VK Ostrava vs. Kocouři Příbram 2:3

Ve 12. kole UNIQA volejbalová extraliga muži přehráli Kocouři Příbram domácí VK Ostrava 3:2. Ostatní výsledky 12. kola zde. .

Zápas v Ostravě ukázal, jak je volejbal krásným a zároveň krutým sportem. Domácí zcela jasně ovládli první dva sety, ale pak nechali Příbram se dostat do zápasu a ta v následujících třech sadách předvedla dokonalý obrat.

VK Ostrava – VK Euro Sitex Příbram 2:3

po setech 25:18, 25:15, 25:27, 20:25, 13:15

Rozhodčí: Grabovský Z., Ištvanech M.

Počet diváků: 350

Domácí: Marcyniak, Dvořák, Ihnát, Sedláček, Podlesny, Janků, libero Sobczak. Střídali: Muroň, Šoltys, Vancl

Hosté: Kuchař, Safonov, Kriško, Suda, Polák, Kupilík, libero Juračka. Střídali: Hulpach, Rosenbaum, Trojanowicz, Böhm

Vyjádření:

Domácí:

David Janků (kapitán VK Ostrava): „Těžko se mi takové utkání hodnotí. Prohráli jsme vyhrané utkání. První dva sety jsme jasně vyhráli. Oni začali dobře od třetího setu přihrávat, my jsme se naopak honili po kurtu. V útoku jsme se nedokázali tolik prosadit. Je to zklamání.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Je to pro nás těžká porážka. Vedli jsme 2:0 na sety a měli zápas pod kontrolou. Jenže jako to ve sportu bývá, dokud není konec, není nic hotovo. Mysleli jsme si, že se to uhraje samo, ale bohužel Příbram se dostala do zápasu a nakonec máme jen bod, což je málo.“

Hosté:

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „První dva sety jsme hladce prohráli a mám dojem, že se to opakovalo jako loni. Ostrava byla výrazně lepší. Ve třetím setu jsme se dostali do hry.  Soupeř polevil a my jsme pak po obratu získali cenné dva body.“

Martin Kop (trenér VK Euro Sitex Příbram): „První dva sety nás Ostrava výrazně přehrála. Nebyli jsme v zápase. Nevím proč, jestli jsme ještě byli na cestě. Pak jsme se zlepšili a uhráli se štěstím ve třetím setu koncovku. Dva body z Ostravy jsou zlaté. Je to hezký vánoční dárek, protože tady se těžko vyhrává. Dodatečně gratuluji Ostravě k postupu v poháru.“

Do zápasu vstupuje aktivněji domácí Ostrava a při kvalitním podání Marcyniaka získává první tři body. Ruský legionář Safonov snižuje čistým esem na 3:2 a po nevynucené chybě Ihnáta je srovnáno. Po nevynucené chybě Sudy vedou domácí 10:8. Následně je zablokován příbramský univerzál Kriško (11:8). Domácí jsou na koni i při druhém pobytu blokaře Marcyniaka za koncovou čarou. Polský legionář vystřihne dvě čistá esa a Ostrava vede již 13:8. Při podání Hulpacha, který na postu univerzála vystřídal Kriška, snižuje Příbram na 14:11. Ostravský blokař Marcyniak hraje úžasnou sadu a bodovým blokem zvyšuje na 17:12. Příbram střídá nahrávače a za Kupilíka přichází Rosenbaum. Hosté jsou v útoku při podání Sedláčka bezradní a před koncovkou vede Ostrava již 19:12. Po nevynucené chybě ostravského kapitána Janků snižuje Příbram na 20:15. První set ovládá Ostrava jasně 25:18.

