Příbram dokonala zatím největší překvapení letošního play off mužů.

Venku panoval krásný jarní podvečer, ale nad mužským sportem v Liberci visely černé mraky. Volejbalisté i hokejisté v sousední hale byli jedinou prohru od vyřazení ve čtvrtfinále. Obě utkání začínala shodně v 18 hodin a v okolí byl neuvěřitelný zmatek a v halách panovala napjatá atmosféra. Volejbalisté již dvakrát nenašli recept na výborně hrající Příbram, která pod vedením Lubomíra Vašiny je velkým překvapením celého čtvrtfinále. V prvním utkání v Liberci zvítězila Příbram v tiebreaku a doma bez ztráty setu. Dnes rozhodčím pomáhalo jestřábí oko, které sice samotnou hru zdržuje, ale spravedlivě posoudí sporné situace. Dukla sice prohrávala 0:2 na zápasy, přesto byla pořád mírným favoritem dnešního utkání, zvítězí-li Příbram, bude to největší překvapení letošního ročníku ČEZ extraligy mužů. Po prvním setu se překvapení přiblížilo ještě víc, protože Kocouři hráli naprosto bez chyb a dařilo se jim na útoku. I druhý set měla Příbram velmi dobře rozehrán, do poloviny setu vedla o dva míče (13:15), ale v závěru se domácím blokařům podařilo otupit útok hostí a Dukla zaslouženě vyrovnala na 1:1. Třetí set byl nesmírně vyrovnaný a nepatrné vedení se přelévalo až do nekonečně dlouhé koncovky, kterou vybojovala Příbram a byla jediný set od postupu. Čtvrtý set odehrála Příbram velice bojovně, neuvěřitelnými zákroky v poli zvedala i nechytatelné míče a na útoku ji vyšlo prakticky vše a zaslouženě postupuje do semifinále a překvapení je na světě. .

VK Dukla Liberec – VK Trox Příbram 1:3

po setech : 22:25, 25:19, 26:28, 16:25

stav série 0:3

Rozhodčí: Zdeněk Grabovský, Vlastimil Kovář, delegát Zdeněk Bydžovský

Počet diváků: 452

Domácí: Lukas Demar, Lukáš Trojanowicz, Pāvels Jemeļjanovs, Nivaldo Nadhir Diáz Gómez, Daniel David Urueña Yufra, Lukáš Ticháček, libera Silver Maar, Tomáš Červa. Střídali: German Johansen, Jan Pavlíček, Lubomír Staněk, Šimon Bryknar, Radek Suda

Hosté: Ignacio Benitez, Daniel Rosenbaum, Filip Ureš, Martin Šábrt, Jiří Toman, Gabriel Andrade Franco, libero Michele Verasio. Střídal: Stanislav Lyzanets

Ohlasy po utkání:

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Samozřejmě se mě to nehodnotí nejlépe. Přesně toto je sport, jednou jsi dole, jednou nahoře. V závěru základní části si myslím, že jsme byli ve formě a začneš play off a hraješ prostě špatně. Za dva týdny bychom takto spadnout neměli, je potřeba to vyhodnotit a zjistit, kde, co se stalo, aby se to příště neopakovalo.“

Jakub Veselý (sportovní manažer VK Dukla Liberec): „Dnes potvrdila Příbram svoji kvalitu a sebevědomí, které nabrala v té sérii proti nám. My jsme bohužel do té čtvrtfinálové série vstoupili velice vlažně, a to nás vytrestalo. Víc k tomu není co dodat.“

Daniel Rosenbaum (kapitán VK Trox Příbram): „Je to skvělý pocit. Řekl bych, že je to po deseti letech, co jsme s Příbramí postoupili do semifinále. Je to něco úžasného, před sezónou jsme o tom vůbec nepřemýšleli. Nevím, co k tomu ještě říci. Řekl bych, že tento zápas opět rozhodlo podání a následně příjem. Přestože Dukla hodně dobře podávala, tak my jsme ten příjem udrželi na hodně dobré kvalitě. Potom byl následující útok o to jednodušší. Asi jsme to vítězství ubojovali, šli jsme si za tím vítězstvím víc než Dukla, a to byl ten klíč.“

