Pokračování UNIQA extraligy mužů bez velkého překvapení

UNIQA volejbalová extraliga mužů 2020/21 měla na programu 2. kolo, které se bude dohrávat zítra v Praze a ve středu v Liberci. V Praze přivítají Lvi Zlín a do Liberce zajíždí Odolena Voda. Dnes Příbram na úvod zaskočila České Budějovice, kterým chvíli trvalo než se dostaly do provozní teploty. Kladno v prvním domácím utkání odčinilo proti Brnu nezdar z úvodního kola v Ostravě. Povedený start do sezóny mají za sebou Beskydy, které vyhrály derby s Ostravou..

VK PŘÍBRAM – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

V druhém kole nového ročníku volejbalové UNIQA extraligy se střetl domácí tým Příbrami s jedním z každoročních adeptů na titul Jihostrojem České Budějovice. V úvodním setu favorizovaný Jihostroj zaspal a domácí šli překvapivě rychle do vedení. Od druhého setu se však hosté koncentrovali dostatečně tak, aby předvedli jejich standardní výkon, který na Příbram dnes stačil, další tři sety totiž hosté vyhráli vždy s přehledem a rozdílem 5-7 bodů.

VK Příbram – VK Jihostroj České Budějovice 1:3 (25:14, 18:25, 20:25, 19:25)

Rozhodčí: Krtička J., Dušek P.

Počet diváků:351

Domácí: Polák, Viiber, Böhm, Hladenko, Hulpach, Pavelka, libero Juračka. Střídali: Kuchař, Rosenbaum, Dlouhý, Lopata, Trojanowicz

Hosté: De Amo, Michálek, Mach, Schouten, Zmrhal, Ondrovič, libero Kryštof. Střídali: Šulista, Stoilovic, Rejlek, Todua

Ohlasy po utkání:

Martin Böhm (kapitán VK Příbram): „První set jsme na soupeře nastoupili dobře, plnili jsme taktické pokyny trenéra, dobře jsme podávali a Jihostroj nepředváděl příliš dobrý výkon. V těch dalších setech přišlo vždy za stavu 17, 18 určité polevení, kdy si dostatečně nevěříme a nejsme dost razantní na útoku. Soupeř pak dělá série, kdy se už ani při dobrém příjmu nedokážeme udržet ani na ztrátu, protože nám chybí ta razance, tak na tom budeme muset zapracovat.“

Petr Klár (trenér VK Příbram): „Do utkání jsme vstoupili úplně fantasticky, musím hráče pochválit, do stavu 17:16 ve druhém setu jsme plnili přesně to, co jsme si před zápasem řekli. Klidně bych si troufnul říct, že jsme byli lepším týmem než Budějovice. Přiznám trochu, že od té doby, co šly Budějovice herně nahoru, tak jsme asi trochu hlavami spadli, mohli jsme je více potrápit. Je to zkušený mančaft, gratuluji jim k vítězství, každopádně je jasné že s úspěšností 20-30 procent na útoku na postu univerzála jen těžko můžeme pomýšlet na výhru.“

Radek Mach (kapitán Jihostroj České Budějovice): „První set se nám opravdu nepodařilo nic, to jsme byli ještě asi hlavami v autobuse. Poté se nám začalo dařit, získali jsme i sebedůvěru na útoku. Je to samozřejmě začátek sezóny, takže jistě určitě bude trvat, než si všechno sedne, ale jsem rád, že nás první set neposlal do kolen a že jsme zápas nakonec zvládli dohrát za tři body.“

René Dvořák (trenér Jihostroj České Budějovice): „První set jsme podle mě nezvládli v hlavách, protože jsme do něj vlítli zbytečně překrvení a připadalo mi, že jsme úplně zapomněli volejbal. Bylo vidět, že je to v hlavách. Poté jsme se zklidnili a začali jsme produkovat lepší hru, odpovídající tomu, co bychom hrát chtěli. Zvládli jsme docela slušně přihrávku, vypořádali jsme se s Příbramí v domácím prostředí, kde je vždy nebezpečná a hodně nám pomohl Filip Rejlek, který přišel a zvednul hru celého týmu tím jeho „klidem“.

Do první setu naskočili domácí velmi dobře, plnili taktické pokyny, které si předem domluvili s trenérem, a dařilo se jim proti silnému Jihostroji nebývale dobře. Soupeř prakticky nic nepředvedl a vypadalo opravdu (jak později uvedl kapitán Radek Mach), že celý tým ještě zůstal hlavami někde v autobuse. Příbram zvítězila 25:14, k překvapení asi všech přítomných.

Do druhého setu nastoupil v základu hostujícího týmu univerzál Filip Rejlek, který přinesl do hry především klid, jistotu a přesnost na útoku. S jeho příchodem šla hra Jihostroje neuvěřitelně nahoru. První polovinu setu se Příbram držela, ale ještě před koncovkou setu přišel výpadek, kdy hosté odskočili a nepomohli ani střídající žolíci domácího trenéra Petra Klára. Druhý set tak skončil 18:25 a skóre bylo 1:1 na sety.

Ve třetím setu ztrácela domácí Příbram již od začátku. Nedařilo se prakticky nic a Jihostroj předváděl koncentrovanou hru, kterou tvořil nahrávač De Amo, který dost často kombinoval s univerzálem Rejlkem, ale také se středovými hráči, kteří byli schopní skládat míče i z horších příjmů. V koncovce už na domácí straně hráli prakticky pouze mladí hráči a odchovanci a překvapivě i dokázali chvíli hrát lépe než původní šestka. Nicméně ani tak to nestačilo a Budějovice zvítězily 25:20.

Čtvrtý set byl vyrovnaný pouze zpočátku, na obou stranách se hráči dokázali dopustit osobních nevynucených chyb, ale na straně domácích jich bylo stále nesrovnatelně více, nebylo již ani možné nikoho vystřídat a kromě 3-4 bodové série nemohlo vítězství hostů nic ohrozit. Jihostroj si po zasloužené výhře odváží z Příbrami tři body.

Autor: Štěpán Chvosta