Ve druhém setu jako první odskakuje při podání Ihnáta bodově po nevynucené chybě Kuchaře a skvělým blokům domácí Ostrava a to do pětibodového vedení (8:3).  Po podání Sedláčka zvyšuje Ostrava již na 10:4. Příbram se nevdává a při podání blokaře Poláka snižuje dvěma přímými body na 11:8. Jenže hostující univerzál Hulpach chybuje v útoku a domácí vedou zase o pět bodů (13:8). Domácí tlačí servisem a Ihnát zvyšuje na 16:10. Ostrava dominuje i druhé sadě. Po technické chybě Kupilíka, nevynucené chybě Sudy a dělovém podání Ihnáta vede 21:11. Do zápasu se podívá za reprezentačního blokaře Sedláčka mladíček Muroň. O osudu druhé sady je rozhodnuto a Ostrava v ní vítězí s velkou převahou 25:15.

Do třetího setu vstupuje lépe do té doby odevzdaná Příbram a rychle vede při podání Kuchaře 0:3. Hosté hrají mnohem koncentrovaněji a po úspěšném útoku Poláka vedou 4:7. Ostravský kapitán Janků dvěma přímými body z podání srovnává na 7:7. Podobně kvalitně si za koncovou čarou počíná blokař Marcyniak a domácí poprvé vedou ve třetím setu o dva body (10:8). Výborně podává i ruský blokař Příbrami Safonov a po jeho přímém bodu je srovnáno na 11:11. Po úspěšné dohrávce Hulpacha vedou hosté 12:14. Ostravský nahrávač Podlesny srovnává dělovým servisem na 15:15. Nevynucená chyba Marcyniaka  a problémy domácích na příjmu posílají Příbram do vedení 15:19. Při skvělém podání ostravského kapitána Janků se opora týmu spolu s Ihnátem a Marcyniakem postarají o vymazání příbramského náskoku (19:19). Po nedorozumění domácích v útoku jde do koncovky Příbram s náskokem dvou bodů (20:22). Ihnát ihned vyrovnává na 22:22. Ostrava odvrací setbol Příbrami a po nevynucené chybě Poláka má při podání Sedláčka mečbol. Příbram si počíná podobně a nakonec po chytrém útoku Kuchaře vítězí ve třetí sadě 25:27.

V úvodu čtvrtého setu zvýšili domácí důraz v útoku a po zakončení Ihnáta vedou 4:2. Po nevynucené chybě Janků je srovnáno na 5:5. Příbram se překonává při obraně v poli a univerzál Hulpach dostává hosty do vedení 7:9. Po skvělém podání Safonova zvyšují hosté na 9:13. Příbram v útoku nechybuje a Kuchař upravuje skóre na 12:16. Ostravský kapitán Janků pozvedává prapor svého týmu a dvěma přímými body z podání snižuje na 15:16. Hosty drží v útoku Kuchař, na druhé straně se trápí v zakončení Ihnát (15:19). Ostrava nechce do zkrácené hry a Sedláček snižuje blokem na 17:19. Po bodovém bloku Safonova a esu Böhma míří zápas za vedení hostů 17:22 do pátého setu. Střídající ostravský smečař Vancl ještě snižuje na 19:22, ale hosté dohrají čtvrtou sadu v naprosté pohodě k vítězství 20:25.

Příbram je v euforii a do zkrácené hry vstupuje jako velká voda. Při podání Kuchaře vedou Kocouři velmi rychle 1:5. Ostrava se zvedá opět při skvělém podání Janků (4:5). Safonov odpovídá podobnou kvalitou servisu (4:7). Strany se střídají za stavu 5:8. Za stavu 7:9 Ostrava otáčí vývojek zkrácené hry při podání Ihnáta (10:9). Příbram otáčí dvěma body na 10:11 a drama pokračuje. Po bloku Safonova je k zisku druhého bodu blíže Příbram (11:13). Příbram nakonec disponuje třemi mečboly. Ostrava dva dokáže odvrátit, ale po technickém úderu Hulpacha dokoná Příbram obrat a vítězí ve zkrácené hře 13:15.

Autor: Martin Němec