Lubomír Vašina (trenér VK Trox Příbram): Jsme nadšení, jsme spokojení, postoupit přes takovýto silný tým, který skončil třetí po základní části. Je to pro nás strašně skvělá věc, vidíte tu atmosféru (cca 25 diváků z Příbrami dorazilo). Nyní je před námi další výzva.“

Příbram i ve třetím čtvrtfinále pokračuje ve velkém stylu a hned v úvodních rozehrách má více ze hry (1:4). Až Pāvels Jemeļjanovs svým tvrdým a přesným servisem snižuje na rozdíl jediného bodu (3:4 - eso). Vyrovnání si připisuje Lukas Demar, velice odvážnou smečí proti trojbloku Příbrami (6:6). Daniel David Urueña Yufra pokračuje na podání a Lukas Demar si věří, zdánlivě ztracený míč ometá chytře o paže blokujících hráčů a Dukla je ve vedení 8:6. Lukáš Trojanowitcz blokem zastavuje Filipa Ureše a další plusový bod si připisuje Dukla (11:8). Na jediný bod se přibližují hosté po smeči Dukly do autu, a když Gabriel Andrade Franco vytluče z hlavního kůlu blok Dukly, je na jednom postavení vyrovnáno (12:12). V druhé polovině setu vedení dobře postaveným dvojblokem přebírá Příbram a domácí trenér žádá time (15:16 – blok Filip Ureš). Po návratu na palubovku Dukla chybuje na útoku a Příbram zvyšuje své vedení (15:17). Příbrami se daří nadrazit i těžké smeče Dukly a proměnit v důležité body, a když i Kocouři si připisují první eso v utkání, druhý oddechový čas Dukly zastavuje hru (16:20 – eso Ignacio Benítez). Filip Ureš se prosazuje z hlavního kůlu podél dvojbloku Dukly a hosté již vedou (16:21). Po prostřídání hráčů z lavičky se Dukla esem přibližuje na tři míče (18:231 – eso Lukas Demar). German Johansen blokem opět snižuje náskok hostí (20:22), přesto první setbol patří Kocourům, protože Dukla kazí své podání (21:24). První setbol je odvrácen, i Příbram zkazila své podání. Bohužel pro domácí, další podání Dukly končí v síti a hosté se ujímají vedení 0:1 na sety.

Druhý set nám začíná pěkně zostra, German Johansen ze zadní zóny trefuje po lajně do hlavy libero hostí Michele Verasia a na stranu Dukly putuje první bod. Gabriel Andrade Franco blokem přelévá vedení na stranu Příbrami (1:2). Až za stavu 4:5 poprvé vstupuje do hry jestřábí oko, trenér hostí dostal za pravdu a Příbram blokem zvyšuje své vedení, míč dopadl od bloku do hřiště (4:6). Dukla velmi rychle vyrovnává, to se technicky na útoku prezentoval Lukas Demar (6:6). Bohužel pro Duklu, smeč z pipe končí ve velkém autu a Příbram získává dvoubodové vedení úplně zadarmo (8:10). German Johansen se nám začíná trefovat do podání a Dukla se konečně vrací do vedení (13:12 – 2x eso). Blokem se hosté velice rychle vrací do vedení a po smeči ze zadní zóny již vedou o dva míče (13:15 -time Dukla, blok Filip Ureš a smeč Jiří Toman). Přímým bodem z podání Dukla vyrovnává (15:15 – eso Nivaldo Nadhir Diáz Gómez). V další rozehře do utkání opět vstupuje jestřábí oko a tentokrát bod má Dukla, rozhodčí velmi dobře viděl, že míč nebyl tečován a Příbram snad poprvé chybuje na útoku (16:15 – aut Jiří Toman). Ani toto vedení si Dukla vůbec nepohlídala, zkažené podání a přešlap třímetrové lajny při útoku ze zadní zóny posílá do vedení Kocoury (16:17). Lukas Demar dnes hraje výborně a přesnou ulívkou na střed hřiště si připisuje osmnáctý bod a Dukla vede 18:17. Nivaldo Nadhir Diáz Gómez z velké výšky zvyšuje vedení Dukly, ale nesmíme zapomenout na úžasný zákrok v poli domácího libera (21:19 – libero Silver Maar). Po tvrdé smeči do ostré diagonály začíná Příbram míchat sestavou (22:19 – smeč Nivaldo Nadhir Diáz Gómez). Další jestřábí oko dává za pravdu rozhodčím a Dukla je pouhé dva body od vyrovnání (blok hostí v síti). Lukas Demar stále podává a domácí se radují z prvního setbolu po úspěšném trojbloku (24:19). Závěr setu patří blokům Dukly, další trojblok ukončuje druhý set a je vyrovnáno 1:1 na sety (2x blok Lukáš Trojanowicz).

