30. 9. 2022 (zdroj: text: cvf.cz, foto: , komentářů: )

VK Euro Sitex Příbram – VK Lvi Praha 1:3

Svůj první zápas nové sezony 2022/2023 zahájili Kocouři Příbram proti Lvům Praha, přestože se jedná již o druhé kolo letošního ročníku, v prvním kole měli Kocouři totiž volno. V prvním zápase Lvů došlo k překvapení, když Lvi utrpěli na domácí palubovce porážku od Odoleny Vody, ale protože minulou sezonu bojovali ve finále extraligy o titul s hvězdným Karlovarskem a padli až v pátém rozhodujícím zápase, dalo se očekávat, že se rychle oklepou a budou v dnešním zápase proti Příbrami favoritem. Lvi Praha nakonec ukázali své kvality a odváží si z Příbrami tři body. .

po setech 25:21, 16:25, 27:29, 20:25

Rozhodčí: Dušek P., Velinov E.

Počet diváků: 628

Domácí: Trojanowicz, Pereira, Duarte, Šábrt, Hulpach, Böhm, libero Peterka. Střídali: Ureš F., Ureš J., Rosenbaum

Hosté: Čech, Todua, Schouten, Smith, Tibitanzl, Janouch, libero Moník. Střídali: Krča, Pliasetskyi, Kollátor

Ohlasy po utkání:

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Předvedli jsme bojovný výkon, škoda dnes toho třetího setu, kdy jsme měli setbol, který kdybychom proměnili, tak se zápas mohl vyvíjet jinak. Myslím, že jsme dnes Praze byli důstojným soupeřem a doufám, že to tak bude pokračovat.“

Petr Brom (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Nastupovali jsme proti favoritovi a věděli jsme, že Lvi prohráli první zápas, takže jsme trochu doufali, že se dnes budou bránit. Já dnes za sebe hodnotím výkon týmu pozitivně, protože máme mladý tým, kluci bojovali a nemůžu jim vyčíst jedinou věc. Zároveň bych chtěl poděkovat divákům, kterých na první zápas přišlo mnoho a doufám, že byli i přes prohru spokojeni, protože jsme nevypustili jediný balón. Zápas rozhodnul třetí set a taky jejich univerzál Schouten, kterého jsme nedokázali ubránit, ale jak říkám, asi jsme čekali větší bodové a výkonové rozdíly. Je vidět, že když se dá hráčům důvěra, tak bojují, pak samozřejmě nás čekají zápasy, které budeme chtít vyhrát a tam se teprve naplno projeví morálka týmu.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Cenné vítězství jako vždycky, když se vyhraje v Příbrami. Myslím, že to takto bude celou sezónu, čekají nás těžké zápasy. Děláme strašně moc chyb, ale dnes musím kluky pochválit za to, že jsme bojovali a zvítězili jsme tři body.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Myslím, že to byl jeden z těch těžších zápasů, soupeř se snažil bojovat celou dobu, i když ztrácel jeden set a bojoval prakticky až do konce zápasu, takže pro nás důležité vítězství.“

Do prvního setu vstoupily oba týmy velice vyrovnaně. Zpočátku domácí hráči Příbrami o něco lépe podávali a měli i o něco lepší přihrávku než hosté, té ale nedokázali tolik využít. Naopak hosté i z o něco horší přihrávky dokázali lépe útočit, a tak byl stav dlouho vyrovnaný. V druhé polovině setu Příbram odskočila o dva body. Začátek koncovky byl dle skóre vyrovnaný a stále mohly vyhrát oba týmy, nicméně Příbram pohlednou šňůrou bodů set ukončila 25:21.

Do druhého setu naskočili hosté velmi odhodlaně a řekněme i drsně, jako by chtěli ukázat, že prohra v prvním setu byl omyl. Hned v úvodu setu si Lvi vytvořili asi šestibodový náskok, který po celý set drželi. Příbram sice začala ztrátovat a srovnala tempo hry, ale náskok již stáhnout domácí nedokázali. V koncovce hosté ještě přidali pár bodů navrch a bylo rychle srovnáno na 1:1.

Na začátku třetího setu hosté pokračovali v tom, co začali v setu druhém, tedy v dobré, rychlé a precizní hře. Na začátku setu si vytvořili rychlý tříbodový náskok, který ale na rozdíl od druhého setu nedokázali udržet. Příbram dobrou bojovností dokázala náskok hostům sebrat a dokonce jít do vedení, byť jen na malou chvíli. Skvěle hrál domácí univerzál Ivo Hulpach, který v celém utkání nasbíral 24 bodů za čtyři sety. Znamenalo to extrémně vyrovnanou koncovku dokonce s jedním nebo dvěma setboly pro domácí, nicméně Lvi především jejich zkušeností dokázali v klíčový moment využít chyby domácích a set ukončili stavem 29:27.

Ve čtvrtém setu byla hra zpočátku vyrovnaná a chvíli se zdálo, že by se dnes mohl hrát tie-break. Příbram bojovala, posílit domácí hráče se již tradičně snažilo domácí publikum. Lvi ale tento možný vývoj odmítli a od poloviny setu zapnuli na vyšší rychlost a domácím utekli. Příbram přes veškerou snahu nedokázala vývoj zápasu zvrátit a Lvi Praha si tak odvážejí z Příbrami plný bodový zisk.

Autor: Štěpán Chvosta