Kocouři si připsali v nervózním utkání těsnou výhru 3:2 nad Benátkami

Volejbalová extraliga nabrala rychlý spád a v sobotu 28. 10. se hrálo již 3. kolo. VK TROX Příbram hostil doma VK Benátky nad Jizerou, a to, co mělo být po středeční krasojízdě s Karlovarskem jednoduché vítězství, se proměnilo v nervy drásající pětisetový zápas se šťastným koncem pro Kocoury..

Euforii se propadá mnohdy snadno, zvlášť po mimořádných vítězstvích, jakým bylo to středeční proti velkoklubu z Karlovarska. Před sobotním zápasem s Benátkami proto panovalo mezi fanoušky přesvědčení, že vítězství za 3 body Kocoury nemůže minout. Předzápasovými prognózami nečekaně zamíchalo zraněné rameno nejvíce bodujícího univerzála v lize, Volodymyra Tevkuna, který sice do utkání nastoupil, ale se sebezapřením a utišujícím práškem proti bolesti.

Příbram začala velmi dobře, dařilo se jí v obraně na síti a rychle svému soupeři odskočila na 5:1. Utkání se vyvíjelo hladce až do stavu 16:10, když přišel neuvěřitelný výpadek domácích. Ten nastartoval Benátky, kterým se rázem začalo dařit ve všech herních činnostech. Kocourům nepomohly ani oddechové časy. Hosté dotáhli obrat až do úspěšného konce setu (22:25) a ujali se vedení 0:1 na sety.
Ani druhý set nevypadal zkraje pro domácí úplně dobře. Za stavu 4:7 se trenér Vašina rozhodl pro dvojstřídání a do hry poslal smečaře Gabriela a univerzála Tomana, kterým se podařilo hru zastabilizovat. Hru hostů táhl univerzál Křesťan, příbramský odchovanec. Když se zdálo, že Příbram přebírá otěže zápasu, přišly další chyby a hosté byli za stavu 19:22 velmi blízko zisku dalšího setu. Za 5 minut dvanáct zatáhl za záchranou brzdu Brazilec Gabriel a sérií povedených útoků zvrátil skóre ve prospěch domácích (25:23).
Vybojovaná výhra ve druhém setu dodala Kocourům potřebný klid, který se rázem projevil zlepšeným herním projevem. Příbram si od začátku vypracovala bodový náskok, který v průběhu setu navyšovala. Po závěrečné chybě Křesťana v útoku se domácí ujali vedení 2:1 na sety (25:17).

Ve čtvrtém setu postihl domácí TROX naprostý výpadek. Příbramským se nedařilo najít správný rytmus. Benátky se opíraly o útoky univerzála Křesťana a smečaře Šulisty, kteří údernou silou rozbíjeli bloky domácích. Benátky před koncovkou znervózněly a rozdíl se ztenčil na pouhé tři body. Hosté nakonec náskok uhájili (19:25), zápas byl srovnán na 2:2 a o vítězi musel rozhodnout tie-break.
Rozhodující pátý set kopíroval svým průběhem předchozí sety. Skóre se přelévalo ze strany na stranu. Nejprve měly navrch Benátky, později překlopili vedení na svou stranu domácí. Několik důležitých bodů si v koncovce připsal příbramský smečař Gabriel, který ovšem při prvním mečbolu neunesl tíhu okamžiku a přešlápl na podání. Následná ztráta domácích a úspěšně dohraná bodovka znamenala, že Příbram nakonec přeci jen zvítězila, i když nejtěsnějším možným rozdílem 16:14 a 3:2 na sety.
„V zápase bylo k vidění hodně chyb na obou stranách. Myslím, že potom už to bylo více o bojovnosti a o tom, kdo to více utáhne než o nějakém volejbale. Jsem moc rád, že jsme vítězství nakonec urvali. Nehráli jsme dobrý zápas, stejně tak ale Benátky, takže celkový výsledek rozhodla bojovnost,“ mínil kapitán Kocourů Daniel Rosenbaum.

VK TROX Příbram hraje příští zápas 4.11. ve Zlíně. Doma se představí znovu až 11.11., kdy od 17 hod nastoupí ve středočeském derby proti Aeru Odolena Voda.

zdroj: pribram.cz

autor: Oldřich Kozák