VK TROX PŘÍBRAM – VK BENÁTKY NAD JIZEROU 3:2

Ve třetím kole letošního ročníku volejbalové extraligy zavítal do Příbrami soupeř z Benátek nad Jizerou. Z pohledu předzápasových statistik byla domácí Příbram stavěna do role jasného favorita, nicméně zápas samotný už tak jednoznačný nebyl. K vidění bylo vidět v každém setu několik zvratů a byl to rovnocenný souboj o vítězství, který nakonec jen velmi těsně vybojovala Příbram po výhře v tie-breaku 3:2..

VK Příbram – VK Benátky nad Jizerou 3:2

po setech 22:25, 25:23, 25:17, 19:25, 16:14

Rozhodčí: Velinov E., Marschner R.

Počet diváků: 811

Domácí: Rosenbaum D., Ureš F., Šábrt, Tevkun, Lyzanets, Benitez, libero Verasio. Střídali: Toman, Gabriel, Toth, Rosenbaum A.

Hosté: Hudák, Srb, Pokopec, Patočka, Křesťan, Koranda, libero Kotek. Střídali: Šulista, Švadrlík

Ohlasy po utkání:

Daniel Rosenbaum (kapitán VK Trox Příbram): „V dnešním zápase bylo k vidění hodně chyb na obou stranách. Myslím, že potom už to bylo více o bojovnosti a o tom, kdo to více utáhne, než o nějakém volejbale. Měli jsme malinko problém, protože nám vypadnul náš univerzál, který má špatné rameno a nemůže moc smečovat. Naštěstí ho během dvou setů skvěle zastoupil Jirka Toman, který se chytnul a ukázal, že může taky hrát. Jsem moc rád, že jsme to vítězství utáhli, nehráli jsme dobrý zápas, stejně tak ale Benátky, takže celkový výsledek dnes rozhodla bojovnost.“

Lubomír Vašina (trenér VK Trox Příbram): „Do zápasu jsme vstoupili skvěle, přišlo mi, že jsme pokračovali v tom trendu, který jsme nastavili minule proti Karlovarsku. Získali jsme velký náskok, kterým jsme se vyloženě ukolébali, načež Benátky začaly hrát velice slušně. My jsme naopak ztratili odvahu na servisu, soupeř nás začal bez problému přihrávat a ten jejich útok byl poté relativně bezproblémový. Pro nás to byl zápas spíše o hlavě a o určité morálce. Faktem je, že za vítězství můžeme být opravdu rádi, protože Benátky hrály dobrý volejbal, nesmírně si ho vážíme, protože na rozdíl oproti zápasu s Karlovarskem jsme si ho museli vybojovat a vydřít a každé body jsou pro nás nesmírně cenné. Nesmíme zapomenout také na fanoušky, kteří nás přišli podpořit, i s jejich pomocí jsme dnes společně dokázali toto vítězství vybojovat.

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Je alibistické, když řeknu, že máme bod, ale zaplaťpánbůh za něj. Je problém, i když jsme zápas prohráli, tak ve druhém setu v koncovce uděláme úplně zbytečné chyby, které se opakují z předchozích zápasů a ten set prohrajeme, ačkoliv vedeme o tři body. To se nám s takovým soupeřem jednoduše nesmí stát. Pak nás to samozřejmě poznamenalo do třetího setu a naštěstí jsme se v tom čtvrtém setu zmohli a srovnali, ale jsem zkrátka naštvaný, že nám nefunguje souhra do čtyřky a poté je to samozřejmě psychicky náročné pro nahrávače, protože kůlaři ve čtyřce neskládají a pak je to těžké pro celý tým. V tomto se musíme zlepšit, jinak i ostatní zápasy budeme prohrávat. Gratuluji Příbrami, samozřejmě mě to štve, protože jsem se tu narodil a jsem odchovanec, tak je pro mě těžké tady prohrávat. Zápasy jsou pro mě vždy velice emotivní a srdcovou záležitostí.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Nezačali jsme dobře tento zápas, úplně šťastně jsme otočili ten první set. Myslel jsem si, že se nám začne dařit, což se také stalo. Ve druhém setu jsme vedli 22:19 a nedokázali jsme dohrát koncovku, což si myslím, že rozhodlo o celém zápasu.“

