VK Euro Sitex PŘÍBRAM vs. VOLLEYBALL.CZ ČZU PRAHA 3-1

V sedmém kole volejbalové UNIQA extraligy přivítala domácí Příbram hráče z hlavního města tým ČZU Praha. Před zápasem byla favorizována Příbram, zřejmě i díky domácímu prostředí, které většinou hraje silně v její prospěch, nicméně těsné umístění v tabulce napovídalo, že se zřejmě bude jednat o velmi vyrovnaný zápas, což se nakonec potvrdilo. Po urputném boji a několika vypjatých momentech nakonec Příbram zvítězila 3:1 a připsala si důležité body do tabulky, naopak Pražané odjíždí z Příbrami zklamaní, neboť body dnes byli více než na dosah..

VK Příbram – Volleyball.cz ČZU Praha 3:1 (21:25, 25:20, 25:17, 25:23)

Rozhodčí: Buchar T., Kovařík J.

Počet diváků: 797

Domácí: Mikulenka, Živanovič, Böhm, Passier, Renovica, Pantič, libero Juračka. Střídali: Rychecký, Kohlmann, Suda

Hosté: Kuboš, Kuliha, Krajčovič, Démar, Šulc, Patočka, libero Kop. Střídali: Kočka

Vyjádření:

Domácí:

Vladimír Mikulenka (blokař domácích):  „Dnes to byl vyrovnaný zápas, ČZU hodně tlačilo na servisu a dělalo nám s ním problémy. My jsme se s tím od druhého setu poprali celkem dobře a v rozhodující chvíli nám pomohl náš smečař Pantič, který zobnul dva důležité balóny, které rozhodly zápas. Byl to dnes opravdu vyrovnaný zápas a myslím, že ho mohl vyhrát kdokoli.“

Martin Kop (trenér domácích): „Myslím, že po prvním setu, kdy jsme měli bodovku na 15:13 a nezvládli jsme jí, tak na nás dolehla nervozita. ČZU v tom prvním setu hrálo prakticky bez chyb. Potom jsme trochu otočili postavení, začali jsme lépe servírovat, blokovat a dostali jsme se nad ně. Čtvrtý set byl o morálu, tam moc chyb nebylo, ale rozhodla ta dlouhá výměna, kdy hráči fakt lezli po zemi a vraceli balóny ze sedu a prostě takhle se asi má bojovat. Neříkám zasloužený vítězství, ale spíše vydřené vítězství, pro nás velice důležité 3 body po předešlých porážkách se silnějšími soupeři, teď zase máme chviličku čas se nadechnout a připravit se na pohár a na další sobotu na Brno.“

Hosté:

Matyáš Démar(kapitán hostů):  „Dneska jsme hráli proti dvěma soupeřům – proti Příbrami a hlavně proti rozhodčím. Bohužel ten zápas zkazili, mělo se jít do tie-breaku a ty body, které jsme tu měli získat, nám sebrali, minimálně jeden, protože do tie-breaku se mělo jít. Celý zápas škodili Příbrami a hlavně našemu týmu.“

Miroslav Malán (trenér hostů): „Obvykle se nepouštím do hodnocení rozhodčích, ale to co dnes předvedli, bylo do nebe volající. Když nechám stranou ty první tři sety, v setu čtvrtém jsme ještě za vlastní chyby obdrželi červenou kartu, takže vlastně obral o dva body – jasná teč, písknul, že to byl out a ještě nám dá červenou, dosud jsem takto ovlivněný zápas neviděl, a to se normálně do rozhodčích nepouštím.“

Začátek utkání patřil hostům z Prahy, hráli skvěle na útoku a nedělali prakticky žádné chyby, kromě úplného začátku zápasu, kdy dělaly chyby oba týmy a z prvních šesti míčů byly 4 chyby. Pražané hráli odvážně a nenechali se rozhodit burácející halou domácích. Příbram naopak v prvním setu moc nepředvedla, nahrávky byly nepřesné, z čehož pramenila spousta chyb na útoku. Koncovku si hosté pohlídali a šli do vedení 1:0 na sety.

