VK EURO SITEX PŘÍBRAM – VK OSTRAVA 3:0

V desátém kole volejbalové UNIQA extraligy zavítal do Příbrami omlazený tým z Ostravy, který po sérii proher nutně potřeboval získat body, neboť z devíti zápasů jich dokázal posbírat pouze pět. Příbram na druhé straně se těší po několika slabších sezónách z dobrých výsledků a v tabulce jí před zápasem patřilo třetí průběžné místo a byla tak v roli favorita. Příbram od začátku zápasu kontrolovala průběh utkání, a kromě drobného zaváhání na začátku druhého setu soupeře nepustila do vedení a s klidem připsala další tři body do tabulky..

VK Euro Sitex Příbram – VK Ostrava 3:0

po setech 25:20, 25:20, 25:18

Rozhodčí: Dušek P., Rychlík D.

Počet diváků: 321

Domácí: Böhm, Trojanowicz, Johansen, Madaloz, Hobern, Dolgopolov, libero Verasio. Střídali: J. Ureš, Hulpach, F. Ureš

Hosté: Mazoch, Kotas, Dvořák, Fořt, Polynski, Jambor, libero Sobczak. Střídali: Vancl, Vašíček, R. Závodský, Jarosinski

Ohlasy po utkání:

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Dneska jsme Ostravu přehráli ve všech setech a podali jsme všichni takový komplexní výkon, jak v poli, tak na útoku a to rozhodlo. Ostrava prakticky neměla co hrát a dnes jsme jí dokázali přehrát.“

Martin Demar (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Chtěl bych dnes poděkovat divákům, co tady vytvořili za atmosféru a že přišli v takové těžké době nás podpořit, a hlavně bych je chtěl poprosit, aby přišli ještě na další zápasy. Jsme teď na třetím místě v tabulce, což je skvělé a myslím, že Příbram už dlouho takhle vysoko nebyla. Jinak dnes výborný výkon, kluci zahráli fantastický zápas, Ostrava hrála také výborně, bylo těžké ji zlomit a podařilo se nám to až ve třetím setu a v těch dvou předchozích setech jsme vždy v klíčových chvílích rozhodli skvělým servisem.“

Tomáš Jambor (kapitán VK Ostrava): „Myslím, že z naší strany to nebyl úplně špatný zápas, rvali jsme se. První dva sety byly prostě o servisu, Příbram celý zápas na servisu tlačila a byla dnes lepším týmem.“

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): „Domácí dnes vyhráli zaslouženě, rozdíl byl v počtu přímých bodů na servisu, kde domácí dnes dominovali. Myslím si, že celkově jsme si během těchto „horších“ časů nepřihráli špatně, a i útok se pohyboval celkem dobře, ale na opačné straně i side-out domácích na pozitivní míč byl téměř bezchybný, a tak si domácí stále vytvářeli náskok. Drželi jsme s nimi krok, ale poté docházelo i k těm přímým bodům z podání, v čemž byl velký rozdíl ve prospěch domácích.“

Do prvního setu nakročili lépe domácí hráči, kteří předváděli ze začátku koncentrovaný, lehce opatrnější, ale bezchybný výkon, zatímco na opačné straně hosté vyrobili spoustu chyb, kterými darovali soupeři body. Po prvních asi čtyřech míčích se blýsknul dvěma přímými body na servisu German Johansen, který i po dnešním utkání je nejvíce bodujícím hráčem extraligy. Poté přidali esa na podání i George Hobern a Dmytro Dolgopolov a po těchto čtyřech přímých bodech sáhl hostující trenér ke střídání. Poté domácí drželi náskok asi tří bodů po většinu setu, hráli dobře na ztrátu a dokázali bez problémů dokončit první set.

V druhém setu hned v úvodu domácí lehce zaspali a pustili Ostravu do vedení 2-3 bodů, domácí si nechali sebrat bodovku a na druhé straně nekompromisním stylem zakončoval univerzál Jakub Dvořák, který za celý zápas nasbíral 17 bodů a stal se nejvíce bodujícím hráčem zápasu (za domácí nejvíce bodů German Johansen – 16). Domácí ale nespali dlouho a dokázali se vrátit do hry, občas ukázali nějakou parádu ve formě hřebíku na jednoblok, čímž si vždy tým posílí sebevědomí. V polovině setu již domácí opět disponovali náskokem tří bodů a opět kontrolovali průběh až do konce setu.

Třetí set hosté lehce protočili postavení základní šestky, ale Příbram opět nezaváhala a šla cílevědomě bod za bodem. Útočícím hráčům se vedlo nezvykle dobře na útoku, na což Ostrava těžce hledala odpověď, a přestože nehrála špatný zápas, tak tato celková obtížnost odpovědět na skvělý výkon domácích pravděpodobně způsobila to, že již hosté nevěděli, co předvést, a pod tlakem předvedli více chyb i třeba při bodovkách, které měli zakončit. Příkladem může být dlouhá výměna, kdy hosté 3x útočili, Příbram se 2x zázračně zachránila a hosté třetí útok poslali do zámezí. Hosté pak již byli definitivně zlomení a Příbram již pak za velkého náskoku dávala šanci i hráčům z lavičky, aby si dohráli zápas. A přestože ještě hosté zazlobili, Příbram dokázala dohrát set s pohodlným náskokem a podržela si průběžné třetí místo v tabulce.

Autor: Štěpán Chvosta