VK Dukla Liberec - Euro Sitex Příbram 3:1

Po velmi snadno vyhraném prvním setu to vypadalo, že utkání bude jednoznačnou záležitostí Dukly. Ta ale trošičku ve druhém dějství polevila a z nevinného kocourka se stal rázem dravec. Druhý set ještě Dukla rozdílem tří míčů ukořistila, ale třetí set ovládla Příbram a ve čtvrtém až do samotné koncovky vedla..

Po velmi snadno vyhraném prvním setu to vypadalo, že utkání bude jednoznačnou záležitostí Dukly. Ta ale trošičku ve druhém dějství polevila a z nevinného kocourka se stal rázem dravec. Druhý set ještě Dukla rozdílem tří míčů ukořistila, ale třetí set ovládla Příbram a ve čtvrtém až do samotné koncovky vedla. Nakonec všechny body zůstaly na Dukle, která v poslední chvíli zabojovala a za podpory velmi slušně zaplněného hlediště a hlavně fanklubu otočila vedení na svoji stranu.

První set si dělala Dukla, co chtěla a k prvnímu TT odcházela s tříbodovým vedením. Plachtivé podání Lubomíra Staňka dělá hostům značné problémy a nouzový útok je snadnou kořistí dobře postaveného bloku Dukly (Adam Zajíček a Jan Galabov). Až za stavu 10:5 se konečně hostům daří Lubomíra Staňka dostat z podání. Získaný náskok hosté sice dokázali pomalu snižovat až na rozdíl jediného bodu (12:11 po bloku Tomáše Pajmy). Přesto i k druhému TT odchází Dukla opět s tříbodovým náskokem, to se pro změnu na podání vyznamenala slovenská posila Dukly Tomáš Kriško, který doslova sestřeluje příbramské libero na zadní čáře. Po time se podařilo hostům vybojovat pouze dva body. Dukle se velmi daří na bloku (6 bloků v 1. setu). Kvalitním blokem získává i první setbol utkání (Adam Zajíček), který hned proměňuje, jak jinak než blokem (Jan Galabov) a ujímá se vedení 1:0 na sety.

Druhý set již byl více vyrovnaný. Do stavu 4:4 se družstva pravidelně střídala na podání, až útok do pásky příbramského univerzála (Tomasz Jósefacki) a přímý bod z podání Lubomíra Staňka posílá Duklu do tříbodového vedení (7:4). Příbram se nevzdává a za stavu 8:9 po útoku Dukly do sítě dokonce o bod vede. Ale vedení má velmi krátkou trvanlivost. Liberečtí smečaři Jan Galabov a Tomáš Kriško dokáží proměnit v body chycené míče a když na bloku se vyznamená Lubomír Staněk rázem je Dukla zpět ve vedení (15:11). Trenér hostů si rychle žádá svůj třetí oddechový čas, ale je upozorněn, že již dva měl a po chvilce debatování může hra pokračovat. Tříbodové vedení si domácí udržují až do prvního setbolu druhé hry. Ten přichází po chybě na útoku Příbrami (Tomasz Jósefacki – 24:11). První setbol hosté odvracejí signálem středem (Kevin Owens), ale druhý již Dukla proměňuje a získává i druhou sadu (Adrian Patucha tvrdě po lajně z hlavního kůlu).

Úvod třetí sady byl kopií druhé. Vyrovnanou hru obou celků ukončuje až eso Lubomíra Staňka (8:7) a dobře sehraný signál středem (Ondřej Fučík – Adam Zajíček 9:7). Přesto během dvou her je opět vyrovnáno (kapitán Příbrami Martin Böhm vytloukl blok LB – 9:9). Od tohoto stavu je hra opět velmi vyrovnaná až do dramatické koncovky. První setbol třetí sady získává Dukla, když hosté kazí své podání (Jakub Ulč). Ale i Dukla kazí své podání a je vyrovnáno. Další setbol zaznamenává pro Duklu Adam Zajíček středem. Ale to je ze strany Dukly vše. Tři úspěšné útoky z vedlejšího kůlu hostů (Tomasz Jósefacki) při velmi tvrdém podání Tomáše Anděla ukončují třetí set a hosté snižují na 2:1.

