VK PŘÍBRAM vs. VK DUKLA LIBEREC 2:3

V devátém kole volejbalové UNIQA extraligy přivítala domácí Příbram extraligového mistra z posledních dvou let. Liberec se v dosavadním průběhu sezony trápil, patřilo mu pouze dělené sedmé místo právě s Příbramí, a to i kvůli dlouhodobé absenci zraněného smečaře Tomáše Kriška. Zpočátku měla v zápase navrch Příbram, která dokázala vyhrát první dva sety, pak se ale karta obrátila a Liberec třemi sety v řadě předvedl parádní obrat a minimalizoval ztrátu. Příbram vs. Liberec 2:3..

VK Příbram – VK Dukla Liberec 2:3 (29:27, 25:21, 17:25, 22:25, 12:15)

Rozhodčí: Buchar T., Marschner R.

Počet diváků: 642

Domácí: Böhm, Shestak, Renovica, Poikela, Mach, Palgut, libero: Juračka. Střídali: Kupilík, Kuchař, Rychecký, Mikulenka.

Hosté:  Správka, Leikep, Patucha, Galabov, Staněk, Janouch, libero: Kopáček. Střídali: Stolc, Veselý.

Vyjádření:

Domácí:

Martin Böhm (kapitán domácích):  „Byl to celkem vyrovnaný zápas, ale jsme lehce naštvaní, protože první dva sety jsme hráli „dobrej sport“, soupeře jsme přehrávali, oni pak vyměnili Galabova za Stolce, to jim pomohlo na příjmu a celkově se uklidnili. My jsme se trošku uspokojili tím jedním bodem, který bychom asi před začátkem utkání brali a pak jsme předváděli poloviční výkon oproti prvním dvěma setům.“

Martin Kop (trenér domácích): „První dva sety jsme hráli na hranici našich možností, Liberec jsme přehrávali a dařilo se nám na servisu. Od třetího setu nás zatlačili na servisu, dařilo se jim lépe bránit standardní situace a v tom byla vlastně Dukla lepší. My jsme pak už nedokázali odpovědět servisem a Liberci se tak dařilo hrát více středem sítě, takže ti jejich útočníci to pak měli o něco jednodušší. “

Hosté:

Aleš Správka (kapitán hostů): „První dva sety hrála Příbram dobře na servisu, velmi dobře dohrávali bodové balony, které jsme my naopak často kazili. Od třetího setu jsme začali být více koncentrovaní, podařilo se nám ubránit a přehodit několik těžkých balonů a v tom si myslím, že byl hlavní úspěch, že se nám nakonec domácí podařilo ubránit.“

Michal Nekola (trenér hostů): „Myslím si, že to bylo velmi atraktivní utkání pro diváky, co se týče našeho výkonu, hráli jsme až od třetího setu to, co jsme si před zápasem představovali a pak ty tři sety jsme byli lepší než soupeř, takže si nakonec odvážíme zasloužené dva body.“

V prvním setu předváděly oba týmy poměrně vyrovnanou hru. Samozřejmě byla znát absence liberecké opory Tomáše Kriška, mladý smečař Galabov se však se svou rolí popasoval dobře a až na pár chybiček na příjmu si především na útoku počínal velmi dobře. Příbram však hrála odvážnou hru a solila servis, v určitých momentech pak začala mít navrch. Trenér hostů Michal Nekola tak vyčerpal oba oddechové časy a snažil se tempo rozjetých domácích hráčů brzdit. Před koncovkou měla Příbram poměrně slušný náskok, pak se však Dukle podařilo se dotáhnout a příbramské publikum mělo možnost vidět vypjatou koncovku, ve které zahráli lépe domácí a šli poměrně překvapivě do vedení 1:0 na sety.

Po prohraném setu měla Dukla Liberec na lavičce velmi intenzivní poradu a řekli si, že takhle rozhodně ne. Na hráčích pak byla vidět lepší koncentrace a odhodlanost, ovšem Příbramští Kocouři hráli stále na velmi vysoké úrovni a dařilo se jim perfektně ztrátovat. Velmi kvalitní výkon předváděl také ruský blokař ve službách Příbrami Dmitry Shestak, kterému se podařilo několikrát zablokovat soupeře. Druhý set pak Příbram dohrála s větší pohodou a rozdílem čtyř bodů. 2:0 pro Kocoury.

Do třetího setu však naskočili liberečtí tak, jak je známe, začali „solit“ servis a především dohrávat bodové balony, s čímž naopak Příbram začala mít problém. Mnohem lepší výkonnost také předváděl liberecký univerzál Adrian Patucha, který se v prvních dvou setech spíše trápil. Hosté postupně navyšovali svůj náskok a  Příbram v podstatě jen odevzdaně dohrávala třetí set s tím, že se od čtvrtého setu pokusí vrátit zpět v plné síle. Domácí trenér Martin Kop zkoušel různě i prostřídat, ale dnes hráči z lavičky nepředvedli dobrý výkon a postupně se tak do hřiště vraceli hráči z původní sestavy. Třetí set skončil poměrem 17:25 pro Duklu Liberec.

Ve čtvrtém setu Dukla Liberec nepolevila, ovšem příbramským Kocourům se dařilo držet těsný rozdíl ve skóre i díky přesným útokům univerzála Renovici. Liberec vedl v průběhu celého setu asi o 2 body a příbramští tak vycítili šanci na srovnání stavu, což se jim také nakonec podařilo po dvou nevynucených chybách na útoku od smečaře Galabova, stav byl rázem 17:17. Pak však do utkání poprvé nastoupil nově koupený hráč z Polska Slavomir Marek Stolc, který pomohl trochu zklidnit přihrávku a i přes jeden zbytečně zkažený útok, předváděl dobrý výkon. Dukla pak v koncovce Příbrami utekla a vynutila si závěrečný tie-break.

Tie-break začal lépe pro Duklu Liberec, která přestala dělat chyby a ujala se rychlého vedení. Při změně stran už byl rozdíl čtyřbodový a nakonec se ustálil na čísle pět. V závěru pak ještě Dukla předvedla chybu na síti a na útoku, pak už si však hosté vše pohlídali a sniper Patucha zakončil tento atraktivní zápas krásným ostrým úderem z doskoku. Dukla Liberec tak zvítězila v Příbrami 3:2 na sety.

Autor: Štěpán Chvosta