Volejbalový klub Kocouři TROX Příbram

VK EURO SITEX PŘÍBRAM vs. VK OSTRAVA, s.r.o. 1:3

Ve dvacátém kole volejbalové UNIQA extraligy se utkaly týmy Příbrami a Ostravy. Tento zápas je velmi důležitý pro oba týmy kvůli boji o šesté místo v tabulce, které jako poslední zajišťuje přímý postup do play off. V prvních dvou setech však domácí Příbram nehrála pouze proti soupeři z Ostravy, ale také proti moravskoslezským rozhodčím, kteří se postarali o to, aby domácím znepříjemnili hru několika nesmyslnými verdikty. Ostrava nakonec po vyrovnané koncovce čtvrtého setu zvítězila v Příbrami 3:1 na sety a veze si domů všechny body..

VK Euro Sitex Příbram – VK Ostrava, s.r.o. 1:3

po 17:25, 23:25, 25:22, 25:27

Rozhodčí: Bohačík R., Kubinec J.

Počet diváků: 712

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Mikulenka, Pantič, Suda, Passier, Hrdý, Böhm, libero Juračka. Střídali: Rychecký, Kust, Kohlmann.

Hosté:  Biernat, Janků, Kotas, Šmídl, Nugent, Kotas, libero Sobczak. Střídali: Sedláček, Vašina, Balon.

Vyjádření:

Domácí:

Martin Böhm (kapitán domácích):  „Z naší strany to byl nervózní výkon, špatný výkon jsme předvedli v poli a měli jsme i špatnou mezihru. Bojovali jsme, snažili jsme se tomu dát vše, nakonec jsme získali jeden set a mrzí nás, že jsme se nedostali alespoň do tie-breaku.“

Martin Kop (trenér domácích): „Samozřejmě jsme dnes byli v těžké situaci, protože jsme hráli bez univerzála Renovici. Ostrava hrála dobře, ale co dnes předvedli rozhodčí je neuvěřitelné a já to tak nenechám být. Nikoho neobviňuji, ale jestliže hrajeme s Ostravou o rozhodující šesté místo a pošlou nám sem rozhodčí z Karviné a z Ostravy, tak opravdu nechápu to nasazování. Dále pak, když se snažím spodního rozhodčího upozornit, že nemůže dát soupeři druhou žlutou kartu, tak se potom opraví a dá i mně červenou kartu, tak to beru jako naprosto nekorektní rozhodování. My jsme tomu dali všechno, v koncovce čtvrtého setu jsme udělali dost chyb na servisu, ale tyhle chyby beru na sebe, apeloval jsem na hráče, ať hrajeme na riziko. Nás teď čekají dva důležité zápasy, máme asi týden se z toho zdravotně dostat a budeme dál bojovat. Tohle, co tu dnes předvedli rozhodčí, se sportem nemělo nic společného.“

Hosté:

David Janků (nejvíce bodující hráč zápasu):  „Myslím, že to bylo naše utkání sezóny, jak z pohledu bodů, tak i výkonnostně. My jsme sem přijeli pro tři body a to nám dnes vyšlo. Zároveň myslím, že Příbram oslabilo to, že neměli k dispozici zraněného Renovicu. Domácí museli hodně zamíchat se sestavou, ale hlavní je pro nás, že se nám podařilo zvítězit. My se teď musíme soustředit na šesté místo v tabulce, Příbram má teď taky lehké soupeře, takže musíme vyhrát 2x, abychom to udrželi.“

Jan Václavík (trenér hostů): „Začali jsme dnes koncentrovaně, tak jak jsme se před utkáním domluvili, v každém setu jsme měli i slušný náskok, včetně toho čtvrtého, posledního setu. Pak přišel na podání Martin Böhm a stáhnul z našeho náskoku pět bodů, což bylo pro nás k zamyšlení. Byla to pak extrémně vyhecovaná koncovka, zapletli se do toho i rozhodčí, pro nás to nakonec jsou jedny z nejcennějších bodů v této sezóně.“

Popis utkání:

Do prvního setu vstoupili domácí z Příbrami velmi nervózně, Ostrava hrála dobře na ztrátu především díky univerzálovi Šmídlovi. Hned na začátku však přišly nesmyslné verdikty od rozhodčích, špatné postavení, chyba nahrávky - vlastně drobné nepřesnosti, které se stávaly na obou stranách, nicméně rozhodčí pískali tyto chyby jen domácím. Opakované chybné postavení hostů rozhodčí neviděli. Příbram pak ke konci setu úplně odpadla a Ostrava zvítězila jasně 25:17.

Ve druhém setu rozhodčí stále pokračovali, skoro to vypadalo, jako by byli zaplacení a od diváků létaly vzduchem předměty i sprosté nadávky. Bohužel to úplně kazilo atmosféru tohoto krásného sportu. Přestože rozhodčí neviděli míč na zemi na straně hostů ani jejich dvojáky, bylo skóre vyrovnané, Příbram dokonce chvíli vedla. Pak o náskok ale kvůli vlastním chybám domácí přišli, na druhé straně skvěle útočil Šmídl i smečař David Janků.

Ve třetím setu byl začátek opět stejný, 5:8 pro Ostravu první technický time, domácí chybují především na příjmu a při nahrávce. Hráči Příbrami měli většinu nahrávek nízko a museli často i  čarovat, aby dostali míč na polovinu soupeře. Po druhém technickém timu se Příbram velmi dobře zkoncentrovala a dokázala vyhrát po skvělém bloku třetí set.

Ve čtvrtém setu byl od začátku výkon Ostravy lepší, hosté hráli mnohem lépe na ztrátu, a jakmile měli šanci na bodovku, okamžitě ji využili. Příbram dostávala často míče zadarmo a leckdy je nedokázala ani zpracovat. Když bylo skóre 5:11, vzal si trenér Kop už druhý oddechový čas, byla to asi poslední možnost, co se zápasem udělat. Pak přišel na podání domácí kapitán Martin Böhm a ztrátu se podařilo domácím slušně zkorigovat. V koncovce pak došlo k vyrovnání a začali úřadovat znovu rozhodčí. Hosté zaútočili a míč se od bloku odrazil do antény – sporná situace, ale bod pro hosty. Načež se strhla mela mezi hráči, někdo dokonce viděl, jak ostravský kapitán Biernat se pokusil napadnout domácí hráče. Hosté však viděli druhou žlutou kartu po sobě, což bylo jasné zaváhání rozhodčího, neboť každý volejbalem zasvěcený člověk ví, že má přijít karta červená. To se snažil domácí trenér vysvětlit druhému rozhodčímu, první rozhodčí se pak opravil, ale zároveň dal úplně nepochopitelně červenou i domácím, což vůbec nikdo v hale nepochopil. Pak se strhla znovu mela, na hřiště lítaly předměty, mince… Koncovka pak byla vyrovnaná, příbramští hráli na riziko a zkazili hodně servisů, čímž měla Ostrava stále o bod navíc a po jedné z úspěšných bodovek zápas ukončila. Moravskoslezští rozhodčí zkrátka v tomto utkání úřadovali, výrazně ovlivnili výsledek zápasu a po zápase se pak raději rychle sbalili a utekli z haly zadním vchodem – nikdo se nechce utkat s rozzlobeným příbramským davem.

Autor: Štěpán Chvosta