VK EURO SITEX PŘÍBRAM vs. VOLEJBAL BRNO 2-3

Ve šlágru 17. kola nejvyšší české volejbalové soutěže UNIQA extraligy přivítala domácí Příbram silné Brno, které nedávno navíc angažovalo novou ruskou posilu Sergeie Andrianova. Domácí dnes první dva sety zaostávali na servisu i na příjmu, stav byl velmi rychle 2:0 pro Brno. Domácí Kocouři se ale nevzdali a zdálo se, že by se po dvou vyhraných setech v jejich prospěch ještě mohli nadechnout k závěrečnému obratu. V rozhodujícím pátém setu však Brno nedalo Příbrami šanci a odváží si domů důležité 2 body, kterými pojišťuje průběžné čtvrté místo v tabulce. Příbram díky jednomu bodu udrží průběžné páté místo, byť však už s propastným odstupem devíti bodů..

VK Euro Sitex Příbram – Volejbal Brno. 2:3 (21:25, 13:25, 31:29, 25:20, 9:15)

Rozhodčí: Gall J., Němeček P.

Počet diváků: 826

Domácí: Van Berkel, Vuorinen, Böhm, Kohlmann, Renovica, Šulista, libero Juračka. Střídali: Kupilík, Anděl, Lopata, Kuchař, Rychecký.

Hosté: Klapal, Haník, Hrazdira, Pražák, Goodell, Sukharev, Libero Castello. Střídali: Zmrhal, Andrianov, Smrčina.

Vyjádření:

Domácí:

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Brno bylo dnes lepším týmem, hosté výborně servírovali a bránili. My jsme ve dvou setech zabojovali a urvali jsme bod, nicméně Brno bylo dnes skoro celý zápas lepší, a proto nakonec vyhrálo.“

René Dvořák (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Brno nás v prvních dvou setech rozstřílelo servisem a  následnou obranou. Ve třetím setu jsme zabojovali, Brnu zároveň přestal vycházet jejich riskantní servis, který jim dva sety vycházel bezchybně. Toho jsme využili a velkou bojovností se nám podařilo srovnat na 2:2. V pátém setu jsme hned na začátku vytvořili tři individuální chyby, což hostům dodalo klid, odvahu a set i zápas už pak bez problémů dovedli do vítězného konce.“

Hosté:

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): „Z naší strany to byl dnes velmi povedený vstup do utkání, první dva sety jsme Příbram téměř k ničemu nepustili. Ve třetím setu jsme se dlouho tahali, byla tam rovněž zrádná koncovka, kde jsme mohli celý zápas ukončit, ale těžko posoudit. Myslím si, že jsme dnes předvedli dobrý volejbal, který měl už náboj zápasů play off, což je pro nás jen dobře, neboť si to potřebujeme pořádně vyzkoušet. Zároveň jsem rád, že jsme dokázali vyhrát několikátý tiebreak, což se cení.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Před zápasem jsme věděli, že to v Příbrami budeme mít hodně těžké. Do zápasu jsme vstoupili skvěle, myslím, že první dva sety jsme byli jednoznačně lepší, především jsme tlačili domácí výborným servisem. Bohužel ačkoli jsme si řekli, že chceme vstoupit stejně do setu třetího jako do dvou setů předchozích, tak se nám to nepovedlo. Nechali jsme domácí nadechnout, v koncovce to bylo několikrát pouhý bod od vítězství, byly tam také některé možná i sporné výroky rozhodčích, takže nakonec vyhráli třetí set domácí, což je nastartovalo a nám pak velmi dlouho trvalo, než jsme se z toho dokázali oklepat. Pak z toho bylo velmi vyrovnané utkání a jsme rádi, že jsme to v tiebreaku dokázali dotáhnout do vítězného konce, ale takovou nekoncentraci, jako jsme dnes předvedli ve třetím setu, už bychom neměli dopustit, aby nás to příště nestálo více bodů.“

