Volejbalový klub Kocouři TROX Příbram

9. 1. 2022 (zdroj: text: čvf.cz, foto: , komentářů: )

VK DUKLA LIBEREC – VK EURO SITEX PŘÍBRAM 2:3

V prvním letošním utkání na domácí palubovce nečekal Duklu lehký soupeř. Do Liberce dorazila štika letošního ročníku UNIQA extraligy Příbram, která je po třinácti kolech na krásném 3. místě, přitom loni skončila předposlední. Dukla pod novým trenérem Petrem Bromem ještě nedokázala zvítězit, protože se potýkala s vysokou marodkou svých klíčových hráčů. Do dnešního utkání se po zranění konečně vrátila většina hráčů Dukly. Dukla jako by se první dva sety hledala, toho soupeř využil a šel do dvousetového vedení. Třetí a čtvrtý set domácí vybojovali v dramatických koncovkách. V tiebreaku Dukla nezachytila úvod setu a celkem snadno podlehla..

VK Dukla Liberec – VK Euro Sitex Příbram 2:3

po setech 22:25, 20:25, 25:23, 25:22, 7:15

Rozhodčí: Tomáš Buchar, Petr Dušek, delegát utkání Jaroslav Švejda

Počet diváků: 530

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Volodymyr Kovalchuk, Lukas Demar, Libor Leikep, Filip Křesťan, David Janků, Jakub Veselý, libera Václav Kopáček, Jan Pavlíček. Střídali: Milutin Pavićević, Jan Pražák, Marcel Lux, Luboš Bartůněk, Diáz Goméz Nivaldo Nadhir

Hosté: Martin Böhm, George Hobern, German Johansen, Lucas Madaloz, Lukáš Trojanowicz, Dmytro Dolgopolov, libera Michele Verasio, Tadeáš Peterka. Střídali: Jakub Ureš, Ivo Hulpach

Ohlasy po utkání:

Jakub Veselý (kapitán VK Dukla Liberec): „Získali jsme první novoroční bod, což je pro nás trochu pozitivní. My jedeme na 120%, děláme, co se dá. Kvalita v družstvu je tento rok taková, jaká tady je a my musíme slabší týmy začít porážet, abychom se dostali do lepší pozice pro blížící se play off. Takže dnes vzít prohru pozitivně a jít bojovat dál.“

Petr Brom (trenér VK Dukla Liberec): „Ze stavu 0:2 můžu říci, že jsme rádi za bod. Samozřejmě jsme dnes chtěli víc, alespoň dva. Utkání jsme postupně otáčeli, ale musím uznat, že Příbram na přihrávce hrála výborně a potom neměla problémy s útokem. My jsme se snažili o kvalitní a riskantní servis a to nám i občas vycházelo. Zkrátka nás soupeř odpřihrával. Útočně na tom byla Příbram podstatně lépe než my.“

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Myslím si, že Liberec hrál dobře, že se zvedá. Už to bylo vidět i na předchozích zápasech, kdy hrál se silnými soupeři. My jsme první dva sety hráli celkem bez chyb a tlačili jsme dobrým servisem. Tím jsme soupeře přehráli v důležitých momentech. Potom soupeř přidal a nám odešlo podání. No a tiebreak nám vlastně zařídil German Johansen, který přišel z lavičky po dvou setech, které seděl a klobouk dolů, musel být studený, přesto dal pár výborných servisů a všechno složil, prostě hrál výborně a vítězství nám zařídil vlastně on.

Martin Demar (trenér VK Euro Sitex Příbram): Na to, že to bylo utkání po Novém roce, tak to byl volejbal velmi dobré úrovně. My jsme dnes hráli fakt dobře, Liberec hrál také velice dobře. Hlavně to Dukla nevzdala za stavu 0:2 a stále hráči bojovali a šli si pro vítězství. Nám potom v pátém setu výborně zahrálo „účko“. German Johansen prostě rozhodl sérií pěti šesti body a tím i rozhodl pátý set. Celkově výborný volejbal. Možná jsme mohli mít tři body, ale jsme rádi za dva.“

Popis utkání:

Utkání nám začíná ve velmi pěkném tempu. Více ze hry mají hosté, kteří po chybě domácích na útoku, po úspěšném jednobloku a smeči o blok odskakují o čtyři body za stavu 3:7 (blok Dmytro Dolgopolov, smeč Martin Böhm, time Dukla).  Po smeči Příbrami do autu Dukla snižuje na rozdíl dvou bodů (7:9 – aut Martin Böhm). Ale po jednobloku George Hoberna si hosté berou čtyřbodové vedení zpět (7:11). Při podání Lukase Demara se na bloku vyznamenává Libor Leikep a snižuje na 9:11. Ale i hostům se blokem bodovat daří a rozdíl je opět čtyři body (9:13 – blok Lucas Madaloz). Jakub Veselý blokem zastavuje Lukáše Trojanowicze a Dukla je na dostřel (12:14). A další paráda Jakuba Veselého, tentokrát signálem středem snižuje na rozdíl jediného bodu a hosté si žádají oddechový čas (14:15). Po time Příbram zvyšuje blokem své vedení (14:17 - George Hobern, 17:21 - German Johansen) a domácí trenér žádá oddechový čas. Ani odpočinek nezastavuje s chutí hrající Příbram a za stavu 21:24 se raduje z prvního setbolu (zkažené podání Dukly). První setbol si kazí Příbram sama zkaženým podáním, ale následně vytlouká blok Dukly na hlavním kůlu (smeč Martin Böhm) a ujímá se vedení na sety, 0:1.

