VK Dukla Liberec VO Příbram 3 : 2 ( 21-25, 21-25,25-23,25-22,15-12)

Jan Hadrava, Tomáš Hýský, Lubomír Staněk, Pavel Řezníček, Ryan Burrow, Adam Kaminski; libero: Václav Kopáček a Daniel Steffan. Střídali: Aleš Správka, Martin Vodvárka, Adam Zajíček.
Libor Leikep, Michal Sládeček, Petr Čížek, Miroslav Bezděka, Adrian Patucha, Milan Moník; libero: Zdeněk Málek. Střídali: Roman Pekárek, Tomáš Anděl, Jindřich Kuchař.

Vyjádření:

Domácí:
Kapitán Staněk:
Cením si toho, že jsme zápas neodpískali a dohráli do vítězného konce. První dva sety vypadaly strašně hrozivě, ale s příchodem mladého Zajdy (Adam Zajíček) jsme se zvedli a prostě jsme i zázračné balony uhráli. Tím jsme se nakopli a už jsme jeli. Jestli chceme získat bronz, tak musíme zítra začít tak, jak jsme hráli tři poslední sety.
Trenér Nekola:
xProhrávali jsme 2:0 na sety a 8:3 a z tohoto stavu jsme se dokázali zvednout a otočit zápas. Takže vedeme v sérii 1:0 a doufám, že nám to vydrží.

Hosté:
Kapitán Havrlík:
Zápas jsme si totálně prohráli sami, protože jsme měli Liberec jednoznačně pod sebou, v podstatě tři sety. Koncovka třetího setu našema chybama nás stála utkání.
Trenér Brom
Neudrželi jsme slibný náskok, ale odehráli jsme dobrý zápas proti Dukle. Jak říkám, udělali jsme o nějakou tu chybu navíc a to rozhodovalo. V tiebreaku jsme byli pořád kratší, ale byly tam i situace, které jsme mohli dohrát. Spíš to řeknu takto: Vlastní nedisciplinovaností zkušených hráčů jsme tiebreak prohráli.

