VK TROX PŘÍBRAM – BLACK VOLLEY BESKYDY 3:1

Souboj dvou týmů se shodným počtem bodů ze středu tabulky přineslo patnácté kolo základní části volejbalové extraligy, do Příbrami zavítal tým z druhého konce republiky – Beskydy. Příbram chtěla Beskydům vrátit porážku z druhého kola soutěže, kdy na půdě Beskyd utrpěla porážku 1:3 na sety, což se nakonec vyplnilo, Příbram oplatila soupeři porážku v naprosto stejným poměru setů a zvítězila doma za tři body..

VK Trox Příbram – Black Volley Beskydy 3:1

po setech 25:19, 25:27, 25:16, 25:20

Rozhodčí: Dmejchal M., Olt J.

Počet diváků: 828

Domácí: Lyzanets, Benitez, Rosenbaum D., Gabriel, Šábrt, Tevkun, libero Verasio. Střídali: Ureš F., Ureš J., Toman

Hosté: Mišek, Mečiar, Goncalves, Perry, Benda, Danylov, libera Krejčíček, Ptáček. Střídali: Přibyl, Koloušek, Flegr, Sztolarik, Malík

Ohlasy po utkání:

Daniel Rosenbaum ml. (kapitán VK Trox Příbram): „Do dnešního zápasu jsme nastoupili s cílem bojovat, což se nám podařilo, potřebovali jsme napravit výkon po čtvrtečním zápasu s Karlovými Vary, kde jsme toho moc nepředvedli. Řekl bych, že jsme se dnes hodně zlepšili na podání oproti posledním dvěma zápasům. Zápas se nejspíš zlomil ve třetím setu po skvělé sérii na podání, dostali jsme soupeře pod tlak a pak už soupeř nekladl takový odpor a my už jsme zůstali koncentrovaní do konce zápasu a šli jsme si za vítězstvím. Chtěl bych moc poděkovat divákům, za jejich hojnou návštěvnost, jsme za to nesmírně vděční a hodně nás jejich podpora pohání vpřed.“

Daniel Rosenbaum st. (trenér VK Trox Příbram): „Potřebovali jsme si zlepšit sebevědomí po neúplně vydařeném čtvrtečním televizním zápase v Karlových Varech. Všichni jsme čekali, v jaké nastoupíme náladě, rozpoložení a jaký podáme výkon. Myslím si, že před hodně slušnou diváckou návštěvou jsme zahráli to, co umíme, lépe jsme podávali než minulý zápas a bylo to pro nás skvělé zakončení letošního roku. Gratuluju hráčům za dnešní výkon, děkuji divákům, že opět přišli v takovém hojném počtu a po Novém roce na shledanou.“

Marek Perry (kapitán Black Volley Beskydy): „Z obou stran to byl velmi vyrovnaný zápas, myslím si, že pro diváky to byl skvělý sport. Ve třetím setu si to domácí pohlídali po sérii na podání Rosenbauma mladšího a ve čtvrtém setu to byl prakticky stejný příběh, domácí jezdili, dařilo se jim úplně všechno a myslím, že na co sáhli, tak složili, takže gratulace domácím, dnešní výhru si zaslouženě vybojovali.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Gratulace domácím, dnes zaslouženě vybojovali tři body, byli o maličko agresivnější a když byli nad námi, tak nás dokázali tlačit servisem. My jsme svoje šance nedokázali využít, takže ještě jednou gratulace a doufám, že se uvidíme v play off.“

Do prvního setu vstoupily oba týmy velmi vyrovnaně, hráči obou týmů si uvědomovali důležitost utkání. Na straně hostů se skvěle prezentoval nahrávač Mišek, který zachraňoval horší příjem hostů a spravoval skvěle nahrávky, stav byl dlouho vyrovnaný. Zhruba od poloviny setu začala mít lehce navrch domácí Příbram a před koncovkou byl již náskok čtyřbodový. Koncovku ovládl domácí Trox bez zaváhání a set skončil rozdílem šesti bodů ve prospěch domácích. Hosté sice domácí předčili v obraně na síti, kdy získali o tři bodové bloky více, ale pouze 38% úspěšnost oproti 58% úspěšnosti domácích se ukázala jako rozhodující kritérium.

Druhý set byl znovu velmi vyrovnaný od samého začátku, oba týmy se přetahovaly na podání a snažily se z něj vytěžit maximum. Příbram získala drobný náskok dvou bodů, ale později ho opět znovu ztratila díky skvělým obranám hostů na síti a v poli. Přibližně v polovině setu nastaly dvě vyrovnané rozehry, ze kterých Příbram dokázala vytěžit dvě bodovky a na chvíli opět hostům odskočila, Beskydy se ale nevzdaly a srovnaly skóre na 20:20, což slibovalo velmi vypjatou koncovku. Beskydy v ní zářily v obraně na síti a donutily domácí si vyčerpat oba oddechové časy v krátkém sledu. Koncovku nejprve pro domácí zachránil Filip Ureš, smečař, který se dostal na palubovku až v průběhu setu. Za stavu 23:24 vykouzlil přímý bod z podání, což vrátilo Příbram do hry. Pak ale Beskydy lépe zvládly následující rozehry, dokázaly zvítězit v druhém setu těsně 27:25 a srovnaly tak vývoj utkání na 1:1.

Třetí set začal opět extrémně vyrovnaně, oba týmy se držely vyrovnaný stav až do 8:8, kdy Beskydy postihl nečekaný výpadek a domácí připsali za pomoci skvělého servisu Dana Rosenbauma mladšího šestibodovou šňůru, která byla v dosavadní vyrovnaném zápasu atypickým jevem a znamenala okamžitý náskok domácích 14:8. Od té chvíle byl vývoj setu celkem jednoznačný, Beskydy navíc nechaly odpočinout prakticky všechny klíčové hráče kromě nahrávače a jednoho blokaře, aby se plně připravily na další vývoj zápasu. Set skončil 25:16 pro domácí Trox Příbram.

Čtvrtý set odstartovaly lépe Beskydy, držely však pouze drobný náskok jednoho bodu, který se Příbrami za stavu 10:10 podařilo dohnat. Beskydy však nadále předváděly dobrý výkon, fungovala jim především hra středem sítě, blokaři skládali spoustu nahrávek a domácím se příliš nedařilo tyto útoky bránit. Příbram však po celé utkání disponovala účinnějším servisem než soupeř a obzvlášť ve čtvrtém setu hosté servis poměrně dost kazili, což Příbrami usnadňovalo jejich hru a když přišla bodovka, tak byla velmi dobře připravena ji využít. Za stavu 14:14 domácí odskočili na 17:14 a hosté čerpali první oddechový čas. Od té chvíle již byla Příbram na koni, kontrolovala hru za masivní podpory domácího publika a zakončila rok 2023 výhrou za plný počet bodů. Poslední čtvrtý set skončil poměrem 25:20 a Příbram připsala důležité tři body do tabulky.

Autor: Štěpán Chvosta