S domácím publikem v zádech dokázala Příbram sebrat pražským Lvům jen jeden set

V semifinále letošní vyřazovací fáze ČEZ volejbalové extraligy mužů 2023/24 se podruhé utkaly týmy VK Lvi Praha a VK Trox Příbram. V prvním vzájemném zápase v Praze zvítězili Lvi jednoznačně 3:0 na sety a potvrdili roli favorita duelu a roli favorita na zisk titulu. Příbram se ale chystala na odvetu v domácím prostředí, ve které chtěla předvést kvalitnější výkon než ve venkovním prostředí posledně a pokusit se Lvi přinejmenším potrápit, když ne porazit. V samotném zápase Kocouři předvedli bojovný výkon, ze kterého museli mít radost i domácí fanoušci, kterých přišlo na Velikonoční pondělí nevídaně mnoho. Na vítězství to domácím sice nestačilo, nicméně za relativně vyrovnaný zápas a prohru 1:3 proti úřadujícím mistrům se VK Trox Příbram rozhodně nemá za co stydět..

VK Trox Příbram – VK Lvi Praha 1:3

po setech 21:25, 20:25, 25:19, 22:25

stav série 0:2

Rozhodčí: Krtička J., Dušek P.

Počet diváků: 1452

Domácí: Benitez, Rosenbaum D., Ureš F., Šábrt, Toman, Gabriel Franco, libero Verasio. Střídali: Lyzanets, Tevkun

Hosté: Madsen, McCarthy, Schouten, Čech, Crer, Janouch, libero Moník. Střídali: Estrada, Vodička

Ohlasy po utkání:

Daniel Rosenbaum (kapitán VK Trox Příbram): „Zápas vypadal určitě lépe než ten poslední, který jsme odehráli v Praze. Bylo to jak o bojovnosti, tak o našem zlepšeném výkonu a zlepšeném podání. Dařilo se nám lépe dodržovat taktiku, kterou jsme si před zápasem domluvili, na rozdíl od předchozího zápasu, ve kterém jsme hráli chaoticky. Víme, že doma hrajeme vždycky lépe. To, že přišla celá plná hala fanoušků, nám určitě pomohlo, za což všem moc děkujeme, atmosféra byla úžasná. Myslím, že Praha ukázala své individuální kvality, v každé koncovce přišlo jedno, dvě kvalitnější podání, které jsme nedokázali otočit, což víceméně rozhodlo.“

Lubomír Vašina (trenér VK Trox Příbram): „Samozřejmě před takovou kulisou, která tu byla, se nedá hrát bez emocí a bojovnosti a my jsme hráli s emocemi, hráli jsme bojovně, na druhé straně čelili jsme soupeři, který má zkušenosti s play off. Jsou to všechno hráči, kteří mají něco za sebou, zkrátka je to o zkušenosti, kterou nelze koupit, to se prostě musí prožít. Na naší straně mladí kluci, hrajeme play off poprvé a v tom je zřejmě ten důležitý moment, Pražáci musí vědět, jak v takových situacích reagovat, co mají dělat, navíc je to tým velmi kvalitně obsazený, na všech důležitých postech mají v podstatě zdvojené hráče. Myslím si, že se divákům zápas musel líbit a že ani nemusíme být tolik zklamaní. Samozřejmě jsme smutní, že jsme dnes nedokázali zvítězit, ale na druhou stranu víme, že jsme do toho dali všechno. Soupeře jsme zaskočili v koncovce třetího setu, kde mladý Dan Rosenbaum podával jako pánbůh. Co si budeme podívat, v tu chvíli neměli Lvi jak hrát, nevěděli kudy kam, v této hale byl jeho servis nechytatelný a pokud by se nám toto podařilo zopakovat i v jiných koncovkách, mohl být vývoj zápasu jiný.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Samozřejmě začnu atmosférou, ta samozřejmě se konala, ten tlak od domácích fanoušků, od komentátora, od všech, každý to ví, to samé se děje i v základní části. Jsem moc rád, že jsme to ustáli, protože jsme na to upozorňovali, takže to bylo o tom to ustát, neztratit hlavu a výhru 3:1 bereme.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Byl to velmi těžký zápas, Příbram nás tlačila servisem hned od začátku, věděli jsme, že to nebude jednoduchý zápas. Po dvou vyhraných setech se soupeři podařilo vrátit do zápasu, vyhráli třetí set, poté se mnoho změnilo. Pokračovali jsme ale v naší chytré hře, díky čemuž jsme neztratili koncentraci a myslím, že díky tomu jsme zvítězili.“