Ve čtvrtém dějství si Dukla velmi zahrávala a dovolila hostům po celý set mít daleko více ze hry (6:8, 9:13, 12:18), výsledkem byl značný bodový náskok a vrásky na čele domácího trenéra, který využil všechny své oddechové časy a provedl několik střídání. Až v samotné koncovce se začínají domácí bodově hostům přibližovat. Václav Kopáček se překonává v poli a dokáže zvednout i nechytatelné míče (14:18 eso Lubomír Staněk, 16:19 smeč Tomáš Kriško, 19:21 smeč do autu - Tomasz Jósefacki, 20:21 smeč o blok Tomáš Kriško) a za stavu 22:22 je vyrovnáno (smeč Tomáš Kriško). Přesto se z prvního setbolu čtvrté sady za stavu 23:24 radují hosté (Tomasz Jósefacki smeč z doskoku). První setbol Dukla odvrací nečekanou zalívkou nahrávače Jakuba Janoucha a je vyrovnáno. První mečbol zápasu zaznamenává Jakub Vencovský, který se konečně prosazuje na útoku. Tvrdě rozráží trojblok hostů a hala bouří. V další mezihře chce příbramský nahrávač Jakub Ulč napodobit Jakuba Janoucha, ale naráží na dobře postavené ruce Lubomíra Staňka. Hosté obětavě odvracejí konec utkání a dokonce se jim podaří míč dostat na pásku, kde se příbramský Milan Moník pokouší o ruce LB bloku dostat míč do autu, ale blok na poslední chvíli uhýbá a míč končí mimo hrací plochu a je konec utkání.

Kapitán Aleš Správka (Liberec): Dnes bych řekl, že jsme si zahrávali s ohněm. Po prvním setu, kdy jsme vyhráli s přehledem, jsme nechali Příbram rozehrát a málem se nám to vymstilo. Příbram se perfektně rozehrála a my jsme naopak šli výkonnostně dolů, takže hodnotím - dnes špatný výkon.“

Trenér Michal Nekola Liberec)
: „Po týdnu, kdy jsme měli těžké tréninky, posilovnu a připravovali jsme se na Toulouse (Dukla hraje ve středu 19.11.2014 odvetu v poháru CEV s Toulouse o 18:00 hodin ve své hale), tak kluci asi nebyli úplně ve své kůži, ale zvládli to otočit. Takže jsme spokojeni se třemi body.“

Kapitán Martin Böhm (Příbram):
Ze začátku jsme hráli špatně, na soupeře jsme nestačili. Pak jsme se z toho dostali, ale bohužel se bojíme vyhrát a nemáme razanci v koncovkách.“

Trenér René Dvořák (Příbram):
Vstoupili jsme do zápasu zakřiknutě, to nás stálo dva sety. Pak jsme se trochu zlepšili na servisu. Myslím si, že jsme dost nešťastně - takovou vlastní nezkušeností určitých lidí na hřišti, ztratili jeden, možná dva body. Pro nás to musí být poučení do budoucna, že tyhle vyrovnané koncovky musíme hrát podstatně více v klidu.“

Rozhodčí: Tomáš Fink a Tomáš Zimmermann

Počet diváků: 790

VK Dukla Liberec: Ondřej Fučík, Jan Galabov, Adam Zajíček, Adrian Patucha, Tomáš Kriško, Lubomír Staněk

Libero: Václav Kopáček
Střídali:  Libor Leikep, Jakub Vencovský, Jakub Janouch

Euro Sitex Příbram:  Milan Moník, Kevin Owens, Tomasz Jósefacki, Martin Böhm, Tomáš Pajma, Jakub Ulč

Libero: David Juračka
Střídali: Jindřich Kuchař, Tomáš Anděl, Petr Čížek

zdoj : čvf.cz (Zdeněk Šolc)