V samém úvodu dnešního prvního setu byli na malý okamžik lepší domácí hráči, kteří chtěli vstoupit do zápasu bez zbytečných chyb, dlouho jim to však ale nevycházelo a hostům se rychle podařilo srovnat krok. Stav byl víceméně vyrovnaný pouze do prvního technického timu, pak předvedli hosté obrovské tažení na servisu, činil se především smečař Sukharev, a najednou měli hosté náskok 5 bodů, se kterým šli i do druhého technického timu. Po druhém technickém timu, vyrobili hosté několik zbytečných chyb – dotyk sítě, přešlap při útoku ze zóny 1, a stav se před koncovkou vyrovnal. Domácí Kocouři ale tento vývoj nedokázali zužitkovat, následně Brno zabralo na servisu i na útoku, a naděje domácích na výhru v prvním setu se během několika chvil rozplynula. Skvěle několik míčů složil kapitán hostů Michal Hrazdira a hosté šli do vedení 1:0 na sety.

Na začátku druhého setu už začali o něco lépe hosté, bylo vidět, že řvoucí hala plná fanoušků na ně nijak zvlášť nepůsobí, což může být v Příbrami klíčová výhoda. Domácí hráči byli zaskočení, nedařila se jim hrát jejich standardní hra, nevycházelo jim vůbec nic. Ještě v první části setu nebyl rozdíl až tak beznadějný, činil asi čtyři body. Pak ale domácí předvedli velmi špatnou hru, začínající od mizerného příjmu, ze kterého se prakticky nedalo útočit, a když už se jim podařilo nějakým způsobem dostat míč přes síť, Brno výměnu nekompromisně zakončilo. Druhý set tak skončil obrovským rozdílem 25:13 a Brnu scházel k třísetovému vítězství už jen poslední důležitý krok.

Do třetího setu se domácí hráči kousli, bylo jim jasné, že víc šancí na když ne otočení, tak alespoň zdramatizování utkání, mít nebudou. Jejich hra začala být z dosavadního utkání nejlepší, stačilo to ale pouze k vyrovnanému stavu a k držení kroku s Brnem. Vše vydrželo až do stavu 12:12, pak ale hostující Brno znovu zatlačilo na servisu a příjem domácích létal nad síť tak, že domácí nahrávač měl velmi těžkou pozici, a rozhodčí mu pískli hned dvě nahrávky už na polovině soupeře. Brno ovšem tohoto zaváhání využít nedokázalo a rovněž se dopustilo asi dvou chyb, kdy se stav opět vyrovnal, a za stavu 22:22 bylo jasné, že diváky čeká velmi napínavá koncovka. Brno se jako první dostalo k setballu, který byl zároveň matchballem, ale nevyužilo ho, neboť univerzál Goodell prakticky na bez blok poslal míč těsně do zámezí. Ve vyrovnané koncovce se chvílema dostávala Příbram k setballům, Brno k matchabllům, byla to opravdu velkolepá podívaná. Dlouho se oba týmy tahaly, zapisovateli na otáčedle již docházely čísla, až nakonec Příbram za obrovské podpory publika dokázala třetí set urvat a snížila tak na 1:2.

Čtvrtý set začal poměrně vyrovnaně, žádný z týmů nepředváděl zbytečné nevynucené chyby, ale pak stačila jedna chyba domácích, trocha štěstí na straně hostů a rozdíl byl hned tříbodový. Flintu do žita ale domácí nehodili, i oni dokázali, že dokáží kvalitně podávat, tento rozdíl se jim podařilo stáhnout a o výsledku zápasu nebylo ještě v žádném případě rozhodnuto. Bylo to několik míčů, kdy domácí Kocouři předvedli pár obdivuhodných zákroků v poli, také lehký výpadek hostů, což pomohlo domácím k náskoku, který už v koncovce udrželi a vynutili si tak před více než osmi sty fanoušky tiebreak.

V posledním zkráceném setu bylo rozhodnuto prakticky od začátky, neboť hostujícímu Brnu se povedlo tříbodovou šňůrou získat potřebnou jistotu a odhodlanost. Náskok tří bodů pak v důležitých chvílích udrželi, a přestože se ještě domácí hráči snažili zariskovat, už na toužené vítězství nedosáhli, Brno uzavřelo poslední set rozdílem šesti míčů a odváží si z Příbrami dva body.

Autor: Štěpán Chvosta