28. 11. 2022 (zdroj: text: cvf.cz, foto: , komentářů: )

Příbramští Kocouři vystrčili drápky, Jihostroj musel o vítězství zabojovat v tie-breaku

UNIQA volejbalová extraliga mužů 2022/23 měla v sobotu na programu zápasy 13. kola. Jako vyměnění nastoupili příbramští Kocouři proti Českým Budějovicím. S favorizovaným Jihostrojem od samého začátku drželi krok a utkání dovedli až do zkrácené hry, kterou však nakonec nejtěsnějším rozdílem brali Jihočeši. .

VK Euro Sitex Příbram – VK České Budějovice 2:3

po setech 21:25, 25:23, 26:28, 26:24, 13:15

Ve třináctém kole UNIQA extraligy mužů se utkaly týmy Příbrami a Českých Budějovic. Předzápasovým favoritem byli jednoznačně hosté, kteří se po nevydařeném začátku sezóny a výměně na trenérském postu rychle oklepali a bojují znovu o vítězství s nejlepšími týmy extraligy. Naopak Příbram se po jedenácti zápasech krčila na předposledním místě tabulky s pouhými sedmi body a čekal jí nelehký úkol – o nějaké ty bodíky dnes zabojovat. Nakonec byl k vidění divácky velmi atraktivní zápas a Budějovice si po výhře v tie-breaku odvezly pouze dva body.

Rozhodčí: Velinov Emil, Rychlík Dušan

Počet diváků:724

Domácí: Rosenbaum, Böhm, Šábrt, Hulpach, Duarte, Trojanowicz, libero Peterka. Střídali: Araujo, Ureš F.

Hosté: Polák, Piskáček, Licek, Ondrovič, van Schie, Michálek, libero Kryštof. Střídal: Giraudo

Ohlasy po utkání:

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Už minulý týden v Ostravě vypadal náš výkon celkem dobře, myslím si, že jsme na to navázali. Soupeř to zřejmě nečekal, trošku je to zaskočilo. Zápas byl vyrovnaný, tahalo se to, bylo to bojovné z naší strany, občas nám vypadnul servis nebo útok, ale když budeme předvádět takový výkon jako dnes, tak tu druhou polovinu sezóny tady doma určitě vyhrajeme více zápasů.“

Petr Brom (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Samozřejmě jsme dnes chtěli vyhrát i v tom tie-breaku jsme bojovali. Mrzelo nás, že jsme zkazili ten třetí set, kdy jsme vedli asi 22:18 a nedohráli jsme to do konce, ale nezvolnili jsme, dostali jsme se až do tie-breaku. Musím dnes kluky pochválit za to, že bojovali za každého stavu a myslím, že to byl i divácky velice atraktivní zápas. “

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Bylo to velice vyrovnané utkání, do zápasu jsme nevstoupili dnes optimálně a nějakou dobu nám trvalo se z toho dostat. Pomohl nám střídající nahrávač Giraudo, který to trochu zvednul. Jsme rádi za dva body po vítězství 3:2, nicméně musím uznat, Příbram dnes hrála velice dobře. “

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Celý zápas začal z naší strany vlažně, což klukům vyčítám, ale je to jediná věc, kterou jim dnes vyčítám. Průběh dnešního zápasu beru spíše na sebe, protože jsem udělal dvě změny v sestavě, které ne že by byly úplně špatné, ale fungovaly hůře než obvykle, pak jsme se do toho zápasu těžko dostávali zpět. Příbram bych řekl, hrála jeden z jejich lepších zápasů, my jsme naopak hráli jeden z těch horších zápasů, což ale bylo zapříčiněno zřejmě mým nesprávným odhadem naší připravenosti na tento zápas. Také mám již samozřejmě v hlavě zápas evropského poháru, který budeme hrát ve středu ve Švýcarsku, a i pod tímto dojmem jsem nebyl k tomuto zápasu dostatečně pokorný. Uvidíme, snad nám to bude poučením do dalších zápasů, nicméně ty změny byly vynucené i tím, že do hry potřebujeme dostat jiné hráče než základní šestku. Máme hodně náročný program, a i proto si myslím, že to nebyla sice špatná volba, ale byla to chyba.“

První set začal až možná nečekaně vyrovnaně na obou stranách, Příbram předváděla takový lepší standard bez chyb, Budějovice naopak možná za svým nejlepším výkonem lehce zaostávaly. Vývoj z pohledu skóre byl téměř po celou dobu prvního setu až do koncovky pozitivnější pro domácí Příbram, která držela mírný náskok jednoho, dvou bodů. Domácí si občas pomohli dobrým servisem, občas dobrým zákrokem v poli. V koncovce však Příbram postihl herní výpadek a Jihostroj otočil a ukončil z 20:21 pěti body v řadě na 25:21.

V druhém setu se očekával nástup Jihostroje, který ale nepřišel, a i v tomto setu měla z pohledu skóre lepší vyhlídky Příbram. Rozdíl ve skóre se často měnil, ztenčoval se zpravidla, když Příbram nějakou tou chybičkou povolila hostům se přiblížit a prohluboval se, když naopak Budějovice nedokázaly 3x po sobě složit, ale víceméně byl po celou setu přibližně dvoubodový. V koncovce to opět vypadalo, že domácí poleví, ale tentokrát se projevily chyby i na straně hostů a Příbram dokázala za obrovské radosti domácího publika srovnat na 1:1.

Ani ve třetím setu to nevypadalo, že bude Jihostroj dominovat a domácí hráči Příbrami bojovali ze všech sil. Hosté jim nutno říci výrazně pomáhali velmi abnormálním počtem nevynucených chyb, chvílema to vypadalo, že to ani není možné, ale zásadní statistikou celého setu nakonec nebyl počet chyb na straně hostů, ale počet vyhraných míčů, resp. počet získaných vlastních bodů na obou stranách, kterých Jihostroj z 28 celkových získal 23, zatímco domácí z 26 celkových pouze 13 získali vlastním přičiněním, což mluví samo za sebe. I přesto jsme viděli extrémně vyrovnanou koncovku, ve které Jihostroj nakonec nepovolil svými chybami získat set, i když to nebylo daleko.

Ve čtvrtém setu pokračovala vyrovnaná hra. Na obou stranách byly vidět hezké výměny a celkově byl tento set velice vyrovnaný. Hosté tlačili servisem, domácí si pro změnu zase pomohli čtyřmi bodovými bloky a drželi s Jihostrojem stále krok. K vidění byla opět velmi vyrovnaná koncovka, ve které Jihostroj pohřbil své šance na plný bodový zisk a Příbram tak srovnala na 2:2.

Tie-break byl první set, kdy se ujal vedení hostující Jihostroj. Nadějný náskok tří bodů, který hosté nabyli hned na začátku setu, již uhlídali, byť s problémy. Před koncem totiž hosté náskok promarnily opět kvůli několika nepřesnostem a Příbram srovnala na 12:12. Poté však i s trochou smůly domácí 2x nevyužili bodovou možnost na útoku a dvěma chybami dali hostům pohodlí vítězně dohrát. I tak jsme ale dnes viděli pěkný, vyrovnaný zápas.

Autor: Štěpán Chvosta