Dukla Liberec hrála volejbal v jiné letové výšce než Příbram

Ve 21. kole volejbalové UNIQA extraligy mužů na sebe narazily týmy z opačných pólů tabulky. Do Příbrami zavítal lídr tabulky VK Dukla Liberec, který vede ex-příbramský trenér Martin Démar. Nadupaný tým ze severu Čech měl utkání pod kontrolou od začátku do konce a nedal Příbrami čichnout. VK Euro Sitex Příbram – VK Dukla Liberec 0:3..

Loňskou sezonu zakončila Dukla až na osmém místě a jednalo se tak o nejhorší umístění v její historii. Sestava prošla před sezonou radikální obměnou. Trenér Démar dostal důvěru od managementu a mohl si vybrat hráče přesně podle svého gusta. Tým si dobře sedl a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Dukla byla před zápasem s Příbramí na prvním místě tabulky a patří vedle Karlovarska k žhavým kandidátům na zlato.

Trenér hostů si byl vědom zlepšené formy Kocourů z posledních několika zápasů a nechtěl ponechat nic náhodě. Proto hned od začátku poslal na palubovku to nejlepší, co má k dispozici. Úvod zápasu byl vyrovnaný pouze do stavu 4:4. Pak přišly první problémy Příbrami v útoku a Liberec trestal. Když se k tomu přidalo nedorozumění Kocourů v mezihře, šli hosté do vedení 5:8. Zatímco Dukla bezpečně proměňovala většinu svých útoků, příbramští smečaři složitě hledali skulinky ve vysokých a kompaktních blocích hostů. Poté, co se Duarte nejprve roztříštil o liberecký trojblok a následně smečoval do autu, vedl Liberec už 10:14 a Příbram si vzala time out. Následovaly dva přímé body z podání Demara ml. a rozdíl ve skóre dál narůstá (10:16). Za stavu 12:18 jde do hry Filip Ureš a brazilský nahrávač Pereira. Po další nepřesnosti si Příbram bere druhý oddechový čas za stavu 16:23. Kubánský „lehkonožka“ Diaz Gomez vytlouká domácí blok a ukončuje první set (19:25).

Příbram se v úvodu druhého setu snaží bojovat, ale není schopna vytěžit z nadražených míčů. Liberec tak rychle utíká do tříbodového náskoku (3:6) a trenér domácích si bere time-out. Diaz Gomez chytře umístěným podáním zvyšuje na 5:9. Příbram se nemá příliš čeho chytit. Po dvou neúspěšných smečích Hulpacha vede Liberec už 6:12 a trenér Brom si bere druhý oddechový čas. Teprve poté se Kocourům konečně párkrát podaří prosadit se proti libereckému bloku a snižují na 11:14. Démar si za hosty bere také oddechový čas. Gavenda s Gomezem dokazují převahu nad sítí a vrací hostům klid (11:16). Za stavu 12:18 stahuje trenér Brom ze hry nepřesného a čitelného Rosenbauma. Změna se ovšem nekoná. Liberec zakončuje druhý set esem Nikačeviče na Peterku (17:25).

Třetí set začala Příbram lépe. Rosenbaum potvrzuje dobrou účinnost svého podání a dává dva přímé body. Gomez údery z obrovské výšky vzápětí srovnává na 4:4. Příbram se ale dál drží až do stavu 11:11. Za stavu 11:12 dochází ke kuriózní situaci, když hlavnímu rozhodčímu vypadl během výměny z kapsy tablet a míč se musí opakovat. Další dobrá obrana Dukly přináší hostům tříbodový polštář (12:15). Do hry jde Filip Ureš namísto složitě se prosazujícího Hulpacha. Obraz hry zůstává stejný. Liberec si udržuje pohodlný náskok a občasným esem (2x Demar) jej dále navyšuje. Trápení ukončuje bodovým útokem hostující Gavenda (19:25).

Tohle nebylo dobré utkání pro příbramské volejbalisty, byť body proti tomuto soupeři mohl čekat jen naiva. Znovu se přesvědčili, jak složité je hrát proti nejlepším extraligovým týmům. Liberec i Karlovarsko vyvíjejí na své soupeře konstantní tlak dobrým servisem a kvalitní obranou. Kocouři marně hledali recept na kvalitativně odskočeného soupeře a potvrdili si, že bez alespoň jednoho vysokého „bombera“ a spolehlivého bodového hráče nemají proti těmto soupeřům šanci. Příští sobotu 28.1. od 17 hod čeká Příbram stejná váhová kategorie v podobě dalšího domácího utkání proti Ústí nad Labem. Pokud by Kocouři dokázali bodovat za 3 body, dostanou se přes Beskydy a právě Ústí nad Labem na 9. místo, což by bylo jejich zatím nejlepší letošní umístění.