27. 11. 2017 (zdroj: text i foto: čvf, komentářů: )

VK OSTRAVA vs. VK EURO SITEX PŘÍBRAM 3:2

Zápas jako na houpačce. Jednotlivé sety získávají týmy střídavě. Z toho tři sety mají od začátku do konce jednoznačný průběh a končí rozdílem okolo deseti bodů. Pouze ve dvou setech dojde k napínavé koncovce a právě v těchto setech je úspěšnější domácí tým. A protože jedním z těchto setů je i ten závěrečný, ze dvou bodů se nakonec raduje Ostrava..

VK Ostrava – VK Euro Sitex Příbram 3:2 (25:14, 16:25, 25:23, 14:25, 17:15)

Rozhodčí: Vlastimil Kovář ml., Jiří Peloušek

Počet diváků: 350

Domácí: Janků, Kotas, Šmídl, Vašina, David, Biernat, libero Sobczak. Střídali: Balon, Nugent, Šoltys, Bořuta, Kamrádek

Hosté: Kuchař, Passier, Renovica, Böhm, Mikulenka, Živanovič, Hrdý, libero Juračka. Střídali: Pantič, Suda, Rychecký

Vyjádření:

Domácí:

Mateusz Biernat (kapitán VK Ostrava): „Jsme dnes rádi za dva body. I taková výhra po třech porážkách v řadě včetně poháru nám může pomoci. Druhý a čtvrtý set jsme hráli tragicky. Asi musíme na té straně palubovky více trénovat. Děláme na začátku setů zbytečné chyby a soupeř nám hned odskočí.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Je to pro nás ztráta, chtěli jsme vyhrát za tři body. Pokud mám najít něco pozitivního, tak je to fakt, že jsme zvládli vyhrát vyrovnaný stav zápasu, což se nám letos nedařilo. Těžký zápas jsme ale chtěli vyhrát jinak než v pěti setech. Zahrajeme super set, ale pak vyhoříme. Zatím jsem nepřišel na to, čím to může být. Dostali jsme dnes dvakrát za uši. Na začátku setu je to po našich chybách 0:5 a už se vezeme. Příbram má hráče, kteří mají „koule“ a vyžívají se ve vypjatých zápasech. To jasně dnes ukázal třeba jejich kapitán Böhm.“

Hosté:

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Ostrava měla výborný začátek a my jsme vůbec nestíhali. Dnes se ukázalo, že ani jeden z týmů nevydrží hrát stabilně bez chyb více setů v řadě, a to je to, co odděluje první čtyřku extraligy. Ve zkrácené hře byla Ostrava odvážnější a nakonec díky servisům Janků zápas dohrála do vítězného konce.“

Martin Kop (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Hezký zápas.“

Do utkání vstupuje Ostrava výborně a při podání Janků jde rychle do vedení 4:0. Výborným servisem i obranou na síti se posune ke stavu 10:3. Příbram svým nedůrazným útokem nenachází recept na ostravskou obranu. Náskok domácích narůstá až na deset bodů. V prvním setu vítězí po závěrečném esu Biernata domácí zcela jasně 25:14.

Úvod druhého setu si tentokrát Příbram pohlídá a po několika ostravských zkažených podáních jde do vedení 2:4. Ostrava tento náskok sice rychle smaže, ale hosté při Živaničově podání a výborných blocích jdou do vedení 7:11. Od tohoto okamžiku domácí vypadávají z role a náskok Příbrami narůstá až na šest bodů (8:14). Obětavou obranou v poli se Ostrava soupeři při podání Davida přiblíží na tři body (13:16). Příbram však opět odskočí na šestibodový rozdíl a do konce setu ho ještě navýší. Ve druhém setu se tak role týmů úplně obrátily a hosté srovnávají stav zápasu po výhře 16:25.

Úvod třetího setu je vyrovnaný a oba celky poctivě ztrátují. Po výborném plachtícím podání Kotase jde domácí volejbalový klub do vedení 13:8. Za stavu 16:10 vyrobí ostravští hráči tři nevynucené chyby v řadě a vývoj setu se komplikuje. Od stavu 20:16 Příbram při podání kapitána Böhma dokonce srovnává na 20:20. V koncovce je to boj o každý míč. Dobře hrající Nugent vystřihne dva přímé body z podání (24:22) a závěr si už Ostrava pohlídá.

Do čtvrtého setu vlétnou hosté jako uragán a jdou při podání Živanoviče do vedení 0:6. Ostrava nadále vyrábí nevynucené chyby a navazuje na herní trápení z druhého setu. Příbram rychle směřuje k vynucení si rozhodující zkrácené sady. Od stavu 7:16 se do utkání dostávají další domácí hráči z lavičky. Po zcela jasném průběhu setu prohrává domácí tým 14:25.

Zkrácený set je od začátku vyrovnaný. Jako první odskakuje Ostrava po několika úspěšných blocích. A dostává se do nadějného náskoku 10:7. Tento náskok si Ostrava poctivě drží až ke dvěma mečbolům (14:12). Hosté ale oba odvrátí a za stavu 14:14 se začíná znovu. Čtvrtý mečbol proměňuje přímým bodem z podání Janků a nakonec tak po velkém boji vítězí Ostrava 17:15.

Autor: Martin Němec