Příbram vs. Zlín 3:2 po velkém boji

Ve třetím kole UNIQA extraligy mužů přivítala domácí Příbram VSC Fatru Zlín, a přestože podle předzápasových odhadů byla Příbram jasným favoritem, zkušenější znalci odhadovali spíše vyrovnaný boj. První dva sety opanovali hosté ze Zlína, pak se však vývoj zápasu zlomil a Příbram dokázala před domácím publikem zvítězit 3:2. .

VK Euro Sitex Příbram – VSC Fatra Zlín 3:2

po setech 20:25, 22:25, 25:13, 25:14, 15:10

Rozhodčí: Kořenek J., Dmejchal M., Petrovič M., Novotný M.

Počet diváků: 792

Domácí: Lech, Böhm, Graham, Dolgopolov, Wawrzynczyk, Mikulenka, libera Kop, Juračka. Střídali: Trojanowicz, Kuchař, Hulpach, Suda

Hosté: Barták, Čech, Čechmánek, Adamec, Navláčil, Motyčka, libero Bláha. Střídali: Vašíček, Varous, Kittel, Šulc

Vyjádření:

Domácí:

Martin Böhm (kapitán domácích): „První dva sety jsme byli sami překvapení, jak hrajeme špatně, soupeř nehrál špatný zápas, ale my jsme nedokázali vůbec zatlačit. Od třetího setu jsme hráli dobře na servisu a udělali jsme si náskok a pak už jsme dokázali hrát jako tým, celkový výkon byl o dvě třídy výše. Bude to zajímavá sezóna, protože všechny týmy jsou velmi vyrovnané a s výkonem, který jsme podali v Benátkách a dnes první dva sety, tak nemáme na to vyhrát skoro s nikým, takže si musíme dát pozor, koncentrovat se a hrát odvážně v mezihře a na servisu.“

Martin Kop (trenér domácích): „První dva sety jsme nehráli vůbec dobře, ale na druhou stranu musím říct, že Zlín hrál velmi dobře, tlačili na servisu, bránili a skvěle dohrávali bodovky a my jsme na servisu nedokázali zatlačit. Nakonec si velmi cením tohoto vítězství, i když původně jsme chtěli více než dva body, ale každé utkání v lize je nyní velmi těžké, také jsme dnes mohli být bez bodů, takže jdeme dál a musíme se připravit na Ostravu, mužstvo je nové, tak si vše musí nejdříve sednout.“

Hosté:

Michal Čechmánek (kapitán hostů): „Začátek jsme dodržovali taktiku, kterou jsme si proti domácím připravili, zároveň jsme měli i trochu více štěstíčka. Pak nám odešla koncentrace a domácí se výrazně zlepšili na příjmu, takže si poradili s naším servisem a my už jsme nedokázali zatlačit.“

První set začal vyrovnaně, oba týmy držely vyrovnané skóre, nicméně hosté ze Zlína se vůbec nezalekli burácející haly a tlačili na servisu stále více a více, z čehož pramenily časté chyby domácích na příjmu a na útoku. Zlín držel náskok čtyř až pěti bodů a zdálo se, že příbramský tým nemůže nalézt na soupeře recept. Hosté si pohodlně pohlídali koncovku, mohli se spolehnout na skvěle hrajícího smečaře Čecha a na univerzála Adamce, který skládal jeden míč za druhým. První set skončil rozdílem pěti bodů.

Druhý set začal podobně jako set první, ale hosté opět předváděli prakticky bezchybnou hru, což působilo domácím velké potíže a byli nuceni hrát pod tlakem. Skóre bylo stále stejné, Zlín zhruba o čtyři body vpřed, domácí bez kvalitního příjmu, který umožňuje útočit středem. V koncovce ještě maličko Příbram zazlobila díky dvěma povedeným servisům, nicméně náskok hostů už domácí stáhnout nedokázali – 0:2 na sety.

Teď nebo nikdy si řekla domácí Příbram a do třetího setu vstoupila zpřesněnou hrou a kvalitním servisem. Od začátku domácí tlačili na pilu, a to se začalo vyplácet, najednou to byli hosté, kdo byl pod tlakem a nutno říci, že se s tím nedokázali vůbec vypořádat. Třetí set skončil velkým rozdílem 25:13 ve prospěch domácích, kteří tak odvrátili pohromu, která se na ně valila.

Čtvrtý set začal velmi podobně, domácí našli rytmus, pokračovali v koncentrované hře bez zbytečných chyb a kvalitně servírovali. Pěkné série na podání předvedl domácí kapitán Martin Böhm, který ve třetím i ve čtvrtém setu pomohl domácím asi pěti nebo šesti kvalitními servisy v řadě a v zápase zaznamenal celkem 4 přímé body z podání. Do koncovky šla Příbram znovu s obrovským náskokem a hosté s tím nedokázali nic udělat. Nepomohlo jim ani zranění libera Miroslava Bláhy, kterého musel narychlo zaskočit smečař Jakub Motyčka.

Pátý set je vždy buď anebo, což si uvědomovaly oba týmy a snažily se o co nejmíň chyb. První čtyři míče byly zahrány se stoprocentní koncentrací, pak opět začala mít navrch Příbram, která tlačila jeden míč za druhým, skvěle podával blokař Lukáš Trojanowicz, a v koncovce již Příbram držela pohodlný pětibodový náskok. Trenér hostů Přemysl Obdržálek již mohl jen několikrát pokrčit rameny, příbramské kocoury nakopnul třetí set a rozjeli se tak, že už je nebylo možné zastavit.

Autor: Štěpán Chvosta