VK TROX Příbram – VK Ostrava 1:3

V devátém kole volejbalové extraligy mužů zavítal do Příbrami tým Ostravy, který byl v dosavadním průběhu letošního ročníku jediným týmem, kterému se dosud nepodařilo ani v jednom z odehraných utkání zvítězit. O to víc chtěli hosté tuto šňůru přerušit a domácí čekal nelehký úkol v tomto duelu uspět, přesto zůstávali domácí výrazným favoritem. Ostrava se v dnešním zápase prezentovala odvážným výkonem a zaslouženě si odváží tři body za vybojované vítězství na horké půdě Příbrami..

VK Trox Příbram – VK Ostrava 1:3

po setech 24:26, 20:25, 25:17, 23:25

Rozhodčí: Dušek P., Činátl R.

Počet diváků: 695

Domácí: Benitez, Rosenbaum D., Ureš F., Šábrt, Tevkun, Lyzanets, libero Verasio. Střídali: Gabriel, Toman, Toth

Hosté: Olsen, Pawlun, Mazoch, Dvořák, Tsmokalo, Jarosinski, libero Motyčka. Střídali: Pelikán, Vancl, Resl, Srovnal

Ohlasy po utkání:

Daniel Rosenbaum ml. (kapitán VK Trox Příbram): „Na dnešní zápas jsme se nepřipravili dobře, nevím, zda jsme Ostravu příliš nepodcenili, ale myslím, že jsme se mohli připravit lépe. Hlavní důvod našeho neúspěchu je podle mě na prvním místě špatný a neúčinný servis a měli jsme špatnou obranu po celý zápas, kromě pasáže ve třetím setu. Myslím, že i rozhodčí ze zápasu udělali pěknou bramboračku, že ten zápas nemusel takto vypadat, ale za celkový výsledek zápasu si bohužel můžeme sami.“

Daniel Rosenbaum st. (trenér VK Trox Příbram): „Zápas se hodnotí špatně, protože jsme od začátku byli horším týmem. Vůbec jsme neplnili taktické pokyny z hlediska obrany, hráli jsme zkrátka chaoticky a svým způsobem odevzdaně. Byli jsme horší i na servisu, což by se nám v domácí hale nemělo stávat. Na závěr gratuluji Ostravě za dobrý výkon, my jsme dnes podali výkon slabší.“

Jakub Dvořák (kapitán VK Ostrava): „Konečně jsme hráli tak, jak bychom si to představovali, řekněme soustředěnou hru, kdy opravdu neděláme tři základní žákovské chyby po sobě, tak jako jsme to předváděli v minulých zápasech. Myslím, že první dva sety jsme hráli hodně dobře i přesto, že jsme v úvodním setu prohrávali a vybojovali jsme až koncovku. Ve třetím setu se Příbram rozehrála, což jsme očekávali. Domácí si určitě zasloužili za svůj výkon vyhrát tento set a abych to vyjádřil tak typicky, tak v tom čtvrtém setu jsme byli zkrátka tím šťastnějším týmem.“

Dariusz Luks (trenér VK Ostrava): „Děkuju hráčům za to, jak dnes bojovali, protože v Příbrami je krásná atmosféra a není tu lehké hrát. Dnes jsme předvedli bojovný výkon, na rozdíl od předchozích zápasů, kde jsme nezískali žádné body, ale vždy jsme udělali mnoho chyb, kterými jsme body soupeřům darovali. Dnes se nám podařilo více poskládat naši hru dohromady, nedělali jsme tolik chyb, zatímco Příbram poslala hodně míčů do zámezí, my jsme si je spravili, dohráli a výsledkem a zároveň odměnou jsou pro nás velmi důležité tři body. Příbramskému publiku děkujeme za skvělou atmosféru a na dálku zdravím trenéra a mého kamaráda Luboše Vašinu a přeji, ať se brzy uzdraví a brzy ho zase vidíme v akci.“