Do utkání vstoupila lépe domácí Příbram, která excelovala hned od začátku v obraně na síti, bodové bloky si připsali blokař Šábrt a nahrávač Rosenabum. Za stavu 0:3 z pohledu Benátek hostující trenér Aleš Dittrich poprvé střídal, za stavu 1:5 si bral první time. Následovala další skvělá podívaná, Příbramští šli za ziskem setu naprosto sebevědomě, v polovině setu svítilo na ukazateli skóre 16:10. Pak ale přišel neuvěřitelný zkrat domácích, který znamenal obrat na straně Benátek, kterým se rázem začalo dařit – na servisu, na útoku, na obraně. Oddechové časy domácích byly rychle za sebou vyčerpány, ale ani tak se domácím nepodařilo znovu zkoncentrovat. Benátky byly na koni a psychicky povzbuzení hráči hostů naprosto zvrátili první set, který skončil 25:22 v jejich prospěch.

Prvních šest výměn druhého setu bylo vyrovnaných, poté pokračoval nástup Benátek z prvního setu. Hosté excelovali v obraně v poli a šli do vedení 7:4. Domácí museli reagovat - na řadu přišlo dvojstřídání, na palubovku přišel smečař Gabriel, který se krátce ukázal již v prvním setu a univerzál Toman, čímž se podařilo hru zastabilizovat, ale náskok držely Benátky. Hru hostů táhnul univerzál Křesťan, který přidal přímý bod z podání na 13:10, a Příbram byla brzy bez oddechových časů. Poté se domácí vrátili třemi body do zápasu zpět, eso univerzála Tomana a následný bodový blok smečaře Gabriela, a zdálo se, že jejich střídáním se Příbrami bezpochyby podařilo oživit hru. Před koncovkou domácí udělali další chybky a vypadalo to na výhru Benátek, ale nakonec přece jen vybojoval domácím druhý set smečař Gabriel, který ze sebe dostal 100% útočné síly, a Příbram díky němu srovnala sety na 1:1.

Třetí set začal v podobném duchu jako set první. Příbram hrála svoji hru, tlačila na servisu a ujala se brzkého vedení – jako kdyby jí vyhovovala více jejich domácí strana. K vidění byly na obou stranách drobné minisérie dvou až tří bodů – oba týmy se dopouštěly nepřesností a zápas se mohl vyvinout kterýmkoliv směrem. Na to reagovali oba trenéři oddechovými časy, aby své hráče zklidnili. I přes několik vlastních technických chyb Příbram soupeře do vedení nepustila a držela náskok, který v koncovce ještě navýšila a přetavila jej v zisk třetího setu naprosto jednoznačně.

Ve čtvrtém setu domácí Trox postihl naprostý výpadek. Rozložení sil a psychické výhody se na hřišti měnily stejně rychle jako počasí na horách. Benátky drtily domácí tým, kterému se nedařilo najít rytmus hry. Musela by se stát naprostá šílenost, aby Příbram tento set ještě zachránila. Benátky se opíraly o útoky univerzála Křesťana a smečaře Šulisty, kteří údernou silou rozbíjeli bloky domácích. V dnešním zápase ale nebylo jisté vůbec nic, Benátky před koncovkou znervózněly a rozdíl se ztenčil na pouhé tři body. I tak ale již Benátky původně astronomický náskok nedokázaly ztratit, přestože na lavičce hostí si realizační tým nervozitou málem rozkousal propisky. Stav zápasu byl vyrovnán na 2:2 a o vítězi musel rozhodnout tie-break.

Rozhodující pátý set byl na dnešní poměry neuvěřitelně vyrovnaný jako žádný ze setů předtím. Minibreak získal první tým Benátek po nevynucené chybě domácích po útoky z pipu, poté ihned za stavu 6:8 z pohledu domácích následovala změna stran. Příbram se ale ještě nevzdala a dokázala vyrovnat a dokonce jít do vedení, což způsobilo vyčerpání obou oddechových časů na hostující straně v krátkém sledu. Domácí publikum se probudilo do varu a snažilo se své hráče všemožně podpořit. Ti však náskok opět ztratili a za stavu 13:13 již nebyl prostor pro chyby. První setbal zahodil domácí smečař Gabriel chybou na podání – přešlap + aut, zřejmě se pokusil o infakrt všech domácích fanoušků. Poté ale již následná ztráta domácích a úspěsně dohraná bodovka znamenala, že Příbram těsně porazila doma Benátky 16:14 a 3:2 na sety.

Autor: Štěpán Chvosta