VK EURO SITEX PŘÍBRAM – KLADNO VOLEJBAL CZ 3:0

Základní část UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22 je minulostí a s ní i její poslední otazníky. Karlovarsko doma potvrdilo s Brnem roli favorita a vítězství v základní části UNIQA extraligy si již nenechalo vzít. I s velmi pozměněnou sestavou si České Budějovice poradily se Zlínem, ale ani to Jihočechům nepomohlo Karlovarsko „přeskočit“. Nejzajímavější měl být přímý souboj o třetí místo v Příbrami. Kladno po sympatickém výkonu v minulém kole proti Karlovarsku, ale v Příbrami „vybouchlo“ a Příbram celkem lehce bronzovou příčku uhájila. Kladenské Orly ještě v tabulce přeskočili pražští Lvi, kteří přehráli Beskydy. Dukla Liberec po těsném první setu nedala v dalším průběhu utkání šanci Odoleně Vodě a vybojovala si lepší výchozí pozici pro zápasy předkola s Brnem. Ostrava přijela na „generálku“ předkola do Ústí nad Labem a ta se ji vůbec nepovedla. Ústí až překvapivě lehce dominovalo a můžeme pouze spekulovat, zda to nebyl taktický záměr Ostravských..

V posledním kole základní části UNIQA extraligy se utkaly v důležitém boji o třetí místo v tabulce týmy domácí Příbrami a hostujícího Kladna. Očekával se vyrovnaný zápas, oba týmy letos předvádějí kvalitní volejbal a pro zisk třetího místa bylo potřeba vyhrát za jakéhokoliv výsledku, tedy získat minimálně dva body. Příbram dokázala předvést kvalitní výkon a ve třech setech soupeře porazit, tím si zajistila třetí místo v celkovém součtu základní části a do play off nastoupí proti Odoleně Vodě.

VK Euro Sitex Příbram – Kladno volejbal cz 3:0

po setech 25:22, 25:18, 25:20

Rozhodčí: Kovář Vlastimil, Grabovský Zdeněk

Počet diváků: 813

Domácí: Böhm, Robinho, Johansen, Madaloz, Trojanowicz, Dolgopolov, libero Verasio. Střídal: Hulpach

Hosté: Kyjanica, van Solkema, Seppänen, Špulák, Hancock, Kraffer, libero Kunc. Střídali: Hýský, Fortuník, Čeketa

Ohlasy po utkání:

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Dnes musím pochválit úplně všechny hráče. Připravovali jsme se na to hlavně psychicky, unesli jsme tu tíhu mnohem lépe než soupeř, a to bylo vidět. Herní kvalita byla na obou stranách podobná, ale z nás bylo cítit obrovské soustředění a určitě nám pomohli diváci. Myslím, že takovou atmosféru v České republice nemají jen tak někde, a to pomáhá hrozně moc. Pokud hrajeme náš standard a výše, tak nás diváci neuvěřitelně táhnou a je to super, takže jim také moc děkujeme.“

Martin Demar (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Chtěl bych dnes poděkovat divákům, protože dnes tu opět vytvořili skvělou atmosféru, která nás táhla po celý zápas. Chtěl bych také pochválit všechny hráče, protože od prvních bodů ukazovali obrovskou soustředěnost na každý balon jak na útoku, tak při obraně v poli. Navíc to, co dokázali ve třetím setu, to ukázalo naši obrovskou vnitřní mentální sílu. Chtěl bych také pozvat fanoušky na důležité zápasy play off proti Odolce a bylo by skvělé, kdyby nás přijeli podpořit i ven na Odolku, je to pak znát a hraje se mnohem lépe.

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal lcz): „Dnes musím pogratulovat soupeři, protože byl lepší, odvážnější. Domácí na nás byli lépe připravení a v podstatě nás dnes převyšovali ve všech herních činnostech, takže my si teď budeme muset sednout, trochu to rozebrat, říct si co, jak a proč a poté se připravit na play off.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Příbram byla dnes na hřišti lepším týmem, a proto jsme dnes utrpěli třísetovou porážku. Teď se musíme připravit na zápasy play off proti Lvům Praha.“

Do prvního setu vstoupili lépe domácí hráči, podařilo se jim hned na začátku setu dvakrát zablokovat soupeře. Poté za stavu 4:2 nastal krátkodobý výpadek počítače s elektronickým zápisem, takže se malou chvíli nehrálo, ale už asi za dvě minutky byl zápas znovu v plném tempu. Příbram v tomto setu lépe útočila, což byl také hlavní klíč k jeho získání. Kladno se dostalo na úspěšnost 30%, zatímco Příbram byla na hezkých 57%, čímž si zajistili domácí vedení před koncovkou, kterou už pohodlně dohráli do konce.

V druhém setu se začalo mnohem vyrovnaněji na obou stranách. Hosté vedli během chvíle 5:3, ale sami si to trošku kazili vlastními chybami, především na servisu, kde hned v úvodu setu dva nebo tři servisy zkazili a udrželi tak Příbram v těsné blízkosti místo toho, aby se třeba pokusili o sérii a následné odskočení. Příbram se pak znovu rychle dostala do tempa a hlídala si tříbodový náskok. Hostům nepomohlo příliš ani dvojstřídání univerzál + nahrávač s výměnou postavení. Příbram znovu dotáhla set do vítězného konce, ale tentokrát již na útoku domácí neměli takovou převahu, spíše se jim dařilo lépe bránit v poli, nasbírali více bodových bloků a celkově neudělali tolik chyb.

Třetí set byl téměř celou dobu asi nejzajímavější. Kladno vyměnilo od začátku univerzála, na palubovce se objevil Lukáš Čeketa, který skvěle útočil z výšky a sbíral jeden bod za druhým. Kladno dokonce v jeden moment vedlo 14:12 a poté asi 16:13, i tak ale hosté nedokázali náskok udržet. Na dobře nahraný míč a jednoblok 2x nedokázali složit a Příbram se dokázala před koncovkou dotáhnout. Pomohly také bodové bloky Lukáše Trojanowicze, který dvakrát skvěle přečetl nahrávku soupeře, tzv. pipe a zablokoval útočícího hráče rovnou přímo pod nohy. Stav byl 19:20 z pohledu domácích, kteří následně získali bod a poté přišel na servis German Johansen, domácí univerzál, který předvedl neuvěřitelnou sérii kvalitních podání. První servis hosté ještě vzali, ale nedokázali získat bod a následoval time Kladna. Po timu German přidal neuvěřitelná dvě esa a po dalším timu dokázal znovu 2x tak excelentně zaservírovat, že si hosté nedokázali připravit pořádně útok a tím byl zápas rozhodnutý. Příbram zakončila základní část extraligy na třetím místě v tabulce a v play off tak narazí na šestou Odolenu Vodu.

Autor: Štěpán Chvosta