VK TROX PŘÍBRAM – Dukla Liberec 3:0

V druhém utkání prvního kola vyřazovací části ČEZ extraligy přivítal tým VK TROX Příbram hosty ze severu Čech, Duklu Liberec. V prvním vzájemném zápase zvítězila na palubovce Liberce vskutku překvapivě Příbram, která byla na celkový postup spíše zařazována do role outsidera. V příbramské hale pak domácí Kocouři předvedli, že se o postup hodlají porvat a tentokrát Duklu přehráli ve třech setech. K senzačnímu postupu a boji o medaile domácím chybí však ještě jeden poslední krok..

VK Trox Příbram – VK Dukla Liberec 3:0

po setech 25:21, 25:23, 25:19

stav série 2:0

Rozhodčí: Kvarda P., Dušek P.

Počet diváků: 946

Domácí: Benitez, Rosenbaum D., Ureš F., Šábrt, Toman, Franco Gabriel, libero Verasio.

Hosté: Demar, Trojanowicz, Johansen, Dias Gomez, Urueňa, Bryknar, libero Maar. Střídali: Jemeljanovs, Pavlíček, Suda, Ticháček, Staněk, Svoboda, Červa

Ohlasy po utkání:

Filip Ureš (nejvíce bodující hráč, smečař VK Trox Příbram): „Moje hodnocení je jednoznačně pozitivní, protože jsme vyhráli a už nám zbývá jen jedno vítězství, tak snad to dotáhneme do konce a postoupíme dál. Atmosféra byla úžasná, diváci nás hnali vpřed a moc si přeju, pokud bychom nezvítězili už v Liberci, a ještě hráli znovu doma, že dorazí stejný nebo vyšší počet našich věrných fanoušků.“

Lubomír Vašina (trenér VK Trox Příbram): „V rámci play off je to pro mě i pro celý tým skvělé vítězství, kluci hráli velmi dobře, hráli bojovně, hráli v euforii, a hlavně všichni spolu – táhli za jeden provaz, což je v zápasech play off strašně důležité. V hale byla dnes elektrizující, úžasná atmosféra a myslím, že si to dnes obě strany užily.“

Lukáš Trojanowicz (blokař VK Dukla Liberec): „Bohužel prohráli jsme 0:3 v Příbrami, hrozně mě to mrzí, ale série není u konce, myslím, že stále můžeme vyhrát. Z mého pohledu musíme víc zatlačit na obraně, protože Příbram dobře útočí a myslím, že to je ta zbraň, více zablokovat, více toho chytit v poli. Myslím, že když se na tohle budeme doma v Liberci soustředit, tak to půjde. Atmosféra v Příbrami je vždycky skvělá, o to více v play off, lidí dorazilo strašně moc a v tomhle ohledu to bylo super.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Dneska v hale skvělí fanoušci. V prvním setu, škoda, že jsme ho nevyhráli, v důležitých momentech jsme buď udělali chybu nebo domácí podržel ten nahoře – nechci se na to vymlouvat, ale v tom prvním setu byly jasné čtyři balony, které nám rozhodčí vzal a my prohrajeme nakonec o čtyři body… O výsledku celého zápasu rozhodlo hlavně to, že v důležitých chvílích ztratíme hlavu a kupíme dětské chyby, takže v momentech, kdy by bylo potřeba ukázat, že si věříme, tak naopak pod nohama půdu ztrácíme. Nic, musíme nyní zlepšit výkon, musíme hrát více odvážně, více euforicky, a když vyhrajeme doma, tak věřím, že tu sérii vyhrajeme. “

První set začal náporem domácích a kvalitním servisem z jejich strany, což znamenalo okamžitý náskok tří bodů, 4:1. Postupně se ale hra na obou stranách zastabilizovala a na ukazateli svítilo skóre 8:8. Pak ale Příbram zařadila druhý rychlostní stupeň a začala znovu budovat náskok, který znervóznil hostujícího trenéra a hosté tak čerpali oddechový čas. Domácí pak mírně polevili a hosté začali předvádět hru, na kterou jsou zvyklí. Na hřišti se objevil kapitán Lukáš Ticháček, který měl za úkol zpřesnit a zklidnit nahrávku, což se mu podařilo, a hostům se opět podařilo stáhnout pětibodový deficit. Od stavu 15:15 ovšem domácí začali tlačit tvrdým servisem a do konce setu již hostující Duklu Liberec před sebe nepustili, i když hosté ještě v koncovce nebezpečně zahrozili. První set skončil poměrem 25:21 pro domácí VK Trox Příbram.

Do druhého setu opět nastoupili odvážněji domácí hráči, kteří se nezalekli překvapivého vývoje utkání a vybudovali si náskok čtyř bodů, který udržovali. Kromě předchozích utkání v základní části soutěže se jim dařila i obrana na síti, což domácím zajistilo občas bonusový bod navíc, který zároveň sloužil jako posílení sebevědomí. Hosté nepředváděli špatný volejbal, ale nutno zmínit, že před nabitou halou domácími diváky se zřejmě některým hráčům nepodařilo dostat na jejich optimální úroveň výkonnosti. Ze základní sestavy hostů se postupně dostali ven nahrávač Bryknar, smečař Demar i univerzál Johansen. Za stavu 17:11 pro domácí celek však přišla série hostů, kteří především díky dvěma bodovým blokům začali stahovat ztrátu. Do koncovky šla Příbram se čtyřbodovým náskokem, ale hosté opět nechtěli koncovku úplně darovat, a tak se rozdíl ve skóre ztenčil na pouhý jeden bod. I v této koncovce si však příbramští hráči pohlídali důležité ztráty a zvítězili i v druhém setu poměrem 25:23.

Třetí set byl od samého začátku dosud nejvyrovnanější ze všech odehraných setů. Příbram maličko zvolnila na servisu, ale i tak předváděla stále nadstandardní herní výkon, hostující Dukla přidala ke svému výkonu bodové bloky, a tak bylo skóre stále velmi srovnané. V druhé fázi setu však začala mít navrch příbramská polovina palubovky, podporovaná hlasitými fanoušky, kteří vytvořili nevídanou elektrizující atmosféru. I na straně Liberce se objevily nevynucené chyby na útoku, nepomohly ani změny sestavy, což znamenalo, že se po hodině a čtyřiatřiceti minutách z vítězství senzačně radovala domácí Příbram, která se tak v prvním kole vyřazovacích bojů ujímá proti favorizovanému Liberci vedení už 2:0 na sety a k tomu, aby se v letošnímu ročníku zúčastnila bojů o medaile, domácím schází už jen naposledy proti Liberci zvítězit.

Autor: Štěpán Chvosta