě a odměnou jim bylo rychlé vedení (2:6). Získaný náskok si kocouři udržovali po celou druhou sadu. Nebylo již tak výrazné jako v prvním setu, protože Dukla již nehrála tak odevzdaně a přitvrdila na podání. Po druhém TT se domácím podařilo dostihnout hosty na jediný bod (15:16 - blok Libor Leikep a tvrdě na útoku Adrian Patucha). Bohužel pro domácí hosté rychle získávají pět bodů v řadě (blok Martin Böhm a chyby na útoku domácích) a se velkým bodovým náskokem se spěchají do vítězné koncovky. První setbol ve druhém setu je tak trochu sporný. Hosté nepřesně přijímají tvrdé podání a míč přes hned smečuje Lubomír Staněk, jeho útok ale zastavuje blok nahrávače, který je v současné době v zóně jedna jako zadní hráč. Rozhodčí nechávají hru pokračovat a hosté z následného protiútoku získávají setbol. Po chvilce diskuzí pokračuje Příbram na podání. Až druhý setbol proměňuje Nikola Renovica a hosté již vedou 0:2 na sety z pohledu Dukly.

Tak jako v prvních dvou setech, tak i ve třetím hosté zlobí Duklu kvalitním blokem a ujímají se vedení 1:4 (blok Filip Palkut). Ale i Dukla má ve svém středu elitní blokaře a po bloku Lubomíra Staňka je za stavu 6:6 vyrovnáno. Na podání se daří Jakubovi Janouchovi, který odtahuje hosty daleko od sítě a nouzové smeče jsou snadnou kořistí Dukly, nebo se hosté proviňují technicky a výsledkem je vedení domácích 9:6. Ani toto vedení domácím klidu nepřidalo. Hosté opět skórují na podání (eso Filip Palgut) a za stavu 10:11 jsou zpět ve vedení. Potom ale útočí signálem středem do sítě (Vladimír Mikulenka) a dovoluje Dukle získat bodík k dobru (13:12). Naposledy se hostům podařilo vrátit do vedení za stavu 14:15 po tvrdé smeči Jindřicha Kuchaře. Potom ale otěže utkání přebírá domácí celek. Svoji drzost na útoku ukazuje Aleš Správka, když chycené míče tvrdě proměňuje v body přes vysoký blok (17:15). V závěru se na bloku vyznamenává Libor Leikep (22:18) a snížení nepříznivého stavu je na spadnutí. Koncovku si již domácí nenechali utéct a snižují na 1:2 na sety.

Ve čtvrtém setu již domácí vedli od úvodních míčů o jeden až čtyři body a hosty ani jednou do vedení nepustili. Ještě za stavu 15:14 domácí vedli pouze o jeden bod po blocích Adama Rycheckého a Anttily Poikela. Potom ale na podání přichází Jan Galabov a začínají se dít věci nevídané. Čtyři přímé body z podání a chybičky hostů na útoku a na ukazateli svítí 22:14. První setbol čtvrté sady získává Lubomír Staněk. Nejprve si sám přijímá krátké podání hned za síť a sehrává přený signál středem s Jakubem Janouchem. Na rychlíka Příbram obranu nenašla (24:17). Vzápětí hosté míří do velkého autu (Adam Rychecký) a před námi je tiebreak.

Tiebreak byl velmi vyrovnaný. V úvodu sice Dukla odskakuje o dva body po bloku Libora Leikepa (2:0), ale již za stavu 4:4 je po bloku kocourů vyrovnáno (blok – Anttila Poikela). Od tohoto stavu se obě družstva bodově hlídala a hrála naprosto bez chyb. Až po výměně stran se domácím podařilo odskočit opět o dva bodíky (10:8 - trojblok). Potom ale míří do autu a je opět vyrovnáno (10:10). Ale i hosté v samotné koncovce utkání chybují na útoku (12:10 – smeč do sítě) a nebo jejich útok ztroskotává na dobře postaveném bloku Dukly (13:10 – 1.blok Jan Galabov). První mečbol utkání je na světě po dvouhodinách čisté hry, když Jan Galobov nepohrdnul přesnou nahrávkou Jakuba Janoucha a tvrdě se prosazuje z hlavního kůlu (14:10). Nikola Renovica velmi ostrou diagonálou z vedlejšího kůlu oddaluje konec utkání. Druhý mečbol již Dukla proměňuje. Libor Leikep středem smečuje přesně do růžku zóny pět a je konec televizního utkání.

Autoři: Zdeněk Šolc a Michal Mezera