Do druhého setu vstoupila Příbram odvážněji, hráči si uvědomili, že samotné publikum zápas nevyhraje a od začátku zlepšili přihrávku a náhru, čímž se zlepšila i úspěšnost jejich útoků. Tým ČZU Praha hrál stále odvážně, ale díky lepší hře domácích a postupně začali méně prosazovat a vyvedli také několik nevynucených chyb. Před koncovkou si Příbram vytvořila slušný náskok, který už do konce setu nepustila a zvítězila rozdílem pěti bodů. Set poznamenalo zdržení delšího rázu, když Pražané za stavu 8:14 v jejich neprospěch reklamovali pár kapek vody, které zřejmě prosákly přes střešní okno za hustého deště a spadly přímo na palubovku. Rozhodčí se dokonce museli poradit i s delegátem utkání, problém se však nakonec vyřešil sám a zápas mohl pokračovat.

Ve třetím setu se Příbram rozehrála ke skvělému výkonu a po pár pohledných bodovkách na ukazateli stavu svítilo skóre 5:0. Díky tomuto náskoku z úvodu setu si Příbram držela bez problému vedení až do konce setu, přičemž v několika vypjatých chvílích oba týmy obdržely žluté karty, domácí Příbram již v dřívějším setu za hlasité nesouhlasy trenéra po zřejmě špatně posouzeném balónu, Praha pak za zbytečné diskuze a nesouhlasy hráčů přímo na palubovce, několik hráčů se „vžilo do role kapitánů“ a snažili se všemožně s rozhodčími diskutovat, což rozhodčí samozřejmě odmítli tolerovat. Oba týmy však v klidu dohráli set do konce, se stavem se moc už udělat nedalo, Příbram si náskok pohlídala.

Čtvrtý set byl zřejmě nejvyrovnanější ze všech a také nejvyhrocenější. Tým ČZU Praha od začátku držel mírné vedení dvou bodů až do zhruba poloviny setu, kdy Příbram jednou bodovkou ztrátu stáhla a po dalším zkratu hostů, kdy hráči nezvládli emoce po posouzení míče rozhodčího, obdrželi za stavu 16:17 červenou kartu a stav byl najednou pro oba týmy shodný. Kapitán hostů Matyáš Démar si tuto chybu sám uvědomil a snažil se situaci vyřešit striktním odstrčením hráčů zpět, neboť on jediný měl právo s rozhodčími diskutovat, bohužel všechny hráče pohlídat nezvládnul a červenou kartu nakonec vyfasoval Martin Kop mladší, libero hostujícího celku, což znamenalo i trestný bod ve prospěch domácích. Poté nastala vyrovnaná hra a Praha si dokázala vzít náskok zpět po skvělé obraně v poli a útoku univerzála Kuboše. Příbram se však nevzdala a díky skvělé bojovné hře nakonec ztrátu smazala a za stavu 23:23 skvěle útočil domácí kapitán Martin Böhm, který nakonec čtvrtý set a celý zápas rozhodnul. Tým ČZU Praha pak pokračoval v protestování, když všichni hráči ukázali nesportovní duch, když i přes výzvy komentátora odmítli nastoupit za základní čáru za účelem vyhlášení nejlepšího hráče utkání. Po zápase pak protestovali proti verdiktům rozhodčích a nechali se slyšet, že něco takového dlouho neviděli.

Rozhodčí v tomto zápase měli nelehký úkol, neboť spousta míčů bylo extrémně sporných a někteří hráči si zkrátka neuvědomili, že musí respektovat jejich rozhodnutí, měly s tím střídavě problémy oba týmy, jak domácí Příbram, tak hosté z ČZU. Nakonec z pohledu nestranného pozorovatele lze říci jen to, že rozhodčí udělali několik, možná sporných rozhodnutí na obou stranách, nicméně prohlášení, že rozhodčí někomu pokazili zápas, se zdá být velmi odvážné. Párkrát se cítili ukřivdění domácí, párkrát hosté, ale tak už to ve sportu bývá. Hostující tým, si nakonec za trestný bod a šanci protáhnout zápas do tie-breaku, mohl díky nezvládnutým emocem sám.

Autor: Štěpán Chvosta