8. 2. 2021 (zdroj: text: čvf.cz, foto: , komentářů: )

VK DUKLA LIBEREC – VK EURO SITEX PŘÍBRAM 3:1

Příbram ale dnes Duklu herně zaskočila, protože hrála velmi odvážně na útoku a dařilo se jí i v obraně na síti. Největší překážkou pro domácí bylo nepříjemné podání Příbrami. Nakonec Dukla dokázala za 102 minut vybojovat tři body za vítězství 3:1, ale měla to velice těžké..

VK Dukla Liberec – VK Euro Sitex Příbram 3:1

po setech 24:26, 25:20, 25:23, 25:18

Rozhodčí: René Činátl, Dušan Rychlík, čároví rozhodčí: Petr Louka, Jiří Čermák, delegát utkání Jan Večeřa

Hráno bez diváků

Domácí: Leikep Libor, Štokr Jan, Suda Radek, Veselý Jakub, Srb Jiří, Šulista Petr, libera Kopáček Václav, Pavlíček Jan. Střídali: Kriško Michal, Shafranovich Alexander, Kovalchuk Volodymyr, Kriško Tomáš

Hosté: Trojanowicz Lukáš, Rosenbaum Daniel, Böhm Martin, Hladenko Oleksandr, Hulpach Ivo, Kuchař Jindřich, libera Juračka David, Peterka Tadeáš. Střídali: Ureš Jakub, Rosenbaum Adam, Ureš Filip, Lopata Ondřej

Ohlasy po utkání:

Jan Štokr (kapitána VK Dukla Liberec): „Toto utkání, i když je za tři body se nám dnes vůbec nepovedlo. Takové banální chyby, které nás dnes doprovázely, by se nám opravdu neměly stávat. S lepším soupeřem by se nám to nemuselo vyplatit. Přesto musím pochválit Příbram, protože dnes hrála velice dobře a velice nás potrápila.

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Dnes jsme začali velice rozpačitě. Špatně jsme ze začátku přijímali soupeřovo podání a potom jsme útočili do dobře připravené obrany Příbrami. Hosté v úvodu velice dobře útočili, zde měli nějakých 60% až 70% na útoku. My jsme se jim dostali na kobylku až v závěru setu zlepšeným servisem. Ubránili jsme i několik balonů na síti, ale nestačilo to na zisk sady. Mě to připadá, že si zkoušíme, kam až můžeme zajít. V druhém setu došlo k určitým korekcím a změnám a potom se zklidnila i přihrávka a začali jsme i lépe bránit. I když to tak nevypadá, od druhého setu jsme zlepšili přihrávku a obranu a to bylo určitě pro zisk tří bodů dnes klíčové.“

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „První tři sety jsme s Duklou drželi krok. Možná jsme byli i chvilkami lepší než soupeř. Měli jsme dobrou mezihru, dobře jsme i útočili. Nicméně čtvrtý set již byl jasně v režii domácích. Je to škoda, mohli jsme udělat dnes alespoň bod.“

Daniel Rosenbaum (trenér VK Euro Sitex Příbram): Dá se říci, že jsme hráli dnes překvapivě pěkný volejbal. Dva a půl setu jsme byli rovnocenným soupeřem domácím. Bohužel za stavu 19:15 ve třetím setu jsme začali produkovat naše technické chyby, kdy jsme naši hru hodně zjednodušili a soupeři vše ulehčili. Tím jsme soupeři dali šanci. Rád bych pochválil kluky za předvedenou hru, ale prohrát bez zisku bodu se prostě chválit nedá, takže gratuluji soupeři ke třem bodům.

Do posledního utkání v základní částí na domácí palubovce vstoupil Liberec velice kvalitně, vytlučený blok (Jan Štokr) a krásný blok (Radek Suda) posílá domácí do vedení 2:0. Příbram rychle dobrými bloky a hlavně kvalitním podáním (Rosenbaum Daniel) přebírá iniciativu a ujímá se vedení 2:4. Domácím se nedaří na příjmu podání a tím i na útoku a další plusový bod putuje na stranu hostů (3:6). Při podání Jiřího Srba jsou hosté v síti a Dukla se přibližuje na jediný bod (6:7). Tříbodové vedení zpět pro hosty přichází po tvrdé smeči Martina Böhma (7:10). Ale ani toto tříbodové vedení nemá dlouhého trvání, smeč do autu a je sníženo (9:10). No, a když se nám podruhé dnes na podání vrací domácí kapitán Jan Štokr, je vyrovnáno (eso – 11:11). Domácí se stále hledají, hlavně na příjmu, kde statistik naměřil od začátku utkání pouhých 15%. Výsledkem je opět snadné vedení hostů o tříbodový náskok (12:15). Výkon svých svěřenců nenechává v klidu domácího trenéra Michala Nekolu, který zastavuje hru oddechovým časem. Tříbodové vedení si hosté hlídají bezchybnou hrou až do podání Honzy Štokra. Nejprve Radek Suda tvrdě útočí z hlavního kůlu, v další hře Jiří Srb chytře zalívá ze středu sítě a je vyrovnáno (20:20 – time hosté). Po time konečně hosté dostávají z podání domácího kapitána a hra se nám pomalu posouvá do konce prvního dějství (20:21, 21:21). Do nepatrného vedení se domácím podařilo nahlédnout po bloku Libora Leikepa za stavu 23:22. Přesto hosté esem získávají první setbol utkání (24:23 - Hladenko Oleksandr, time Dukla). Potom ale Olex kazí své podání a je vyrovnáno. Ale i Dukla kazí a hosté jsou opět blízko zisku první sady. Druhý, přímý bod z podání hostů (Rosenbaum Adam) nám ukončuje první sadu a Příbram se nečekaně ujímá vedení 0:1 na sety.

