VK TROX PŘÍBRAM – VSC FATRA ZLÍN 3:1

V sedmnáctém kole ČEZ extraligy mužů na sebe narazily týmy Příbrami a Zlína. Do utkání vstoupili lépe hosté ze Zlína, avšak nedokázali vzdorovat zlepšujícímu se výkonu domácích, a nakonec odjíždějí i přes solidní výkon z Příbrami bez bodů.

VK Trox Příbram – VSC Fatra Zlín 3:1

po setech 32:34, 25:22, 25:19, 25:22

Rozhodčí: Možnár M., Grabovský Z.

Počet diváků: 804

Domácí: Benitez, Rosenbaum D., Gabriel, Šábrt, Tevkun, Lyzanets, libero Verasio. Střídali: Toman J., Ureš F.

Hosté: Pražák, Truong, Kozák, Čechmánek, Římal, Toman L., libera Viceník, Vodička. Střídali: Žák, Šulc, Gálik

Ohlasy po utkání:

Daniel Rosenbaum (kapitán VK Trox Příbram): „Dnešní zápas jsme začali malinko vlažně, řekl bych, že jsme možná malinko podcenili soupeře, zkrátka na začátku zápasu jsme nehráli dobře. Postupem zápasu jsme se do toho dostávali víc a víc, řekl bych, že toto nás trápí již několik posledních zápasů, ale jsem moc rád za celý tým, že jsme se do zápasu nakonec dostali a otočili jsme to. Malinko nás v posledním setu zbrzdilo zranění Gabiho (smečař Gabriel Andrade - pozn.autora), doufám, že bude brzy v pohodě. Nicméně pak už jsme ten zápas dobojovali do zdárného konce. Děkuji moc divákům, že přišli v takovém počtu a po celý zápas nám fandili a podporovali nás.“

Lubomír Vašina (trenér VK Trox Příbram): „Především jsem samozřejmě rád za tři body, protože byly veledůležité a zároveň musím vyseknout pochvalu Zlínu, protože myslím, že odehrál jeden z nejlepších zápasů v letošní sezóně. O to jsem samozřejmě více rád, že jsme tyto body získali a že se kluci vrátili v tom prvním setu, kdy jsme prohrávali 24:21, do takové bojovné nálady, do takového entuziasmu, nakonec i přestože jsme dvakrát měli na rukou vítězství v setu, tak jsme ten set prohráli. Ve druhém setu jsme malinko začali špatně, což bylo způsobené i tou koncovkou prvního setu, ale poté jsme se postupně více dostávali do hry a myslím, že do konce zápasu jsme neustále vedli, ale bylo to stále jen o dva body. Velmi těžké utkání, gratuluji klukům, za dnešní výkon, za tu bojovou náladu a entuziasmus, který v dnešním zápase předvedli.“

Truong Duc Luan (kapitán VSC Fatra Zlín): „Zápas v Příbrami je vždy velmi bouřlivý. Povedlo se nám uhrát první set, v dalším průběhu zápasu jsme bohužel vytvořili příliš mnoho nevynucených chyb, a to nás stálo cenné body, které potřebujeme jako sůl.“

Zdeněk Sklenář (trenér VSC Fatra Zlín): „Dnešní utkání se nám hodnotí trochu těžce, protože jsme ve většině pasáží předvedli velmi dobrý, bojovný sport. Pak jsme se dostali do pár sérií, kdy jsme to možná trošičku nezvládli v hlavách a domácí v bouřlivé atmosféře vyhráli, takže bohužel musíme gratulovat, oklepat se z toho a příští týden bodovat. “

Začátek setu byl velmi vyrovnaný, ale postupně začali hosté ze Zlína ukazovat, že se na dnešní zápas velmi dobře připravili. Dařilo se jim skvěle bránit útoky domácích a to, co hosté předváděli při obraně v poli, bylo neuvěřitelné. Domácí zároveň netlačili hosty kvalitním servisem, což jim zjednodušovalo práci na útoku. Přesto se v koncovce domácí dokázali přiblížit na rozdíl dvou bodů. Na Fatře byla vidět mírná nervozita, došlo k nevynuceným chybám na útoku a rozjezd domácích musel zastavit zlínský trenér Zdeněk Sklenář druhým oddechovým časem. Dva úspěšné bloky Příbrami v řadě znamenaly obrat, stav 25:24 a setbol. Následovala vypjatá a vyrovnaná koncovka, set ukončil za stavu 34:32 dvoják domácích a Zlín šel do vedení 1:0 na sety.

Začátek druhého setu byl opět v režii Fatry, po nepřesnostech domácích stihl do stavu 2:5 domácí trenér Vašina 1x vystřídat a vyčerpat jeden oddechový čas. Příbram se pak lehce oklepala, vzpamatovala se a držela alespoň dvoubodový odstup ve skóre, její výkon nebyl však do té doby příliš oslnivý. Nutno však na opačné straně přiznat kredit a pochválit hostující tým za jejich dosavadní nebojácný výkon, kterým se dnes na hřišti prezentoval. Za stavu 13:10 pro Zlín přišel na řadu druhý oddechový čas domácího trenéra. V tuto chvíli byl pravděpodobně poslední okamžik s vývojem zápasu něco rozumného vymyslet a k tomu překvapivě došlo. Domácí zabrali a najednou ukazovala světelná tabule skóre 16:14 v jejich prospěch, to donutilo hosty k oddechovému času. Do koncovky šli Příbramští s dvoubodovým vedením, a to udrželi až do koncovky, set skončil 25:22 v jejich prospěch.

Třetí set domácí hráči začali fungovat o něco lépe než v setech předchozích. Příbram nejen že s hosty od začátku držela krok, ale přidala něco navíc a vybudovala si čtyřbodový náskok. Zlín držel svoji taktiku podávat na předem určené hráče domácích, ale možná mu chyběla i trocha toho štěstí při obraně na síti a v poli. Po přímém bodu z podání domácího Filipa Ureše (17:13) si hosté vyčerpali druhý time. Do koncovky šla Příbram s pětibodovým náskokem a domácím nečinilo v žádném případě potíže udržet ho až do konce setu, který skončil 25:19.

Čtvrtý set byl od začátku opět vyrovnaný a bylo vidět, že Fatra nechce prodat svoji kůži lacino. Příbramští získali tříbodový náskok, který následně ztratili vinou vlastní nedůslednosti a nedůraznosti. Pak hosté celek někdy až příliš riskoval a daroval Příbrami zpět dvoubodový náskok, kterého si ale domácí příliš nevážili a vrátili opět tři body zpět Zlínu, s nadsázkou řečeno. Před koncovkou byl stav vyrovnaný – 17:17. Koncovka byla velmi vyhrocená, nervózní byli i oba trenéři a nechybělo moc, aby někomu ruply nervy. Příbram ale táhlo za výhrou skvělé domácí publikum, jejich podpora táhla domácí hráče vpřed a naopak znervózňovala hostující tým, kterému se nakonec nepodařilo udržet plnou koncentraci, a možná dvě chyby navíc rozhodly o tom, že v dnešním zápase zvítězila Příbram. Zlín po velmi sympatickém, možná až nečekaném výkonu, odjíždí z Příbrami bez zisku bodů.

Autor: Štěpán Chvosta