VK Euro Sitex Příbram – Aero Odolena Voda 3:1

Čtyřiadvacáté kolo letošního ročníku volejbalové UNIQA extraligy slibovalo zajímavou podívanou mezi domácí Příbramí a hostující Odolenou Vodou. Zatímco hosté již mají v tabulce dostatečný bodový polštář zajišťující přímý postup do vyřazovací fáze, Příbram zatím stále bojuje o účast v předkole, neboť spodní polovina tabulky je nesmírně vyrovnaná. Papírovým favoritem byla jednoznačně Odolena Voda, která v letošní sezóně předvádí skvělé výkony, naproti tomu Příbrami hrálo do karet domácí prostředí. V samotném zápase byla úspěšnější domácí Příbram, po prohraném prvním setu se hráči nastartovali ke skvělým výkonům a zvítězili 3:1 na sety..

po setech 23:25, 25:21,26:24, 25:14

Rozhodčí: Činátl R., Dušek P.

Počet diváků: 701

Domácí: Rosenbaum, Böhm, Šábrt, Ureš, Duarte, Trojanowicz, libero Peterka. Střídali: Hulpach, Pereira

Hosté: Svoboda, Carmody, Hladík, Šulc, Horák, Chancy, libero Ježek. Střídali: Toman, Jachnicki, Cukur, Ferraro

Ohlasy po utkání:

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Dnes to byl asi nejdůležitější zápas pro celou sezonu. Spodní část tabulky je nesmírně vyrovnaná, takže jsme ty body dnes potřebovali, tři jsou ideálním výsledkem. Dnes jsme hráli týmově, soupeře jsme v důležitých okamžicích přehráli. Důležitá byla výhra v třetím setu, ve kterém jsme hodně prohrávali, přesto jsme ho dokázali otočit. Takže dnes všem gratuluji a jsme moc vděční divákům za jejich podporu, protože byli dnes skvělí.“

Petr Brom (trenér VK Euro Sitex Příbram): „My jsme věděli, že nás čeká těžký zápas. Musím všechny kluky pochválit, protože jsme dnes prakticky zkazili jen první set. Potom už jsme hráli a zapojili se všichni hráči, bojovali. Zkrátka máme tři body a neříkám, že jsme to chtěli, ale doufali jsme, že se nám to dnes podaří.“

Marek Šulc (kapitán Aero Odolena voda): „Dnešní zápas se mi těžko hodnotí. Nepodali jsme dnes dobrý výkon, neměli jsme se moc na čem chytit, poslední set už vygradoval tak, že nám nešlo nic. Gratuluji soupeři ke třem bodům, my budeme muset opět začít pracovat a fungovat lépe, než tomu bylo tento týden.“

Marcin Kryś (trenér Aero Odolena Voda): „Gratulujeme družstvu z Příbrami, my jsme dnes zahráli moc špatně. Příbram hrála bojovně, domácí hráli svoji hru, a přestože jsme se snažili, tak se s takovým výkonem jen těžko dají vyhrávat zápasy.“

Utkání začalo velmi opatrně z obou stran, již na začátku utkání bylo k vidění poměrně hodně chyb na servisu. Zpočátku měla mírně navrch Odolka, ale když se dostal na servis podruhé domácí nahrávač Daniel Rosenbaum, předvedl dva skvělé servisy, díky kterým šli domácí do vedení a dostali se do lepší herní pohody. Nadějné vyhlídky domácích v prvním setu ale utnul skvěle servírující smečař soupeře Jan Svoboda, který znepříjemnil domácím přihrávku natolik, že nebyli schopni kvalitně útočit. Posléze měli domácí potíže se zpracováním servisů i dalších hostujících hráčů a nezachránila je ani skvělá série podání domácího kapitána Martina Böhma, díky jehož servisu domácí smazali pětibodovou ztrátu, ale na vítězství v prvním setu to již nestačilo. Hosté si uhráli důležitou bodovku a v prvním setu zvítězili 25:23.

Druhý set začal opět lépe pro hosty, ale domácí Příbram se brzy dotáhla. Na obou stranách byla již k vidění kvalitnější hra, hráči se trefovali do servisu a celkově se tolik nekazilo. Příbram si po několika zasloužených obranách v poli připsala pár zasloužených bodů a donutila tak hostujícího trenéra k vyčerpání prvního oddechového času a po úspěšném bloku domácích a nevynucené chybě na útoku hosté již za stavu 13:16 hosté vyčerpali i oddechový čas číslo dvě. Herní výpadek hostů i poté pokračoval a skóre bylo již 19:14 pro domácí. Tentokrát si již Příbram náskok pohlídala a srovnala krok s hosty – 1:1.

Do třetího setu nastoupilo Aero v obměněné sestavě, do základní šestky nastoupili hned tři jiní hráči než v předchozím setu a těm se dařilo. Domácí se nemohli chytit a při čtyřbodovém rozdílu tahal již za stavu 5:9 domácí trenér za záchrannou brzdu v podobě time-outu. Poté se hra na obou stranách relativně stabilizovala, ale hosté si drželi stále přibližně tříbodový náskok. Zápletka přišla při podání domácího blokaře Martina Šábrta, který kvalitním servisem trápil Odolku, která si v krátkém sledu šla dvakrát odpočinout. V koncovce se strhla neuvěřitelná mela, jednu z nejpohlednějších a nejdelších výměn zápasu dokázala Příbram přetavit v bod a rázem byla na koni. K vidění byla obrovská bitva, která za hlasité podpory domácího publika nakonec skončila šťastným koncem pro Příbram.

Čtvrtý set začal v dnešním utkání poprvé lépe pro Příbram. Od stavu 7:7 to bylo neuvěřitelné představení domácích, kteří hosty drtili. Veškerá snaha hostů byla marná, ne že by se vzdávali, to rozhodně ne, nicméně, čím více se snažili tlačit do míče, tím více chyb kupili a jejich hra se rozsypala jako dům z karet. Za stavu 20:11 pro domácí již málokdo věřil, že zápas skončí jinak než senzačním tříbodovým vítězstvím Příbrami, a kdo věřil, věřil marně. Příbram získala čtvrtý set poměrem 25:14 a nedarovala tak Odolce žádné body.

Autor: Štěpán Chvosta, foto Ing. Mgr. Michal Mezera