Kvalitním blokem se Příbram v úvodu druhého setu dostává do dvoubodového vedení (1:3 - German Johansen a Lukáš Trojanowicz). Dukla technickým úderem vyrovnává stav druhého setu za stavu 5:5 (David Janků) a po smeči Martina Böhma do autu se domácí hráči dostávají do vedení (7:6). Po přísně odpískaném nečistém hraní se hosté vrací zpět do dvoubodového vedení a Dukla žádá oddechový čas (10:12). A máme tu další sporný míč. David Janků vytlouká blok, míč se otírá o anténku a rozhodčí určuje míč na stranu Příbrami. Po konzultaci se spodním a lajnovým rozhodčím putuje bod nakonec na stranu Dukly. Po smeči Příbrami do autu máme vyrovnáno (14:14 - German Johansen). Další chytrá zalívka, tentokrát z pipe, Davida Janků už znamená vedení Dukly 16:15 – time Příbram. Při podání Martina Böhma Dukla útočí do autu a Příbram se vrací do nepatrného vedení (17:18). Další smeč do autu už znamená dvoubodové vedení hostujícího celku a další time pro Duklu (19:21). V koncovce setu hraje Příbram naprosto bezchybně a za stavu 20:24 po esu tu máme první setbol druhé sady. Další eso (Lucas Madaloz) již znamená konec sady a hosté již vedou 2:0 na sety.

Na začátku třetího dějství hosté odskakují o dva body již za stavu 1:3, ale Lukas Demar z pipe vyrovnává, a když Lucas Madaloz míří až do rohu liberecké sportovní haly, domácí jsou ve vedení (4:3). Další chyba na útoku a smeč Jakuba Veselého už nenechává v klidu trenéra Příbrami (6:3 – time). Po odpočinku se na jedny ruce neprosazuje German Johansen a domácí vedou o čtyři body (7:3 – blok Jakub Janků). Tří až čtyřbodové vedení si domácí volejbalisté udržují až do technického přestupku blokujícího hráče hostů, který sáhl do nahrávky Lubošovi Bartůňkovi a Příbram si žádá odpočinek (17:12). Po time Dukla útočí diagonálně do velkého autu, v další hře zadarmo odevzdá míč na stranu soupeře a ten trestá (17:15 – smeč Ivo Hulpach, time Dukla). Nedostatečně dlouhou zalívku si pohlídal Martin Böhm blokem a Dukla v krátkém sledu žádá další time (19:18). Hra obou týmů se nám začíná vyrovnávat a koncovka třetí sady se pomalu blíží. Po bloku Příbrami (Lucas Madaloz) je dokonce za stavu 22:22 vyrovnáno a máme zaděláno na dramatickou koncovku. První setbol v této sadě má Dukla (24:23). David Janků šikovně umísťuje míč do pole soupeře, Filip Křesťan podává na maximální riziko a máme tu eso a snížení 1:2 na sety.

Ve vyrovnaném začátku setu vidíme první žlutou kartu v utkání. Jakub Veselý se příliš radoval a Příbrami se to nelíbilo, následně rozhodčímu. Přesto domácí hráči jdou do vedení po esu Luboše Bartůňka a bloku Libora Leikepa (8:6). Další plusový bod patří opět Liborovi Leikepovi, který trestá špatný příjem hostů a Martin Demar žádá oddechový čas (10:7). Po smeči Liberce do sítě se Příbram zadarmo přibližuje na jediný bod (12:11). Lukas Demar z velké nouze vrací tříbodové vedení Dukle (15:12), a když Jakub Veselý svým plachtivým podání získává bod, hned je v hledišti veseleji (16:12). Po přesahu příbramského nahrávače (Dmytro Dolgopolov) na stranu Liberce již vede Dukla 20:15 a je kousek od zisku čtvrté sady. Blokem Příbram snižuje na rozdíl tří míčů a trenér Dukly si vybírá svůj oddechový čas (21:18 – blok Jakub Ureš). Po time končí útok Dukly v síti a náskok se opět snižuje (21:19). Další aut a ze slibného vedení je jediný bod (21:20 – time Dukla). Dukla se nemůže prosadit přes obranu Příbrami, ani přes jedny ruce a je vyrovnáno (21:21 – blok Dmytro Dolgopolov). Naštěstí pro domácí zkažené podání a parádní smeč Lukase Demara vrací domácí do hry. Po bloku (Lukas Demar) tu máme dokonce setbol pro Duklu za stavu 24:21. Zkažené podání oddaluje konec setu, ale technická smeč Lukase Demara z nouzové nahrávky ukončuje čtvrtý set a čeká nás tiebreak.

Na úvod tiebreaku se nám žlutí na straně Příbrami, hosté byli v síti a vůbec se jim to nelíbí. Přesto se rychle ujímají vedení 1:4 a trenér Dukly Petr Brom zastavuje hru oddechovým časem. Po time přidává další bod esem German Johansen (1:5) a máme tu další žlutou kartu na straně Dukly za údajně špatnou žádost o střídání. Už to tak vypadá, že je po pěkném volejbale. Velmi lacino se Příbram dostává do šestibodového vedení (1:7) a konec utkání na sebe nenechává dlouho čekat. Za stavu 2:8 tu máme střídání stran a 2:10 další odpočinek Dukly. Po snížení stavu i hosté žádají odpočinek (4:10 – útok Filip Křesťan a Diáz Goméz).  Náskok z úvodu zkrácené sady je ale tak vysoký, že za stavu 7:14 se Příbram raduje z prvního mečbolu (zkažené podání). Hned první mečbol je proměněn, German Johansen vytlouká blok Dukly a je konec utkání.

Autor: Zdeněk ŠOLC