Překvapení v Příbrami - Dukla Liberec tam neuhrála ani set

15. kolo UNIQA volejbalové extraligy mužů 2017/18 přineslo zajisté největší překvapení v Příbrami, kde domácí nedali šanci favorizované Dukle Liberec a nedarovali ji ani set. .

VK PŘÍBRAM vs. VK DUKLA LIBEREC  3 : 0

V patnáctém kole volejbalové UNIQA extraligy přivítala domácí Příbram obhájce titulu VK Dukla Liberec. Navzdory všem předpokladů a nabité sestavě týmu ze severu Čech, předvedla Příbram neskutečně bojovný výkon a za bouřlivé podpory diváků porazila silný Liberec 3:0.

VK Příbram – VK Dukla Liberec 3:0

po setech 25:22, 25:16, 25:23

Rozhodčí: Dmejchal M., Horký P.

Počet diváků: 929

Domácí: Mikulenka, Renovica, Pantič, Passier, Hrdý, Böhm, libero Juračka. Střídali: Rychecký, Suda, Kuchař

Hosté:  Holubec, Štokr, Galabov, Leikep, Janouch, Správka, libero Kopáček. Střídali: Staněk, Veselý

Vyjádření:

Domácí:

Radek Suda (hráč domácích): „Dnes jsme do zápasu vstoupili lépe než Dukla, která působila na začátku utkání poměrně nerozvážně. Byli jsme lepší na útoku a při dohrávání bodovek. Můžeme říci, že se nám podařilo ubránit jejich stěžejního hráče Štokra, což se také odrazilo na celkovém výkonu Dukly. My jsme navíc skvěle servírovali a velmi nám pomohli skvělí fanoušci, za což jsme velmi vděční a jsme rádi, že jsme se mohli odvděčit takovým výkonem.“

Martin Kop (trenér domácích): „Dnes to je pro nás nečekané vítězství, ale myslím, že už ve čtvrtek v poháru jsme proti Liberci předvedli solidní výkon, navzdory prohře 3:1. Šetřili jsme našeho smečaře „Bémíka“ kvůli problému se zády až na dnešní zápas a zjevně se to vyplatilo. Dnes jsme hráli s neuvěřitelnou bojovností na útoku, bloku i při obraně v poli, k tomu jsme přidali velmi kvalitní servis, což je asi jediná možnost, jak s Libercem hrát. Navíc jsme udrželi nervy v koncovce, což také není lehké. Klukům musím pogratulovat, nechci nikoho vyzdvihovat, protože to byl naprosto skvělý kolektivní výkon, čímž jsme si trochu napravili ty tři ztracené body v Ústí a teď jdeme válčit dále, čeká nás další těžký soupeř – Kladno.“

Hosté:

Aleš Správka (kapitán hostů):  „Příbram dneska hrála odvážně a s chutí, na co šáhli, to jim dnes vyšlo. My jsme měli problémy s dohranými bodovkami, s hrou na ztrátu. Domácí nás přehráli zkrátka ve všem a zaslouženě vyhráli.“

Michal Nekola (trenér hostů): „Gratuluji domácím k zisku tří bodů, předvedli skvělý výkon a zaslouží si to. My jsme dnes předvedli spíše dorostenecký volejbal.“

Příbram se s Libercem střetla již v rámci poháru dva dny před tímto zápasem. Oba týmy se tak mohly na soupeře dobře připravit, to zvládla evidentně lépe domácí Příbram. Do prvního setu vstoupily oba týmy velmi vyrovnaně. Příbram byla vždy o jeden bod napřed, ale Liberec se stále držel na ztrátu. Po prvním technickém timu Příbram začala odskakovat i díky podařeným blokům a bezchybné hře na ztrátu. Liberec se dostal pod tlak a dostavily se i nevynucené chyby, jak na útoku, tak na servisu. Hosty v prvním setu držel na dosah pouze univerzál Jan Štokr, který byl nejlépe hrajícím hráčem v prvním setu. Příbram před koncovkou držela náskok, který do konce setu nepustila. První set skončil 25:22 pro domácí Příbram.

Ve druhém setu se téměř opakoval scénář ze setu prvního, jen s tím rozdílem, že domácí Příbram v koncovce předváděla neskutečnou obranu v poli, tudíž byl rozdíl ve skóre mnohem větší. Na začátku setu oba týmy dobře ztrátovaly, postupem času však Dukla znovu znejistěla a předvedla několik jednoduchých chyb, které pomohly Příbrami dostat se na koně. V koncovce to již byla hra Příbrami, která ubránila několikrát univerzála Štokra i další těžké míče, Dukla útočila v jedné výměně i třikrát, čtyřikrát za sebou a Příbram po čtyřech čapnutých balónech zakončila bodovku na první možný pokus. Druhý set nakonec skončil propastným rozdílem 25:16.

Do třetího setu vstoupili jednoznačně lépe hosté a znovu se potvrdilo, že vést 2:0 na sety je velmi ošidná situace, proti takovému skvělému týmu jako je Dukla to platí dvojnásob, neboť se vývoj zápasu může velmi rychle otočit. Hosté si vytvořili náskok čtyř bodů za prvního technického timu. Příbram pak zabrala ze všech sil a i díky skvělému servisu stáhla náskok Liberce na pouhý bod. Po druhém technickém timu vzniklo několik sporných balónů, především výměna, kdy se po útoku Liberce míč vysoko odrazil a nejspíš nepatrně líznul strop. Ani jeden ze čtyř rozhodčích však tento dotyk nerozpoznali, nutno říci, že silně zářící reflektory u stropu haly celou situaci mírně zkreslovaly, nicméně Liberec nevzal tuto spornou situaci zrovna v klidu, vztekal se jak trenér, tak blokař Jiří Veselý, který vzteky praštil míčem o zem. Po této vyhrocené situaci se zdálo, že Liberec ožije a jejich výkon půjde opět nahoru, nicméně příbramští postavili skvělé bloky, přes které hosté nenašli cestu. Ke konci zápasu se strhnul napínavý boj a po další skvělé výměně a obraně v poli získala domácí Příbram výhodu matchballu, kterou po následném útoku hostujícího smečaře Galabova do antény, ukončila na první pokus a zvítězila nad Libercem po dlouhé době 3:0 na sety.

Autor : Štěpán Chvosta