Druhý set pro domácí nezačíná vůbec dobře. Opět ten špatný příjem podání dovoluje hostům velmi snadno získávat míče zadarmo, které proměňují kvalitním útokem a blokem v rychle vedení (1:5). Až při podání Petra Šulisty se konečně Dukle daří kosmetická úprava nepříznivého skóre (8:10 – eso). Ale to už na hřišti ze základní sestavy jsou pouze blokaři a účko. A právě blokař Jakub Veselý krásným blokem snižuje na rozdíl jediného bodu (10:11). V dalších dvou rozehrách se na útoku prosazuje Jan Štokr a domácí jsou ve vedení (12:11). Hosté si blokem vedení rychle berou zpět (12:13 – blok Hulpach Ivo) a máme tu velmi pěknou vyrovnanou hru s dlouhými výměnami. Možná menší uklidnění pro domácí přichází po úspěšném dvojbloku a trojbloku (18:15 – time hosté). A mohlo to být i víc, kdyby rozhodčí viděli přešlap pod sítí útočícího hráče, který málem zranil nahrávače domácích Volodymyra Kovalchuka. Po tvrdém zakončení domácího kapitána již domácí vedou 21:17 a s velkým bodovým náskokem kráčí do koncovky druhého setu. V závěru hosté kazí na útoku (Hulpach Ivo) a Dukle k zisku setu chybí pouhé dva body (23:18 – time Příbram). Signál středem posílá Duklu k prvnímu setbolu (24:19 – Jakub Veselý). Dvě zkažená podání nám ukončují druhou sadu a je vyrovnáno 1:1 na sety.

Dvě nevynucené chyby Dukly (smeč do autu a odehrání bagrem do autu) dovolují hostům lepší vstup do další sady (0:2). Dvoubodové vedení si hosté drží až do stavu 5:7. Při podání Volodymyra Kovalchuka se na útoku prosazuje Jan Štokr a je vyrovnáno (7:7), ale ofside na útoku středem vrací vedení na stranu hostů (7:9). Při podání Trojanowicze hosté rychle odskakují o pět bodů zásluhou kvalitního bloku (8:13 - Rosenbaum Daniel). Ale i Dukla má kvalitní a hlavně hrozně vysoký blok, kterým snižuje na rozdíl tří bodů (10:13 - Jakub Veselý + Jan Štokr). Tří až čtyřbodové vedení si hosté pestrou hrou drží až do podání Libora Leikepa. Útok do autu kapitána hostů Martina Böhma a dotek sítě a vedení hostů je již jen jeden bod (18:19 – time hosté). Po time přichází přímý bod z podání a vyrovnání (19:19). Nepatrná teč přijímajícího hráče neutekla rozhodčímu Petru Loukovi na čáře a hlavní rozhodčí své prvotní rozhodnutí rychle změní ve prospěch Dukly. Vyrovnání hosty trochu zaskočilo. Při podání Jana Štokra Dukla přidává další dva bodíky a získává příjemný náskok pro zdárné získání setu (22:20 – time hosté). Ve velmi dlouhé mezihře se domácím daří získat první setbol třetí sady (24:22 – smeč Petr Šulista). Zkažené podání Dukly odvrací první setbol. Druhý si již Dukla pohlídala. Petr Šulista na jednoblok se z hlavního kůlu nemýlil a posílá Duklu do vedení 2:1 na sety.

V úvodu čtvrtém setu hosté trošku herně odpadli. Hlavně na útoku dost kazí a Dukla se rychle dostává do vedení 4:0 (time hosté). Až po oddechovém čase se hra obou týmů začíná vyrovnávat. Zvýšení náskoku zajišťuje blokem Jan Štokr, který zastavuje Jindřicha Kuchaře (9:4). Hra se nám pomalinku posouvá do konce utkání, ale žádný špičkový volejbal nevidíme. Dukla si bodový náskok hlídá až do stavu 19:14. Malá přetahovaná na sítí znamená plusový bod pro Příbram a domácí již vedou jen o tři body (19:16). V závěru se na útoku vyznamenává Petr Šulista a pětibodové vedení je zpět (22:17). Za stavu 23:17, po přímém bodu z podání, si Příbram žádá time (eso Tomáš Kriško). První setbol přichází po úspěšném bloku Michala Kriška (24:17). První mečbol odvrací Ivo Hulpach z vedlejšího kůlu, následně ale Oleksander Hladenko kazí své podání a je konec utkání. Dukla vítězí 3:1 na sety.

Autor: Zdeněk ŠOLC