Hned první utkání ukázalo, že to Dukla nebude mít v boji o bronz tak jednoduché, jak se předpokládalo. Dokonce již prohrávala 0:2 na sety a 3:8, 14:16 a 16:17 ve třetím setu, přesto dokázala nepříznivý vývoj utkání otočit a zvítězit poosmé v řadě v EX-M (+ letošní finále ČP). Přesto jedno vítězství Příbram zaznamenala. Na výborné bubeníky v hledišti zvítězila 4:3.
Dukla nezačala utkání vůbec špatně. Po bloku Adama Kaminski a autu příbramského Miroslava Bezděka se ujímá dvoubodového vedení (4:2). Hosté vzápětí blokem vyrovnávají (Libor Leikep, 4:4) a po nečistě zahraném míči a nevynucené chybě domácího smečaře (útok do autu) začínají Dukle bodově ujíždět (4:6). Další nevynucená chyba domácích (opět útok do autu) posílá do tříbodového vedení Příbram za stavu 10:13. Přesto po dvou přímých bodech z podání (Aleš Správka) se domácí vracejí do vedení (15:14). Po druhém TT se na útoku vyznamenává Adrian Patucha (17:18) a domácí si rychle žádají oddechový čas. Po odpočinku přichází další nevynucená chyba (smeč do sítě) a hosté získávají dvoubodové vedení (19:21). První setbol utkání patří hostům za stavu 21:24, po dobře postaveném trojbloku. Další blok Příbrami, tentokrát dvojblok, ukončuje první sadu a hosté se ujímají vedení 0:1 na sety.
Druhý set byl až do stavu 5:5 velmi vyrovnaný a zejména bezchybný z obou stran. K vidění byly delší výměny a hrstka diváků, kteří dali přednost volejbalu před posledním utkáním Bílých Tygrů v baráži ve vedlejší hale, určitě nelitovalo, že přišli podpořit domácí tým. Horší byl ale stav na ukazateli. Dukla stále tahala za kratší konec a hosté bezchybnou hrou začínají diktovat tempo (5:8 – eso Libor Leikep, 10:14 na smeči Milan Moník, 10:15 Dukla do autu, 10:16 eso Adrian Patucha). V závěru se na bloku vyznamenává Adam Kaminski (17:18), kterého nepřetlačil nahrávač hostí Michal Sládeček a hosté vedou pouze o bod. Vzápětí ale přichází zalívka do autu domácích a hosté opět začínají bodové ujíždět (18:21). Další nadějná šance pro domácí přichází po ukázkovém bloku kapitána Dukly Lubomíra Staňka, který zastavuje nejúdernějšího hráče Příbrami Adriana Patuchu (20:21). Přesto koncovku zvládli na výbornou hosté. Možná i šikovné střídání příbramského trenéra přineslo ovoce jako v prvním setu (Tomáš Anděl a Roman Pekárek). Set ukončuje přímý bod příbramského univerzála Adriana Patuchy.
I třetím set měli daleko více ze hry hosté (0:2, 2:6, 3:8, několik chyb Dukly na útoku), kteří si do prvního TT získali pětibodový náskok. Naštěstí pro domácí se začalo konečně dařit na podání nejlépe podávajícímu hráči v základní části Janu Hadravovi. Svým dělovým servisem začíná velký náskok hostí snižovat (6:8) a Dukla se rychle vrací zpět do herní pohody. Po smeči Adriana Patuchy do autu již hosté vedou o pouhý bod (11:12) a za stavu 14:14 je vyrovnáno (Tomáš Hýský ukončuje jednu z delších výměn). K druhému TT třetí sady odchází Příbram s dvoubodovým náskokem (14:16, nečisté hraní Dukly). Další eso Jana Hadravy vyrovnává (16:16) a smeč Milana Moníka do autu daruje Dukle jedno-bodové vedení (17:16). Po přímém bodu z podání (Adrian Patucha) se hosté vracejí do vedení (17:18). Obratu ve třetím setu a možná i v celém utkání nastartoval neuvěřitelný a hlavně nevolejbalový zákrok kapitána domácích Lubomíra Staňka. Míč už dopadal na polovinu Dukly a Lubomír Staněk na poslední chvíli špičkou nohy dokázal vrátit míč na stranu Příbrami. Hosté se už pomalu radovali a vrácený míč posílá Milan Moník do zámezí a Dukla vede 19:18. Další nevynucená chyba na útoku (Libor Leikep) dovoliuje Dukle získat dvoubodový náskok (21:19), který je rozhodující pro zdárné dokončení třetí sady. Úspěšný dvojblok Dukly (Tomáš Hýsky – Adama Zajíček) získává první setbol domácích v utkání (24:22). Adrian Patucha ještě snižuje na rozdíl jediného bodu, ale přesně umístěná smeč Tomáše Hýského do zadní poloviny hřiště hostů slaví úspěch a domácí snižují na 1:2 na sety.
Čtvrtý set byl opět velmi vyrovnaný a obě družstva se pravidelně střídala v dvoubodovém vedení (7:5 aut Libor Leikep, 7:7 eso stejný hráč 97 km/hod, 9:7 Adam Zajíček trestá z první špatný příjem libera hostí, 9:9 eso Michal Sládeček, 10:12 aut Tomáš Anděl, 14:10 2x Tomáš Hýský blokem zastavil Tomáše Anděla, 16:15 eso Milan Moník, 17:17 se na útoku prosazuje Tomáš Anděl). A máme tu dramatickou koncovku. Vše řeší útok Milana Moníka do velkého autu, který znamená setbol pro Duklu za stavu 24:22. Hned první setbol Dukla proměňuje (Jan Hadrava o blok hostí) a je vyrovnáno 2:2 na sety.
Tiebreak byl z obou stran velmi opatrný a bezchybný. První maličký náskok získává Dukla za stavu 6:4 (Lubomír Staněk zablokoval zalívku Milana Moníka). Dvoubodové vedení si Dukla udržuje i do výměny stran. Až za stavu 11:8 přichází úspěšné podání Adama Zajíčka, který svojí plachtou parádně zaskočil libero Příbrami (Zdeněk Málek). První mečbol získává Dukla trošku kuriozně. Příbramský nahrávač Michal Sládeček chtěl zalít, ale míč se koulel po síti a vrátil se zpět na stranu hostí (14:11). První mečbol odvrací smečí o blok Tomáš Anděl, ale druhý si již Dukla pohlídala. Velmi přesný příjem podání v provedení libera Dukly (Václav Kopáček) dovoluje libereckému nahrávači Pavlovi Řezníčkovi rozebrat obranu Příbrami a Jan Hadrava se na jedny ruce nemýlí. Jeho levačka tvrdě ukončuje dramatické utkání, kde hosté byli velmi blízko vítězství.

zdroj : čvf - Zdeněk Šolc