VK EURO SITEX PŘÍBRAM - VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE 3-1

Ve šlágru 15. kola nejvyšší české volejbalové soutěže UNIQA extraligy přivítala domácí Příbram dosavadního lídra tabulky VK Jihostroj České Budějovice, který podobně jako Liberec bude mít v této soutěži nejvyšší ambice. Domácí dnes ale předvedli kompaktní, bojovný výkon, a po čtyřech setech, z nichž tři byly vyrovnané, si překvapivě České Budějovice neodváží z Příbrami ani bod, a jejich pronásledovatel Liberec vítězstvím v Ústí nad Labem stahuje náskok v tabulce na pouhý jeden bod..

Ve šlágru 15. kola nejvyšší české volejbalové soutěže UNIQA extraligy přivítala domácí Příbram dosavadního lídra tabulky VK Jihostroj České Budějovice, který podobně jako Liberec bude mít v této soutěži nejvyšší ambice. Domácí dnes ale předvedli kompaktní, bojovný výkon, a po čtyřech setech, z nichž tři byly vyrovnané, si překvapivě České Budějovice neodváží z Příbrami ani bod, a jejich pronásledovatel Liberec vítězstvím v Ústí nad Labem stahuje náskok v tabulce na pouhý jeden bod.

VK Euro Sitex Příbram - VK Jihostroj České Budějovice 3:1 (25:15, 19:25, 25:21, 25:21)

Rozhodčí: Grabovský Z., Pecháček L.

Počet diváků: 744

Domácí: Böhm, Kohlmann, Renovica, Šulista, Van Berkel, Vuorinen, libero Juračka. Střídali: Kupilík, Anděl, Lopata.

Hosté: Sobotka, Habr, Fila, Mach, Kraffer, Michálek, Libero Kryštof. Střídali: Kuliha, Červinka.

Vyjádření:

Domácí:

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Z naší strany to byl dnes bojovný výkon až na menší výpadek, který jsme předvedli ve druhém setu, ale pak jsme to prostě vybojovali. Celý tým hrál kompaktně v obraně, hodně nám pomáhal náš univerzál Renovica, který skládal bodovky. Na druhou stranu soupeřovi dnes univerzál, který obvykle skládá hodně bodových balonů, chyběl. Jihostroj dnes nepředvedl úplně špatný výkon, ale je jasné, že s jejich univerzálem jsou vždy o třídu výše.

René Dvořák (trenér VK Euro Sitex Příbram): „V prvním setu jsme byli maličko překvapení sestavou Budějovic, nicméně velmi dobře jsme podávali a soupeře jsme rozhodili. Ve druhém setu jsme na servisu hosty moc nezatlačili, takže si mohli lépe přihrát a bez problémů zvítězili. Třetí set byl asi rozhodující, jsem rád, že jsme ustáli tlak na servisu Budějovic a sami jsme velmi dobře bránili, především v poli. Chtěl bych pochválit tým za velkou bojovnost, vůbec nikoho bych nevyzdvihoval, protože všichni hráči předvedli výborný výkon a hráli na hranici svých možností, a to pomohlo k dnešnímu vítězství.

Hosté:

Filip Habr (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Příbram hrála dnes výborně, je vidět, že s novým nahrávačem hrají mnohem lépe než v předchozích zápasech a řekl bych, že tento nahrávač bude patřit k nejlepším v extralize. Naopak my jsme teď maličko v útlumu, hlavně nám chyběla naše největší zbraň univerzál Souza a myslím si, že Příbram dnes zaslouženě vyhrála.

