Příbram vs. Ostrava 1:3

Jak se dalo předpokládat, předposlední kolo UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23 ještě o všech účastnících předkola play-off nerozhodlo. Překvapením 26. kola určitě bylo celkem lehké vítězství Ostravy v Příbrami, kterou, ale prohra nemusí mrzet, protože výsledky ostatních zápasů jí hrály do karet a posunuly ji do předkola play-off. O posledním postupujícím rozhodne až poslední kolo dlouhodobé části naší nejvyšší soutěže mužů..

V předposledním kole volejbalové UNIQA extraligy zavítal do Příbrami tým Ostravy, který má na posledním místě tabulky už jistotu, že si zahraje v baráži o udržení v extralize. Příbrami v tabulce patřilo průběžné deváté místo, které zaručuje účast v předkole play off, Příbram ale neměla tuto účast před zápasem jistou, proto potřebovala v dnešním zápasy získat body. V samotném utkání dnes ale předvedla kvalitnější volejbal Ostrava a odváží si z Příbrami tři body a povzbuzení do baráže, která ji čeká.

VK Euro Sitex Příbram – VK Ostrava 1:3

po setech 23:25, 18:25, 25:17, 27:29

Rozhodčí: Nedbálek A., Velinov E.

Počet diváků: 630

Domácí: Šábrt, Rosenbaum, Böhm, Trojanowicz, Ureš, Duarte, libero Peterka. Střídali: Hulpach, Pereira

Hosté: Mišek, Mazoch, Muroň, Dvořák, Fořt, Polynski, libero Vancl. Střídali: Perry, Motyčka

Ohlasy po utkání:

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Na naší hře se dnes projevilo, že jsme byli celý tým nemocní a skoro jsme netrénovali. To se na dnešním výkonu značně podepsalo a dělali jsme školácké chyby.“

Petr Brom (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Samozřejmě jsme chtěli ten poslední domácí zápas základní části extraligy vyhrát. Myslím si, že kapánek rozhodnul i ten první set, kde jsme vedli o tři o čtyři body a udělali jsme více chyb než bylo zdrávo a bylo to dnes vše celé křečovité.“

Dominik Fořt (kapitán VK Ostrava): „Z naší strany si myslím dnes slušný výkon, konečně jsme si opět dokázali, že ten volejbal umíme hrát, takže pro nás velké povzbuzení do té baráže, do které už jasně jdeme a můžeme být jedině rádi. Utkání nám dnes sedlo, Příbram jsme trochu zaskočili a myslím si, že po výhře v poslední koncovce si dnes ty tři body zasloužíme.“

Jakub Salon (trenér VK Ostrava): „Nesmírně si vážíme této výhry, protože v Příbrami se jen tak nevyhrává. My jsme po té dlouhé černé sérii, kterou Ostrava má, dnes chtěli vyhrát, ale tady je to opravdu těžké, přesto jsme si dokázali, že hrát umíme a doufám, že na případnou baráž si budeme věřit, že tu kvalitu máme, víme.“

Utkání začalo velice vyrovnaně, zároveň oba týmy vstoupily do utkání lehce nervózně, bylo k vidění například hodně zkažených servisů. Byla to taková nevinná přetahovaná až do chvíle, kdy Příbram zvládla ztrátu a přidala dva body při vlastním servisu. V tu chvíli zatáhnul za záchrannou brzdu trenér hostů Jakub Salon a vzal oddechový čas, aby uklidnil své svěřence. Příbram následně vedla o dva body, ale vzápětí přišlo několik nevynucených chyb na straně domácích a vedení si pro změnu vzali hosté. První set byl spíše takový rozehrávací, bylo to často o tom, komu zrovna přišel servis. Ve vyrovnané koncovce drželi mírné vedení hosté a udrželi ho až do konce. Hlavní rozdíl byl v úspěšnosti útoků, kdy Ostrava dokázala lépe útočit z horšího příjmu s celkovou úspěšností útoku 60 procent, zatímco domácí hráči byli pouze na 48 procentech.

Začátek druhého setu vyšel lépe hostům, kteří hned v úvodu odskočili na 1:4 a bylo z toho střídání domácích nahrávačů, za stavu 2:6 již dokonce první oddechový čas domácích. Ani ten ale nepomohl a ztráta domácích narůstala, kupily se technické chyby, 2x dotek sítě, navíc na druhé straně se skvěle rozehrál univerzál hostů Jakub Dvořák a celkově v druhém setu působila hra hostů týmověji. Domácí nahrávači se znovu vystřídali a krátce na to domácí vyčerpali druhý oddechový čas, neboť jim nic nevycházelo a ztráta byla již osmibodová, 10:18. Do konce setu se již mnoho nezměnilo a Ostrava si s klidem připsala i druhý set poměrem 25:18.

Do začátku třetího setu šli domácí s tím, že již není co ztratit a hned to bylo znát na jejich výkonu. Ostrava možná lehce zaspala a za stavu 5:2 pro Příbram si šla poprvé oddechnout. Poté ale jako kdyby Kocouři polevili a dali hostům šanci se dotáhnout na 10:10. Pak ale domácí znovu přidali a hosté se rozhodli ke střídání, aby posílili přihrávku a zabránili tak Příbrami v dalším postupu, což se podařilo. Hosté díky podařené sérii servisů srovnali na 16:16. Pak ale přišly chyby na straně hostů a Příbram měla rázem tříbodový náskok zpět. Od té chvíle postihl Ostravu herní výpadek a do konce setu uhrála jen jeden další bod a set skončil 25:17 pro domácí, kteří snížili na 1:2.

Do čtvrtého setu domácí zaspali a umožnili tak Ostravě jít do čtyřbodového vedení, bylo to především díky vlastním nepřesnostem a nevynuceným chybám, čehož Ostrava využila a kontrolovala tempo hry. Bohužel pro domácí, s jejich neúplnou obsazeností manšaftu s devíti lidmi, není moc šance v krizových situacích vymyslet nějaké zajímavé střídání, které by pomohlo otočit nebo alespoň oživit hru, když se týmu nedaří. I přestože to chvíli vypadalo, že se Příbram nadechne k obratu, Ostrava si svůj náskok držela, byť se náskok ztenčil. Poté předvedl na servisu skvělý výkon domácí nahrávač Daniel Rosenbaum, který smazal celý náskok hostů, a za stavu 23:23 došlo na extrémně vyrovnanou koncovku. Tu nakonec získala hostující Ostrava a po dlouhé době se opět dočkala vítězství.

Autor: Štěpán Chvosta