9. 10. 2022 (zdroj: text: cvf.cz, foto: , komentářů: )

VK BENÁTKY NAD JIZEROU – VK EURO SITEX PŘÍBRAM 3:2

Nováčka letošního ročníku UNIQA extraligy mužů VK Benátky nad Jizerou v dnešním duelu čekal souboj s Kocoury Příbram, kteří ze tří utkání ani jednou nedokázali zvítězit. Ve čtvrtek byli k vítězství velmi blízko, ale nakonec na domácí palubovce těsně podlehli Kladnu 2:3. Benátky v posledním kole poprvé vyšly bodově naprázdno po prohře 1:3 na Aeru. Benátky již doma hrály dvakrát, ale vítězství se nedočkaly, vždy prohrály za jediný bod 2:3, proto konečně chtěly své diváky potěšit. A to se jim nakonec podařilo a jak jinak než v tiebreaku, jak už je v Benátkách zvykem. První a třetí set jasně ovládli Kocouři z Příbrami a druhý a čtvrtý zase domácí volejbalisté. V tiebreaku Benátky získaly v úvodu vedení 3:0 a tento rozdíl si udržely až do koncovky zkrácené hry. Hosté ale za stavu 13:13 vyrovnali, přesto po sporném míči proměnily Benátky hned první mečbol a mohutně oslavily s diváky první domácí vítězství..

VK Benátky nad Jizerou - VK Euro Sitex Příbram 3:2

po setech 19:25, 25:15, 19:25, 25:13, 15:13

Rozhodčí: Lukáš Spáčil, Martin Možnár, čároví Vladimír Horbowyj, Jiří Zich, delegát Zdeněk Bydžovský

Počet diváků: 250

Domácí: McAinsh Conal Tain, Durski Kamil, Pokopec Patrik, Hudák Martin, Křesťan Filip, Koranda Matěj, libero Michal Kotek. Střídali: Kratochvíl Matouš, Švandrlík Pavel, Dergunov Oleksandr

Hosté: Antönio Pereira, Ygor Duarte, Martin Šábrt, Ivo Hulpach, Martin Böhm, Lukáš Trojanowicz, libero Tadeáš Peterka. Střídali: Daniel Rosenbaum, Filip Ureš

Ohlasy po utkání:

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): Podáváme nevyrovnané výkony. Trochu se pereme se začátky, ale tam je to víceméně na mě, prostě beru na sebe celou zodpovědnost. Protože první dva sety nebyly ode mě optimální a pak je těžké hrát bez „účka“. Jsem rád, že jsme to zvládli a dotáhli do tiebreaku. Myslím si, že pokud bychom hráli jako ty sety, co byly 15, 13, prostě udržet koncentraci. S tím máme asi největší problém, protože pak nám zbytečně utíkají body a sety. Pro dnešek bych určitě pochválil přihrávače, protože víme, že to je naše slabší záležitost, ale dnes to odpřihrávali, za což jsem na ně pyšný.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): Pro nás to je velmi cenné vítězství. Kluci to vydřeli, protože se nám poslední zápasy moc nedaří. Dnes to nebylo jiné, bylo to hodně o vůli a proto je to vítězství pro nás cennější.“

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): Dnes jsme podali bojovný výkon. Pokračujeme ve stejné hře jako jsme předvedli v minulém zápase doma. Snažíme se, ale máme výpadky ve všech herních činnostech. Vždy hrajeme set dobře a set ne, nevydrželi jsme v důležitých balonech zahrát dobré údery. Soupeř měl dnes Křesťana, který ty důležité balony udělal.“

Petr Brom (trenér VK Euro Sitex Příbram):Kapánek houpačka. Ten mančaft je, a tím se nevymlouvám, mladý a neumíme hrát pod tlakem, zatím. To znamená druhý a čtvrtý set tomu přesně odpovídal. My jsme se snažili, nakonec tam bylo rozhodnutí, které vůbec nevím, jestli bylo.“