Jan Svoboda (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Mrzí nás ztráta bodů a řekl bych, že jsme dnes nepodali vůbec dobrý výkon, to je první věc, za kterou nemůžu dnes družstvo vůbec pochválit. Druhá věc je, že jsme nedokázali nahradit našeho univerzála a příděl bodů, na který je družstvo zvyklý, a to byly hlavní dva důvody, proč jsme dnes neuspěli.“

Utkání začalo velmi vyrovnaně na obou stranách, oba celky s minimem zbytečných chyb ztrátovali, a stav byl díky tomu dlouho vyrovnaný. Za stavu 11:11 ale hosté z Jihostroje předvedli několik nevynucených chyb a byli nuceni maličko změnit hru, místo mladého Kraffera tak útočil na doskoku Tomáš Fila. Před druhým technickým timem ale domácí hráči úspěšně zablokovali a přidali přímý bod z podání. Budějovičtí znervózněli. Od té chvíle už téměř nic nevymysleli a domácí hráči pečlivou a pozornou obranou chytali každý míč, a náskok zvyšovali. První set tak nakonec překvapivě skončil velkým rozdílem deseti bodů ve prospěch Příbrami.

Do druhého setu hosté nastoupili už v obměněné sestavě, na palubovku přišel smečař Jan Kuliha. Bylo patrné, že hosté zapomněli na opatrnou a nervózní hru z prvního setu a okamžitě se dostali do rytmu. Hned na úvodu si vytvořili náskok především díky kvalitnímu servisu. Rovněž na útoku po příjmu neměli hosté problém. Domácí ale nespali dlouho na vavřínech a rychle se zase kousli, aby se jim soupeř příliš nevzdálil.  To jim ale dlouho nevydrželo a Budějovice šly brzy do výraznějšího vedení po sérii chyb a nepřesností domácích hráčů, načež domácí trenér rozhodl o změně nahrávače, aby nechal odpočinout fina Vuorinena. Příbram se snažila, předvedla několik hezkých výměn, ale soupeř držel bezchybnou hrou náskok 5 bodů až do konce druhého setu, a stav utkání se tak vyrovnal na 1:1.

Ve třetím setu domácí hráči znovu ožili a za podpory domácího publika se jim dařilo držet těsný náskok dvou bodů před hosty, kteří stále šli do všeho naplno, ale už jim to nevycházelo tolik jako ve druhém setu. Občas se vyskytla nějaká chyba na jedné či druhé straně, rozdíl byl stále okolo dvou bodů ve prospěch domácí Příbrami. To se ale podařilo změnit Vladimíru Sobotkovi, dosud nejlépe podávajícímu hráči Uniqa extraligy, který dvěma skvělými servisy odtáhnul domácího nahrávače od sítě, a znemožnil tak domácím hráčům kvalitní útok. Pak ale domácí hráči znovu zabrali a odskočili na rozdíl tří bodů před druhým oddechovým časem. Od té chvíle Příbram nechybovala a přes veškerou snahu hostů udržela náskok tří bodů až do konce třetího setu.

Čtvrtý set začal znovu lépe pro domácí hráče, kteří mimo jiné zablokovali reprezentanta Radka Macha, a šli do rychlého vedení 4:0. Bylo jasné, že pokud dosavadní lídr tabulky nechce v Příbrami senzačně prohrát, bude muset s něčím přijít. Trenér Jan Svoboda stáhnul ze hřiště Filipa Habra a pokusil se o obměnu nahrávky nasazením Kristiána Červinky, druhého nahrávače českobudějovického celku. V průběhu setu se jim ale stále nedařilo náskok domácích stáhnout – rozdíl ve skóre se stále pohyboval okolo tří až čtyř bodů.  Příbram dále skvěle podávala, několik výborných servisů předvedl Martin Böhm, a soupeři se tak vůbec nedařila přihrávka, což jim nedávalo možnost razantně zaútočit. Do koncovky šli domácí s šestibodovým náskokem, a přestože hosté ještě úplně nevzdali všechny jejich snahy, už utkání příliš nedokázali zdramatizovat. Příbram tak možná překvapivě zvítězila v 15. kole Uniqa extraligy nad Českými Budějovicemi 3:1.

Autor: Štěpán Chvosta