Ve středočeském derby byla šťastnější Příbram

V třináctém předvánočním kole základní části UNIQA extraligy se utkaly týmy Příbrami a Odoleny Vody. Mírným favoritem byla domácí Příbram, která hájila vyšší postavení v tabulce a měla výhodu domácího prostředí. Na druhou stranu Odolena Voda dokázala po dvanácti odehraných zápasech posbírat pouze o čtyři body méně, navíc Příbram na své půdě celkem přesvědčivě porazila, takže pro nestranného diváka se dalo rozhodně očekávat zajímavé utkání. Celé utkání bylo velmi vyrovnané, první set, který skončil až po tahanici 39:37, byl toho důkazem. V celém utkání byla nakonec šťastnější Příbram, i když v každém setu to bylo o jednom, dvou rozhodujících balonech, takže o nějakém jasném vítězství se určitě mluvit nedá. .

VK Euro Sitex Příbram – Aero Odolena Voda 3:1

po sertech 39:37, 25:23, 22:25, 25:21

Rozhodčí: Velinov E., Kvarda P.

Počet diváků: 738

Domácí: Böhm, Hobern, Johansen, Madaloz, Trojanowicz, Dolgopolov, libero Verasio. Střídali: Ureš J., Hulpach, Ureš F., Rosenbaum D.

Hosté: Horák, Démar, Svoboda, Carmody, Hladík, Shchadilov, libero Hadrava. Střídali: Chancy, Ribom

Ohlasy po utkání:

Martin Böhm (kapitán VK Euro Stiex Příbram): „Dneska to bylo super, přijel kvalitní soupeř a bylo to znát už od začátku. První set toho byl důkazem, který se v koncovce dlouho tahal bod po bodu, krásnej sport. Celý zápas byl vyrovnaný, rozhodovaly maličkosti, trošku do toho zasahovali i rozhodčí – vypadalo to, že na obě strany se dopustili několika chyb, ale je to těžké. Myslím, že by se mělo zavést challenge na všechny zápasy, nejen na televizní zápasy, ale na všechny, protože těch sporných situací dnes bylo hodně. Jinak ale dnes super, potkali se dva kvalitní soupeři a takhle má vypadat zápas o ty nejvyšší příčky.“

Martin Demar (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Dnes to vypadalo jako zápas play off. Škoda, že nepřišlo více lidí, čekal jsem ještě tak o 200-300 lidí víc (pozn. s úsměvem). Oba dva týmy hrály skvěle, oba týmy si zasloužily vyhrát, k nám se přiklonilo štěstí, že jsme vyhráli první set a měli jsme štěstí ve čtvrtém setu, kdy jsme našli konečně jistotu na podání, a hlavně nám na konci setu hodně pomohl univerzál, který dohrával všechny důležité body.“

Matyáš Démar (kapitán Aero Odolena Voda): „Velmi atraktivní utkání, vyrovnané všechny čtyři sety. Škoda, že jsme nedokázali získat body, tady v Příbrami je každý bod ceněný, byli jsme blízko, o to více nás to mrzí. Děkuji našim fanouškům, že přijeli.“

Martin Kop (trenér Aero Odolena Voda): „Dnes to byl hrozně vyrovnaný zápas, my jsme měli štěstí v našem domácím zápase proti Příbrami, dnes byla šťastnější Příbram, zřejmě měla i o něco více štěstí. Nechci se vymlouvat na rozhodčí, ale jakmile nebude zavedena možnost challenge ve všech zápasech, tak ty dohady vždy budou a jsem si jistý, že určité chyby rozhodčích tam dnes byly. Neříkám jen proti nám, ale na obou stranách i proti Příbrami a v těchto důležitých zápasech rozhodují vždy jeden-dva balony a pokud nemá člověk možnost nějaké revize, tak je to složité. Gratuluji Příbram, byl to i tak dneska hezký zápas a my se musíme připravit na další zápasy, které nás čekají po Vánocích.

První set byl velmi vyrovnaný. Zápas začal chybou Příbrami, ale poté byli domácí mírně lepším celkem, který dělal méně chyb. Příbram si držela náskok asi tří bodů, pomohlo jim k tomu trochu štěstí při dohrávání bodových míčů a taky několik chyb soupeře v poli. Čím více se ale set blížil do koncovky, tím více se soupeř z Odoleny Vody zlepšoval a začal působit Příbrami nemalé nepříjemnosti, které znamenaly vyrovnání na 24:24. Poté začala extrémní, nervy drásající koncovka s mnoha setboly na obou stranách, také s mnoha chybami na servisu a nakonec se šťastným koncem pro domácí Příbram, která vyhrála po 42 minutách hry 39:37.

Druhý set začal velmi obdobně, první míč chyba Příbrami, a poté další nepřesnosti a brzké vedení Odoleny Vody 1:3. Nicméně Příbram poté opět zabrala a skóre brzy vyrovnala. Odolena Voda byla o něco lepší v obraně nad sítí a také v poli, Příbram naopak disponovala o něco lepším procentem úspěšnosti na útoku a lepším příjmem. Před koncovkou držela Příbram náskok tří bodů, a přestože opět předvedla lehké zaváhání, tak tentokrát se koncovka neprotáhla a set skončil těsně 25:23 pro domácí Příbram.

Ve třetím setu předvedla Odolena Voda pokus o obrat. Od začátku setu vedla a držela si průběžný náskok dvou, později tří až čtyř bodů, které udržela až do koncovky. Příbram se sice držela na ztrátu dobře, ale nedokázala předvést žádnou sérii, kterou by vývoj ještě dokázala zvrátit a chyběly jí ztracené body z prostřední fáze setu. Set za domácí nakonec dohrávali tři střídající mladí hráči a chvíli to vypadalo, že by mohli ještě vývoj koncovky zdramatizovat. V jednu chvíli se dotáhli na rozdíl dvou bodů, ale po těsném míči hosté získali tři setboly, což byl velký rozdíl oproti tomu, kdyby tento bod Příbram získala, což by znamenalo rozdíl pouze jednobodový. Hosté si pak už poradili a set dohráli do konce. V tomto setu bylo k vidění také několik rozmíšek mezi oběma celky, hráči si leccos vysvětlovali a docházelo k takzvanému hecování, což bylo jistě velmi zajímavé pro halu plnou diváků.

Čtvrtý set začal bodem zadarmo pro hosty, protože domácí trenér po konci setu obdržel červenou kartu za diskuzi s rozhodčím. Odolena Voda pak po prvním vyhraném míči vedla 2:0 a diváci dávali najevo velkou nespokojenost. Poté se domácí celek ale vzpamatoval a začal se zase více soustředit na hru. Příbram brzy dotáhla skóre tříbodovou šňůrou a stav byl 7:7. Několika bloky totiž zazářil domácí nahrávač Dmytro Dolgopolov, který se vyhecoval ke skvělému výkonu a za zápas nasbíral pět bodových bloků, jednoznačně nejvíce ze všech hráčů Příbrami. Když ale oslavoval jeden z těchto bloků, kdy zablokoval hostujícího Jana Svobodu přímo do hlavy, od které se odrazil míč do zámezí, tak byli oba hráči předvoláni hlavním rozhodčím, který se snažil klidnit hru. Oba hráči si ale rychle podali ruce a zápas pokračoval bez trestů dále. Domácí Příbram pak již našla v koncovce více sil a úspěšným tažením domácího univerzála Germana Johansena dohrála vyhrocený zápas do vítězného konce bez ztráty bodů.

Autor: Štěpán Chvosta