První set jasně dominovali mladíci z Příbrami. Od úspěšného bloku Ivo Hulpacha bodově odskakují (1:3) a začínají mít vývoj sady pevně ve svých pažích. Když hlavní rozhodčí nachytal zadního nahrávače na bloku po špatném příjmu podání, již hosté vedou o tři body (2:5). Přesto se domácí nevzdávají. Filip Křesťan přímým bodem z podání snižuje na rozdíl jediného bodu (5:6), a když se Patriku Pokopcovi daří vytlouci blok hostů, Benátky jsou ve vedení (8:7). To je ale ze strany domácího týmu v prvním setu vše. Při podání Lukáše Trojanowicze začíná Sitex rychle Benátkám bodově utíkat (8:10 – eso). Druhá polovina setu již patřila hostům, kteří s velkým náskokem pospíchali k zisku sady (14:20 – eso Martin Böhm, 16:23). Benátky při podání Kamila Durskiho se dokázaly přiblížit na rozdíl pěti bodů, ale po zkaženém podání se hosté radují z prvního setbolu utkání (18:24). Martin Hudák signálem středem odvrací konec sady, ale v další hře sudí odpískal nečistou hru domácích a je konec sady, kterou získává Příbram.

V druhém setu to jsou naopak Benátky, které zásluhou dobře postaveného bloku (Martin Hudák) a tvrdého podání Patrika Pokopce získávají náskok 6:1. Hosté zaskočení kvalitní hrou domácího celku nedokázali již odpovědět a po celou sadu tahali za kratší konec. Benátky v druhé sadě zaznamenaly sedm bodových bloků, které určitě rozhodly. Hosté z přemíry snahy nezvykle dost kazí na útoku a zejména se jim přestalo dařit na příjmu podání. První setbol domácích zaznamenáváme již za stavu 24:12 (McAinsch). Kocouři dokázali tři setboly odvrátit (zkažené podání Benátek, Lukáš Trojanowicz středem z první, útok z pipe Benátek do autu). Až další setbol konečně domácí volejbalisté proměňují a je vyrovnáno (McAinsch na dvakrát středem).

Třetí set a čtvrtý set se nesl ve znamení předcházejících sad. Ve třetím si opět hosté připravili v úvodu příjemný bodový náskok (1:4 – blok Martin Šábrt). Benátky se pouze hostům bodově přibližovaly, ale ani jednou na dílčí vedení nedosáhly a za stavu 19:24 přichází po přesné smeči první setbol třetí sady (Ivoš Hulpach). Hned první si hosté pohlídali blokem a opět se v utkání ujímají vedení o jeden set (blok Martin Šábrt).

Ve čtvrtém naopak domácí při podání Kamila Durskiho odskakují o tři body (3:0 – eso). Při druhém vstoupení Poláka Kamila Durskiho na servisu se několikrát na útoku a také na bloku vyznamenává Filip Křesťan a domácí již vedou 17:8. Získaný náskok s již domácí pohlídali a po úspěšném bloku (McAinsch Conal) tu máme první setbol čtvrté sady (24:12). Dvě zkažená podání nám rychle ukončují set a máme před sebou zkrácenou hru.

V tiebreaku pokračuje velice dobře a hlavně přesně na podání Kamil Durski a domácí získávají tříbodové vedení (3:0). Toto vedení si bezchybnou hrou udržují až do výměny stran. Po změně stran hosté snižují na jediný bod (Ivo Hulpach z velké výšky) a máme tu oddechový čas, který rychle žádá domácí trenér Aleš Dittrich. Po odpočinku se na bloku vyznamenal Martin Hudák a následně Matěj Koranda a Benátky jsou velmi blízko domácího vítězství (12:8). Přesto za stavu 13:13 je vyrovnáno. Kapitán Příbrami Martin Böhm bere vše na sebe a chycené míče proměňuje v důležité body. Bohužel pro hosty mladičký Filip Ureš neunesl tíhu koncovky a kazí své podání a daruje Benátkám první mečbol. Hned první mečbol je proměněn, ale zda má pravdu hlavní rozhodčí nebo hosté, to by muselo rozhodnout jestřábí oko. Martin Böhm úspěšně smečuje z hlavního kůlu a anténka, která vytyčuje hrací plochu, se zachvěla. Zda to bylo od doteku bloku sítě nebo zda se míč lehce otřel o anténku, to byl nelehký úkol pro hlavního rozhodčího. Takto domácí letí do hloučku a radují se z vítězství a hosté za protesty dostávají žlutou kartu.

Autor: Zdeněk ŠOLC