Utkání zahájily oba celky množstvím nepřesností, k vidění bylo větší množství zkažených servisů. Za stavu 9:9 tým hostů odztrátoval a následně přidal další dva body úspěšným blokem a následným esem kapitána Dvořáka. Za stavu 9:12 si Příbramští vzali první oddechový čas na zklidnění. Poté se ukázal skvělým servisem domácí Martin Šábrt a ubral hostům jeden bod náskoku, Ostravští ale i nadále úspěšně bránili dvoubodovou výhodu. Nevynucená chyba a následný úspěšný blok domácích zvednul na nohy trenéra hostů Dariusze Lukse, který okamžitě reagoval oddechovým časem. Schylovalo se k vyrovnané koncovce a bylo potřeba domácí zbrzdit, což se hostům podařilo, ale jen velmi krátce. Příbram v dalším vývoji koncovky nadále zlepšovala svou hru, ale hosté předvedli několik taktických střídání, ze kterých jedno mělo výraznější úspěch a stav se srovnal na 23:23. Poté následoval obrat ze strany hostů, kteří díky odvážnější hře na útoku zvrátili první set na svou stranu a šli do vedení 1:0 na sety.

Druhý set začala Ostrava výborně, hráči hráli svůj lepší standard bez nevynucených chyb, na druhé straně Příbram vstoupila do setu naprosto katastrofálně, většina chyb spočívala ve špatné přihrávce a nemožnosti si kvalitně nahrát a zaútočit. Za stavu 3:8 si Příbram vyčerpala první oddechový čas. Po oddechovém čase se výkon domácích zlepšil a Ostrava rovněž reagovala přerušením hry, hosté nechtěli o svůj nadějný náskok rychle přijít. Chvílemi to vypadalo, že se domácí nadechují k obratu, ale opakující se vlastní chyby a nepřesnosti srážely hru domácích, k tomu navíc se Ostrava lépe prezentovala na servisu, zatímco Příbram při pokusu o přitlačení servis často kazila. Za těchto okolností se nejevilo pravděpodobné, že by domácí mohli pomýšlet na výhru, což hosté potvrdili zakončeným setem v poměru 25:20.

Ve třetím setu domácí Příbram zabrala. Začátek byl tedy hodně chybový, až do stavu 4:4 se rozhodly oba týmy, že budou prakticky jen kazit servis. Pak přišel nástup domácí sestavy a ta šla do výraznějšího vedení. Pro domácí škoda, že začali hrát až v momentě, kdy jeden bod z tohoto utkání byl již nenávratně ztracen. V tomto setu se Ostrava hledala a postupem setu zjišťovala, že zápas se sám nedohraje a vypadalo to, jako by si již šetřila síly na set čtvrtý. Za stavu 19:11 panovala vysoká pravděpodobnost, že si Příbram tento set již pohlídá. Za úspěchem domácích byl jednoznačně zlepšený servis, obrana a lepší koncentrace na hru jako celek.

Čtvrtý set byl zpočátku vyrovnaný, stav 5:5, pak si Příbram dokázala vybojovat výhodu dvou bodů náskoku – základem byla úspěšná obrana v poli a následné dohrání bodových balonů. Nadějný náskok domácích netrval dlouho a Ostravští zatlačili na servisu a srovnali stav na 11:11. Následovala vyrovnaná pasáž a za stavu 16:14 nastala pro domácí smolná situace, kdy se při hře zranil univerzál Jirka Toman, který byl výraznou ofenzivní silou, stojící za rostoucím výkonem Příbrami. Proběhlo střídání univerzálů a hosté si byli vědomi důležitosti okamžiku, který nastal, teď byla ta správná chvíle se plně zkoncentrovat. Následovala další vyrovnaná pasáž a po esu hostujícího Jakuba Dvořáka byl stav 22:22, po nevynucené chybě domácích 22:23. Po další chybě domácích na útoku si hosté připravili mečbol, který následně využili po servisu domácích, a celý tým hostů se nadšeně rozběhl do středu hřiště, aby oslavil svou první letošní výhru v sezoně a rovnou za plný počet bodů.

Autor: Štěpán Chvosta