Po vyrovnaném úvodu další sady Dukla středem míří do těsného autu a dovoluje Příbrami získat dvoubodové vedení (4:6). I domácí kapitán Lukáš Ticháček zaznamenává přímý bod z podání a je vyrovnáno (8:8). Po dalším zkoumání jestřábím okem, míč dopadl přesně na lajnu, je Dukla ve vedení (10:9 – smeč Nivaldo Nadhir Diáz Gómez). Příbram se překonává v poli a na síti se prosazuje dírkou v trojbloku Jiří Toman (11:12). Čistým esem na lajnu Martin Šábrt zvyšuje vedení Kocourů na 12:14. Naštěstí pro Duklu i hosté smečují do autu a je opět vyrovnáno (16:16 – Jiří Toman). Po čistém esu Lukase Demara si Lubomír Vašina vybírá oddechový čas (18:17). Jestřábí oko nyní zkoumá, zda opravdu byl domácí trojblok v síti, byl, hosté se vrací do vedení a domácí trenér přišel o první výzvu (18:19). Lukáš Trojanowicz esem vrací nepatrné vedení Dukle (20:19), ale po smeči z velké nouze míč končí v síti a i Dukla žádá time (21:22). První setbol po dlouhé diagonále si připisuje Jiří Toman ze zadní zóny 1 (23:24). Zkažené podání dává šanci Dukle jít si pro setbol a také se tak děje. Lukáš Ticháček prasátkem zaskočil přijímající hráče (25:24). Příbram si vrací setbol tvrdým zakončením (25:26 – Jiří Toman). Lukáš Trojanowicz hřebíkem středem vyrovnává, to samé nám předvádí Martin Šábrt (26:27). Tentokrát již Filip Ureš z hlavního kůlu po lajně ukončuje třetí set a hosté jsou jediný set od postupu do další fáze ČEZ extraligy mužů.

Příbram nabuzená ziskem velmi těžkého setu nyní hraje velmi uvolněně a daří se jí získávat jeden bod za druhým (0:4 – eso Daniel Rosenbaum, blok a smeč Jiří Toman). Hlavní rozhodčí začíná usměrňovat emoce hráčů na obou stranách a na stranu Kocourů putuje za protesty červená (2:4). Čtyřbodové vedení si Příbram bere po smeči Dukly do autu (4:9), a když Jiří Toman zapíše do statistik eso, Dukla žádá time (4:9). Šimon Bryknar, který se objevil na palubovce, snižuje smečí na lajnu, ale hosté jsou v laufu, opět začínají mít daleko více ze hry a Dukle nezbývá nic jiného než posílat hráče z lavičky do hry (8:15). Dukle nevychází prakticky nic a závěr utkání a čtvrtfinále se blíží mílovými kroky (8:16). První mečbol utkání získává Příbram již za stavu 15:24 po zkaženém podání Dukly. Pāvels Jemeļjanovs odvrací první mečbol, ale druhý si již Příbram pohlídala (smeč Jiří Toman) a je v semifinále, protože vítězí 1:3 na sety a celkově 0:3 na utkání.

Autor: Zdeněk ŠOLC