Volejbalový klub Kocouři TROX Příbram

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – AERO ODOLENA VODA 3:2

V šestnáctém kole základní části UNIQA extraligy se utkaly týmy Příbrami a Odoleny Vody. Mírným favoritem byla Odolena Voda, Příbram čekal náročný zápas po několika personálních změnách, nicméně i přes několik výpadků odehráli domácí dobrý zápas a urvali vítězství 3:2 v tie-breaku..

VK Euro Sitex Příbram – Aero Odolena Voda 3:2

po setech 25:17, 20:25, 15:25, 25:19, 15:9

Rozhodčí: Kovář V., Dušek P.

Hráno bez diváků

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Polák, Rosenbaum D., Böhm, Hladenko, Hulpach, Kuchař, libero Juračka. Střídali: Trojanowicz, Rosenbaum A., Ureš J., Ureš F.

Hosté: Démar M., Demar L., Holubec, Hladík, Vanags, Taylor, libera Hadrava, Kop. Střídali: Shaker, Vachoušek, Holčík, Horák, Jachnicki

Ohlasy po utkání:

Martin Böhm (kapitán VK Příbram): „Odolka hrála v poslední době hodně zápasů, takže nezahráli dnes ideálně, možná se to na nich trochu podepsalo. My jsme měli nestabilní výkon, chvíli jsme hráli výborně, celkem jsme to ustáli na příjmu a dávali jsme dobrý servis, jindy nás trápily totální výpadky, takže na tom musíme teď zapracovat, abychom to stabilizovali. Dnes první zápas pod novým trenérem, myslím, že to Dan výrazně uklidnil, měl pár věcných připomínek ke hře a podle mě super práce od něj.“

Daniel Rosenbaum (trenér VK Příbram): „Pro družstvo to byl zápas o navrácení sebevědomí, že hráči sami umí nějakým způsobem hrát volejbal. S nadšením jsme vyhráli první set, bohužel v dalším průběhu zápasu nám jenom nadšení už nestačilo a Aero nás svojí kvalitou dva sety hodně přehrálo. Ve čtvrtém setu jsme se vrátili k dobrému příjmu a servisu, taktiku, kterou jsme si domluvili jsme splnili do puntíku a díky tomu jsme si došli pro výhru za dva body. Přejeme celému volejbalu vše nejlepší do nového roku.“

Martin Hladík (kapitán Aero Odolena Voda): „Gratuluji domácím k vítězství. Věděli jsme, že nás čeká těžký zápas, přestože domácí prošli nějakými personálními změnami, na druhou stranu mohli hrát více s klidem. Podle toho také vypadal první set, kdy jsme asi byli pod tlakem a ve stresu. Poté jsme hráli skvěle druhý a třetí set a je škoda, že jsme již nedokázali vyhrát ten čtvrtý a zvítězit za tři body. Nevím přesně, co se tam stalo, proč jsme polevili, ale domácí si dnes dva body za vítězství zaslouží, protože dnes celý zápas opravdu bojovali.“

Martin Kop (trenér Aero Odolena Voda): „Z naší strany lze kladně hodnotit jen druhý a třetí set, kdy jsme hráli to, co jsme si představovali. Udělali jsme spoustu vlastních chyb, byli jsme asi 20x v síti na standardní situace, nesbíráme vzadu nadražené balóny, tak jak jsme si říkali a mimo těch dvou setů, jsme dnes zkrátka nehráli dobře. Nikdo v lize ti body zadarmo nedá, my jsme chtěli více než jeden, máme jeden. Podle mě škoda, že jsme za stavu 2:1 na sety a asi 8:6, tam jsme to otočili, a to byl přesně ten moment v zápasu, kdy bylo potřeba soupeře zatlačit a někteří hráči to nevycítili, že je potřeba soupeře takzvaně domáčknout. To se nám nepovedlo, gratuluji Příbrami k vítězství a všechno nejlepší do nového roku.“

Popis utkání:

Do prvního setu vstoupili domácí výrazně lépe než hosté, dařilo se jim vše, na co sáhli, dobře útočil univerzál Ivo Hulpach a také oba smečaři. Naopak hosté ze začátku vstupovali do hry pomaleji a než se rozkoukali, byl první set pomalu u konce. Příbram si vytvořila dostatečný náskok, který už si nenechala vzít.

Druhý set se odvíjel značně jinak, bývalý trenér Příbrami nyní ve službách Odoleny Vody Martin Kop, poslal do hry Stanislava Vachouška, který vystřídal na smeči Vanagse, čímž značně stabilizoval hru. Postupně se také dostal více do zápasu jeho syn Martin Kop mladší na postu Libera, který posílil příjem hostujícího celku a rázem se Odolce dařilo i na útoku, nahrávač Matyáš Démar kombinoval skvěle s bratrem Lukasem Demarem, který mu z výšky skládal jeden útok za druhým, přičemž čas od času překvapili zajímavou kombinací, např. tzv. metrem nebo zkrácenou střelbou z hlavního kůlu. Příbram trápily vlastní chyby a nemožnost hrát na ztrátu, což znamenalo vyrovnání na 1:1 na sety.

Ve třetím setu zahrála Příbram skvěle první dva míče a bodovkou měla složit třetí v řadě, ale nedůsledností domácí nechali jednoduše skórovat soupeře a rázem byl stav 2:6 a hosté na koni. Náskok Odolky se v průběhu setu stále zvyšoval, hosté pokračovali v tom, co začali v druhém setu, a ještě navíc stavili jeden vítězný blok za druhým, což znamenalo, že třetí set skončil propastným rozdílem 10 bodů a Odolka šla do vedení.

Příbram do čtvrtého setu opět postavila stejnou sestavu, jako v předchozích setech, nutno zmínit, že moc na výběr (vzhledem k odchodu dvou hráčů) neměla. Na konci třetího setu si hráči hlavní sestavy maličko odpočinuli, když byli nahrazeni střídačkou a do čtvrtého setu naskočili v plné síle a elánu. Odolena Voda sice zpočátku vedla, ale za stavu 8:6 nedokázala uhrát důležitý míč, čímž se Příbram znovu nastartovala a dokázala skvělým týmovým výkonem soupeře přehrát a poslat zápas do tie-breaku.

V tie-breaku je vždy důležitý každý balon a Příbram začala výborně. Domácí začali vedením 4:1 a od té chvíle se koncentrovali na ztrátu, takže se jim dařilo držet tříbodový náskok. I přes veškerou snahu se Odolce nepodařilo vývoj zápasu zvrátit a Příbram skvělou týmovou hrou získala premiérové vítězství pod novým trenérem Danielem Rosenbaumem.

Autor: Štěpán Chvosta