4. kolo UNIQA extraligy mužů ve znamení napínavých soubojů

4. kolo UNIQA mužské extraligy se kromě odloženého utkání Karlovarska s Ostravou stačilo odehrát ještě před nuceným přerušením soutěže. A jako by si ho volejbalisté chtěli užít co nejvíce. Hned tři zápasy musel o vítězi rozhodnout až tie-break. Kladno zapomnělo na čtvrteční porážku ve Zlíně a dnes proti Jihostroji nastoupilo jako vyměněné, v zápase nakonec rozhodovaly zkušenosti, které byly na straně Českých Budějovic. V dalším utkání Beskydy málem prohospodařily vedení 2:0 nad Zlínem, ale nakonec se jim podařilo utkání dovést do vítězného konce. To samé se už nemůže říct o Příbrami, která neodolala náporu pražských Lvů. Další výhru na domácí palubovce vybojovalo Ústí nad Labem, tentokrát proti Odoleně Vodě. Jednoznačný průběh mělo utkání v Liberci, kde Dukla jasně přehrála Brno..

Utkání mezi Kocoury a Lvy začalo lépe pro domácí Kocoury z Příbrami. V prvním setu se jim dařilo výtečně a zvítězit dokázali i v setu druhém. Pražští Lvi se však nevzdali a dokázali se plně zkoncentrovat a otočit zápas v jejich prospěch.

VK Euro Sitex Příbram – VK Lvi Praha 2:3

po setech 25:18, 28:26, 16:25, 15:25, 11:15

Rozhodčí: Kovář Vlastimil, Spáčil Lukáš

Domácí: Polák, Viiber, Böhm, Hladenko, Hulpach, Pavelka, libero Juračka. Střídali: Trojanowicz, Kuchař, Lopata, Rosenbaum

Hosté: Skakič, Špulák, Mihajlovič, Svoboda, Nedeljkovic, Janouch, libero Ježek. Střídali: Smith, Král, Toman, Pliasetskyi

Ohlasy po utkání:

Martin Böhm (kapitán VK Příbram): „Konečně jsme zahráli slušný výkon, první dva sety se nám dařilo. Po dvou setech se hosté zvedli, zlepšili hru, začali solit servis, nám naopak odešel, tudíž jsme tolik netlačili a nedařilo se nám tolik ani na příjmu. Janouch kombinoval hodně se středovým hráčem Nedeljkovicem, toho se nám nedařilo bránit. Poté už jsme nebyli tolik razantní, netlačili jsme tolik a to si myslím, že rozhodlo.“

Petr Klár (trenér VK Příbram): „Opět nerad, ale musím pogratulovat soupeři k výhře. Bylo to fajn utkání, škoda, že to nemůžou vidět příbramští fanoušci, na které jsem se tak těšil. Myslím, že by to náš mladý tým za stavu 2:0 k vítězství dotáhl. Myslím, že utkání rozhodly šňůry Špuláka na servisu. Byl jsem s ním celé léto v nároďáku a snad nikdy nedal dva servisy za sebou. Pochvala družstvu za dodržování taktiky, díky které jsme poslali na lavičku jejich účko. Bohužel od čtvrtého setu jsme zase hráli jako děti, ale to se bude zlepšovat, tím jsem si jist. Bohužel nás opět (již letos podruhé) zbrzdí další minimálně 14 denní pauza. My už jsme všichni promoření, tak by nás mohli nechat aspoň trénovat (úsměv).“

Jiří Král (kapitán VK Lvi): „Výborný zápas, jsem hrozně rád za dnešní vítězství, které není nikdy jednoduché v cizím prostředí, obzvlášť na půdě Příbrami. Hra se mi líbila od prvního setu, i když jsme ho prohráli, ale vyvarovali jsme se chyb, které jsme dělali v minulých zápasech. Poté jsme získali sebedůvěru a zápas jsme dokázali otočit, děkuji klukům, tuhle výhru si všichni zaslouží.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi): „Chtěl bych hráčům pogratulovat k dnešnímu vítězství, nerodilo se snadno a o to je myslím cennější. Od druhé poloviny utkání jsme předvedli nějaké „naše možnosti“, které doufám budou stále lepší. Chtěl bych moc poděkovat Luke Smithovi, který naskočil do zápasu i když nebyl připravený a nemohl naplno útočit, ale strašně pomohl našemu týmu svojí osobností. Chtěl bych také pogratulovat Jirkovi Tomanovi, který odehrál perfektní, asi první extraligový zápas v takovém rozsahu.

Do prvního setu vstoupila domácí Příbram skvěle, všichni plnili taktické pokyny trenéra Petra Klára a vše fungovalo. Hosté se rozjížděli pomaleji, avšak domácím přálo i štěstí v podobě maličkostí (eso s pomocí pásky, zázračně čapnuté balony…). Hosté vyčerpali oba oddechové časy a ani drobné střídání nepomohlo a Příbram jasně vyhrála první set.

Druhý set již probíhal vyrovnaněji, Příbram stále držela skvělé tempo, dařilo se jí na příjmu i přes tvrdší servis hostů, díky čemuž se pak také lépe útočilo. Hosté se však nenechali jen tak odradit a výrazně se zlepšili. Set dospěl až do vyrovnané koncovky, kde měla více štěstí Příbram, která se po bitvě ujala vedení 2:0 na sety.

Do třetího setu šli hosté s vědomím, že musí něco změnit. Do sestavy se dostal Luke Smith, bývalý hráč Příbrami, který zlepšil morálku týmu a pomohl jeho kolegům se více radovat, více makat, přestože sám nebyl schopný útočit na 100 %, pravděpodobně kvůli předchozímu zranění. Příbram se pak rozhodla nasadit téměř celou lavičku, aby si hráči základu odpočinuli, nicméně s výsledkem třetího setu již nic nezmohli a Praha jasně zvítězila 25:16.

Čtvrtý set probíhal velice podobně jako set třetí. Hosté prokazovali své kvality, útočili tvrdě a přesně. Na domácích již byla vidět únava, která přišla možná i kvůli čtvrtečnímu zápasu v Ústí nad Labem. Ke slovu se dostali opět hráči z lavičky, ale nabitým Pražanům v tu chvíli nedokázali čelit. Hosté si vzali i čtvrtý set a srovnali na 2:2.

Tie-break byl vyrovnanější. Příbram sice na začátku ztrácela, ale dokázala se vrátit zpět. Za stavu 4:4 dokázal skvělým jednoblokem zabodovat domácí Jindra Kuchař. Od stavu 6:6 se však již opět dařilo více hostů, kteří pak dlouho drželi náskok dvou bodů a za stavu 11:13 z pohledu domácích si již vítězství pohlídali a odváží si z Příbrami cenné dva body.

Autor: Štěpán Chvosta