Volejbalový klub Příbram - Kocouři

Foto: Petr Klár je volejbalový bouřlivák, co na srdci, to na jazyku7. 5. 2020 (zdroj: text i foto: čvf.cz, komentářů: )

Petr Klár je volejbalový bouřlivák, co na srdci, to na jazyku

Přestupové „šachy“ začaly letos z důvodů ukončení soutěží o dost dříve, než bývá zvykem. A oproti loňsku vidíme velké změny i na trenérských postech. Z Ústí nad Labem na druhý konec republiky do Beskyd odchází Jakub Salon, na Odolenu Vodu přichází z Příbrami Martin Kop, ale asi nejsledovanějším trenérským přestupem je nové angažmá kladenského asistenta Petra Klára v Příbrami....

Petře, po pěti letech na postu asistenta Vás čeká role odpovědnější, povedete extraligovou Příbram. Co Vás přimělo k této změně?

Tak já byl zavřený skoro šest týdnů v totální izolaci s rodiči ve východních Čechách, jelikož můj prcek prodělal těžkou bakteriální infekci s hospitalizací v nemocnici na vánoce. Měli jsme strach, aby ten nový virus nechytil, protože měl oslabenou imunitu. Volejbal šel stranou. Do toho mi volal majitel klubu Milan Fortuník, jak složitá je finanční situace na Kladně. Nakonec jsem musel odjet od rodiny a vše řešit. Usoudil jsem, že v dané situaci bude pro kladenský klub finančně lepší, když ho opustím. Byl jsem moc drahý na to, aby se mohl zpět vrátit Filip Křesťan, který se s námi před pár lety povahově nesešel (smích). Jeho služby budou mít pro klub daleko větší sportovní efekt než nějaké moje analýzy, video a tréninky. Tak jsem poslal vedení klubu zprávu, že končím. Byl jsem hodně překvapen, ale nakonec i rád, že se finanční situace pro klub nevyvinula tak tragicky, jak to v prvopočátku pandemie vypadalo. Kladno opět zase chce a zřejmě i bude hrát o extraligové vavříny, což byla v půli března utopie.

Na Kladně jste skládali tým rok od roku spíše zahraničními nákupy, ale Příbram nyní bude spíš o odchovancích. Jak velká to bude změna?

Pro mě to je jednoznačně výzva. V Belgii jsem pracoval převážně s mladými hráči a pár extraligových bezejmenných i vychoval. Na rovinu, já si letos na trénování pošmáknul na 100% snad pouze 2x na soustředění juniorské reprezentace. Náš často unavený a unuděný kladenský tým moc trénovat ani nechtěl. Tam to bylo spíše o tom svými metodami někoho nenaštvat. Pro pobavení Max Stamples a Stefan Okosanovic by v této disciplíně vyhráli zaručeně každoročně titul (smutný úsměv). Doufám, že si to přečtou a svůj přístup, už pro své dobro, změní.

Jste také asistentem trenéra u národního týmu juniorů a v Příbrami budete mít pod sebou hned tři juniorské reprezentanty. To by pro národní tým měla být výhoda?

Bohužel už jenom dva (smích). Ano, i to byl s ohledem na ME nebo MS juniorů důvod, proč jsem od začátku z několika nabídek upřednostňoval Příbram. Chtěl jsem si ty kluky vychovat pro potřebu nároďáku. Bohužel můj bývalý klub mi asi nejlepšího juniora vyplatil ze smlouvy (smutný úsměv). Až historie ukáže, kdo udělal dobře a kdo chyboval.

Zmínil jste, že za odchodem z Kladna byly i finance, můžete to nějak přiblížit?

Na tuto otázku zná odpověď snad jen volejbalový bůh. Já se ho už 38 let snažím nenaštvat. On vás občas pošle do pekla, ale i k výšinám. Tak ho ještě minimálně jeden volejbalový rok v Příbrami otestuju (smích). Poté půjdu ke zpovědi a možná definitivě od volejbalu odejdu. Začíná se v tom našem krásném sportu rozšiřovat manažerská rakovina. Já ji chci léčit, ale připadám si osamocen.

Jak to myslíte? Manažery mají hráči i v jiných sportech, hokej, fotbal, basketbal, házená, nyní již i florbal. Je to trend a hráčům pomáhají hlavně při přestupech do zahraničí…

Říkám to nerad, ale někteří hráči jsou v toto směru slušně řečeno hloupí. Každý rok manažerovi za svoji každodenní dřinu darují minimálně luxusní dovolenou v krásné destinaci. Uvedu příklad. O Filipa Křesťana nebyl před pěti lety prakticky žádný zájem. Dovolím si tvrdit, že jsme ho s Milanem Fortuníkem sportovně vzkřísili. Teď jeho manažer inkasuje vyšší desítky tisíc z prostředků mého bývalého klubu. Za co? Za dva telefonáty? Nic víc. Já na polovinu těchto peněz měsíčně makal dvakrát denně.