První set začal náporem domácích hráčů před absolutně vyprodanou halou, kde nebylo slyšet vlastního slova. Na hostech byla vidět zpočátku nervozita a Kocouři tak šli do vedení 4:1. Lvi se ale rychle vzpamatovali a začali předvádět hru hodnou jejich výkonnostní úrovně. Domácí celek však hnali vpřed věrní a hlasití fanoušci a hra byla na obou stranách vyrovnaná. Za stavu 13:13 se domácím nepodařilo odpřihrávat jedovatou plachtu blokaře Lvů Pabla Crera a hosté šli do tříbodového vedení, které potvrdili těžce ubráněnou výměnou, kdy domácí Příbram 3x tvrdě zaútočila, Lvi zázračně podrželi míč a uhráli si následně bodovku. Do koncovky šli Pražané se čtyřbodovým náskokem, který bránili zuby nehty, vyčerpali oba oddechové časy, ale nakonec zvítězili v prvním setu 25:21.

Druhý set začal mnohem více vyrovnaně, nicméně mírně navrch měli opět hráči domácího Troxu Příbram. Kvalita byla vidět na obou stranách, zkušeností samozřejmě více na straně hostujícího týmu, ale to, co Lvi nahrávali svou chytrostí a šikovností, ztráceli občasnými nevynucenými chybičkami, což značilo, že v úplné herní pohodě nehráli. Domácí Kocouři však nedokázali této výhody využít v jejich prospěch a i přesto, že hráli nadstandardně odvážně, nebyli schopní přidat ještě pár procent navíc, aby dokázali hostující Lvy zlomit, zmohli se pouze na vyrovnanou hru, takže ve chvíli, kdy se naopak drobných chybiček dopustili domácí, to znamenalo mlýn na vodu hostů, kteří poté dokázali odskočit. Jestli něco Lvům fungovalo výborně, tak to byla hra středem a obrana na síti – tyto dvě veledůležité herní činnosti ovládali excelentně a byly hlavním aspektem, díky kterému se Praze podařilo zvítězit i v druhém setu, tentokrát poměrem 25:20.

Třetí set byla hra velmi vyrovnaná a žádnému týmu se nedařilo soupeři odskočit. Pro Příbram škoda, že si rozhodčí nevšimli jedné teče v poli hostujících Lvů, která musela být vidět i na kamerách ČT, nicméně hosté se k teči nepřiznali a na tuto herní situaci není možné využít challenge, kterou sice domácí lavička zkusila, ale protože lze ověřit pouze teč na síti, znamenalo to pro Příbram navíc ještě vyplýtvanou challenge. Takže vše špatně, k tomu navíc byla posílena psychika hostujícího celku, kterému se podařilo rázem odskočit o dva body. Tyto dva body o něco později domácí Příbram dohnala zpět, protože Lvi se stále rozčilovali, s něčím nesouhlasili, vehementně diskutovali, za což si právem vysloužili žlutou kartu a dostávali se zbytečně pod tlak – zřejmě se snažili udělat zápas pro diváky ještě atraktivnější. Příbram se dokázala dostat před koncovkou do vedení 19:17, Praha naopak vyčerpala oba oddechové časy. V samotné koncovce však úřadoval sérií kvalitních servisů mladý kapitán domácího Troxu Daniel Rosenbaum, Lvi odztrátovali až když domácí měli setbol (24:17) a přestože pak ještě uhráli bodovku a Příbram čerpala takový zajišťovací oddechový čas, Kocouři už si spolehlivě uhráli ztrátu a radovali se z vybojovaného setu.

Ve čtvrtém setu začal výborně hostující blokař McCarthy, který po chybě domácích přidal dvě esa, a Lvi Praha vedli 3:0. Tento úspěšný hráč trápil po celý zápas příbramské hráče jak nepříjemným servisem, tak svou výbornou obranou na síti, navíc na útoku ho domácí ani jednou za celý zápas nedokázali zablokovat. Kocouři dokázali nepříjemnou ztrátu smazat a hra byla vyrovnaná až do stavu 14:14, kdy opět vyrobili pár nepřesností, což Lvi okamžitě potrestali a šli do vedení 16:14. Domácí trenér zatáhl za záchrannou brzdu timem, ale ani poté se domácímu týmu nedařilo, Praha se chytila získané výhody a šla si tvrdě za ziskem celého zápasu. I přes několik dalších napínavých okamžiků a kouskování hry se však domácí hráči výhry ve čtvrtém setu ani v celém zápase nedočkali. Nutno zmínit, že Lvi dnes předvedli lepší výkon, lépe pro ně vyzněly celkové statistiky v úspěšných blocích, v úspěšnosti útoku a v uhrávání bodových balonů.

Autor: Štěpán Chvosta