Ale, vy jste služeb manažerů na Kladně taky hojně využívali…

To máte pravdu, ale většinou šlo o mezinárodní transfery a ne o přestupy, jak bych to řekl „vnitrostátní“. Vůbec nerozporuji roli manažera při ambici hráče jít hrát za hranice. Ale nikdy nebudu rozumět těm desítkám tisíc za přestupy v naší nejvyšší soutěži.

Jestli to dobře chápu, nerozumíte odměnám manažerů za přestupy mezi extraligovými kluby?

Přesně tak. Když hráč chce jít hrát do zahraničí, tak pochopím, že při neznalosti jazyků a prostředí manažera potřebuje. Ale tady u nás? Všichni se znají, česky se domluví a manažer na přestupu pouze parazituje. Vždyť toho hráče ani nevychoval, jen si ho v jeho juniorském, někdy už i v kadetském věku vyhlédl a „zblbnul“. Tady je to taky hodně o rodičích a informací z mateřského klubu. Slyšel jsem, že majitel Volejbalu Brno řekl svým odchovancům: „Pokud hraješ za Brno, staráme se my, pokud chceš mít manažera, můžeš jít“. Pod to se podepíšu. A to se nebavím o hráčích starších právě typu Filipa Křesťana. V tomto případě jsou hráči, popř. kluby pouze sponzoři letní dovolené svého agenta. U „vyvolených“ sponzory pěkného automobilu.

Vraťme se k Příbrami. Máte nějaký konkrétní cíl, jak se umístit v příštím ročníku UNIQA extraligy?

Jak říkal nestor volejbalových klubových manažerů Jindra Neumann, nechci hrát o čulibrka. Kádr bude závislý na financích. Sice Příbram má pana Starku, ale pokud vím, tak ještě do volejbalu nevstoupil (smích). Třeba si projdu peklem, ale vzhledem k fantastickým příbramským fanouškům, kteří jsou opravdu, ale opravdu sedmým hráčem, bych se rád zúčastnil play-off. A tam vyřadit Kladno (smích).

Ta poslední věta je plná hořkosti…

Tak to ne, to bylo takové rýpnutí, ve volejbale mě znají. Kladnu jsem vděčný, dalo mi šanci se etablovat v české extralize, zažil jsem tam krásné chvíle. Úděl trenérů už je takový, dnes jste tady a zítra na druhé straně republiky nebo nikde. S tím žijí všichni trenéři včetně mě, na Kladno budu vzpomínat jenom v dobrém, vůbec bych nechtěl, aby to vyznělo, že jsem zhrzelý.

Příbram byla známá nevyrovnanými výsledky. Byla schopná porazit mistra, ale prohrát i s posledním. Čím si to vysvětlujete?

Trenér Martin Kop byl hodně emotivní stejně jako já. Dokázal skvěle vstupovat do zápasu a například můj bývalý klub v začátcích zápasů zaslouženě jasně přehrával. Pak se emoce vymkly kontrole. Z toho se musím poučit a zapracovat na svém emocionálním výkonu. Všeho moc škodí.

Budete sázet na domácí odchovance nebo chystáte ještě nějaké zahraniční akvizice?

Možná na jednoho či dva cizince peníze budou, nevím. Já chci dát šanci mladým. Oni ji musí čapnout, ale můj cíl je někde jinde. V Příbrami jsou TOP fanoušci a já chci, abychom je svým výkonem bavili. Aby byla narvaná hala. Můžeme prohrát, ale při první schůzce řeknu svým hráčům jasně, tady není místo pro studený čumáky. Chci tým, ze kterého budou stříkat emoce a diváci budou při zápase v extázi. Pak můžu i já zkousnout porážku, kterou bytostně nesnáším.

Autor: Jiří Uhlíř
KomentářeZdroj: čvf.cz

< Zpět na výpis článků

Zápasy ostatních týmů

Minulé zápasy:

22.2.2-MPříbram B - Chabařovice3:1
22.2.2-MPříbram B - Chabařovice3:0
7.3.2-MKladno B - Příbram B0:3
7.3.2-MKladno B - Příbram B1:3

Nejbližší zápasy:

14.3.09:002-MPříbram B - Mělník
14.3.13:002-MPříbram B - Mělník
21.3.10:002-MProsek - Příbram B
21.3.14:002-MProsek - Příbram B

Extraliga mužů 2019 / 2020

 • 1. Karlovarsko 53
 • 2. České Budějovice 48
 • 3. Brno 40
 • 4. Liberec 37
 • 5. Praha 35
 • 6. Kladno 32
 • 7. Ostrava 29
 • 8. Odolena Voda 27
 • 9. Příbram 27
 • 10. Zlín 22
 • 11. Beskydy 16
 • 12. Ústí nad Labem 12

Všechny tabulky

Nábor chlapců

Nábor chlapců do volejbalu!

Volejbalisté na facebooku
MŠMT

VK Příbram z.s. byl podpořen v dotačním programu č. VIII MŠMT

Volejbalový klub Příbram na Facebooku

Fanoušci na facebooku

Děkujeme všem 1932 fanouškům za podporu!!! Připojte se i Vy » «

Fanoušci na facebooku

Partneři klubu

Partneři klubu 2019 / 2020